Programski paket Logger Pro

Loger Pro združuje risanje grafov v realnem času, možnosti za obdelavo podatkov. Priročen je za merjenje, obdelavo podatkov in učenje.

  Slika 1: Logger ProR 3

  1. Zajemanje podatkov
  2. Ročni vnos in uvoz podatkov
  3. Programsko okno Logger Pro z orodji
  4. Senzorji
  5. Grafi
  6. Obdelava podatkov
  7. Tiskanje

Logger Pro je program, ki omogoča zbiranje in analizo podatkov, ki jih dobimo z vmesnikom LabPro. Z njim lahko:

Za pridobivanje podatkov z Logger Pro lahko uporabimo različne metode.

1. Zajemanje podatkov

Pred zajemanjem podatkov priključimo vmesnik LapPro na vir napetosti in instaliramo Logger Pro. Na vmesnik priključimo senzor, vmesnik pa povežemo na serijska ali USB vrata.

Konfiguracija Logger Pro

Pred zbiranjem podatkov konfiguriramo Logger Pro glede na merilno območje in trajanje zbiranja podatkov. To lahko storimo na različne načine. Izbira Autodetect sensors omogoča samodejno prepoznavanje na enega od kanalov vmesnika priključenega senzorja. Prikažejo se privzete nastavitve za zbiranje podatkov s posameznim senzorjem. S pritiskom na Collect lahko pričnemo z zbiranjem podatkov.

Če izberemo Open iz menija File odpremo mapo Experiments, kjer so zbrani eksperimenti za različna področja. V mapi _Physics with Computers, je zbranih okrog 40 različnih eksperimentov.

 Slika 2: Pogovorno okno za senzorje

Če kliknemo na gumb se nam odpre pogovorno z informacijami o uporabljenih senzorjih. S klikom na izbiro Auto ID All Chanells bo program identificiral senzorje, ki so priključeni na vmesnik LabPro.

Zbiranje podatkov

Kliknemo Collect. Logger Pro začne risati graf. Zbiranje podatkov se konča ob času, ki je označen na časovni osi. Zbiranje podatkov prekinemo prej, če kliknemo na gumb Stop. Zbiranje podatkov lahko podaljšamo če izberemo Extend Collection iz menija Experiment.

Shranjevanje podatkov

Izbira Store Latest Run v meniju Eksperiment shrani v pomnilnik večino ped kratkim zbranih podatkov in dopušča naslednje zbiranje brez brisanja prvega.

Načini zbiranja podatkov

Time Based, nastavi način zajemanja podatkov v realnem času. Največkrat nastavimo čas zajemanja podatkov in  število izmerkov na časovno enoto. Primeren čas izberemo glede na dinamiko spreminjanja merjene količine.
Slika 3: Načini zajemanja podatkov

Ewents With Entry
, pomeni zajemanje podatkov na ukaz. Ta način uporabimo, kadar sami vnašamo podatke o velikosti in enoti izbrane količine, računalnik pa meri, količino, ki je od nje odvisna.

Selected Events: Podatek je bil zabeležen, ko je bil pritisnjen gumb Keep.

Digital Events Nastavimo lahko, da poteka zbiranje podatkov neprekinjeno, dokler ne pritisnemo gumba Stop ali do določenega števila dogodkov.

2. Ročni vnos in uvoz podatkov

Ročni vnos podatkov

Podatke lahko vnašamo neposredno prek tipkovnice. Pred vnosom izključimo z vmesnika vse senzorje in poženemo Logger  Pro. Kliknemo na celico in vnesemo vrednost. Podatke vnašamo enako kot pri večini programov za delo s preglednicami in grafi. Podatki se izrišejo na grafu.

Uvoz podatkov

Podatke lahko uvažamo iz TI grafičnega kalkulatorja in vmesnika prek kabla. Izberemo File/Import From ... Zbrane in shranjene podatke lahko uvozimo z LabPro na enak način prek serijskega ali USB kabla.

