darko lesjak  Dinamis
 
 

sporočilo za medije

Galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec
Darko Lesjak: Dinamis
likovna razstava
otvoritev v petek 10. marca 2000, ob 18. uri
razstava bo odprta do 23. aprila 2000

Ob razstavi bo izšel katalog z besediloma Milena Zlatar in Gerharda Wohlmanna. V katalogu bo 40 barvnih in črno belih reprodukcij. Elektronska verzija kataloga je na naslovu http://www.glu-sg.si/darkolesjak/lesjakkazalo.htm
 

Darka Lesjaka, rojenega leta 1966 v Slovenj Gradcu, je zaznamovala dolina reke Drave in njenega pritoka Bistrice bolj, kot se je sam tega zavedal. Mladost je preživljal na Muti, v kraju, položenem na levi breg reke Drave. V reki s počasnim tokom odsevajo pobočja Pohorja in Kozjaka in ji dajejo značilno barvitost: od intenzivne zelene do odtenkov posušenih trav in intenzivno obarvanega jesenskega listja.

Darko Lesjak je še kot študent Pedagoške akademije v Mariboru delal na Zavodu za varstvo spomenikov in se ukvarjal z restavriranjem. Lesjak je študiral na Akademiji za upodabljajočo umetnost v Műnchnu od leta 1992 do 1997, ko je opravil specialko pri prof. Jűrgenu Reipki, od leta 1999 je tudi