3. Logger Pro programsko okno in orodja

Orodja vsebujejo veliko možnosti do katerih lahko pridemo tudi prek menija. poleg običajnih možnosti lahko izbiramo naslednje:

Object: Dodajamo lahko nove objekte prek menija Insert ali jih spreminjamo prek menija Options ali z dvojnim klikom na objekt.
Graph: Dodajamo lahko različne vrste grafov.
Table: Prikaže podatke v tabeli.
Text: Majhen urejevalnik besedil v katerega pišemo opombe.
Text Annotation: Omogoča vnos in urejanje podatkov.
Meter: Prikaže na ekranu digitalni zapis vrednosti iz tabele.
Movie: Dodamo lahko film eksperimenta in ga sinhroniziramo z zbranimi podatki eksperimenta.
Picture: Dodamo digitalno sliko.
Page: Logger pro 3 vsebuje strani. Te strani omogočajo različne poglede podatkov v eni datoteki. Ena stran lahko vsebuje grafe in tabele s petih različnih zbirk podatkov. Na različnih straneh lahko pripravimo primerjave med različnimi zajemanji ali več podrobnosti za  vsako zajemanje.

Posamezne strani izbiramo prek menija ali gumba v orodni vrstici.

4. Senzorji

To pogovorno okno prikličemo, če kliknemo na ikono LabPro v orodni vrstici. Prikažejo se informacije o senzorjih in trenutni odčitki. Z gumbom Auto ID All Channels prikažemo vse senzorje, ki so trenutno priključeni na vmesnik LabPro. Lahko pa se sprehajamo po zbirki vseh senzorjev, ki jih lahko priključimo na vmesnik. S klikom na sliko senzorja lahko:

5. Grafi

Narisanim grafom lahko spreminjamo velikost, jih premikamo, brišemo, spreminjamo območje ... Graf izberemo s klikom nanj in povlečemo točke. Velikost grafa se spreminja. Če želimo graf zbrisati, ga izberemo ter pritisnemo desno tipko. Pojavi se meni, v katerem izberemo ustrezni ukaz. Če želimo spremeniti območje grafa, premaknemo miško na zunanjo stran osi izbranega grafa, miška dobi obliko vijugice, kliknemo ter potegnemo. Grafom samodejno prilagodimo velikost z izbiro Page/Auto Arrange.



Z dvojnim klikom na graf se nam odpre pogovorno okno v katerem lahko nastavljamo lastnosti grafov. To nam omogoča, da vpišemo naslov grafa in spremenimo (poslovenimo) imena osi. Enako lahko storimo tudi če kliknemo na ustrezni stolpec v preglednici.

Izdelava novega stolpca

Vpišemo ime novega stolpca, kratico in enoto in vpišemo izraz za izračun te količine. S klikom na Function izberemo nabor funkcij z izbiro Variables (Columns) pa imena obstoječih spremenljivk.

6. Obdelava podatkov

Menu Analyze, ki je namenjen obdelavi podatkov vsebuje funkcije od katerih se največkrat uporabljajo naslednje:

Examine prikaže vrednosti za x in y za podatke, ki so omejeni s kazalcem miške.
Statistics izračuna minimum, maksimum, aritmetično sredino in standardno deviacijo.
Curve Fit prilagodi krivuljo izračunanim podatkom. Vnesti ali izbrati moramo samo parametre enačbe.

Primerjava krivulj na grafu

Poskus lahko izvedemo večkat .  Ko je prva meritev opravljena se Logger Pro nariše graf.  Če so nam rezultati všeč, jih pomaknemo dodatne stolpce v tabeli. Izberemoe Store Latest Run v meniju Experiment. Rezultate lahko še vedno vidimo, le tabelo moramo povečati ali pa se po njej premakniti. Stolpci na levi strani tabele so sedaj prosti in vanje se bodo zapisali rezultati novega poskusa. Pri novi meritvi vmesnik prične z zbiranjem podatkov, zbiranje traja, dokler ga ročno ne ustavimo s pritiskom na isto tipko. Na levi strani tabele se pojavijo novi rezultati, na grafu pa nove krivulje. Postopek lahko ponavljamo.

Tiskanje grafov in podatkov

Izberemo lahko tiskanje grafov ali preglednic.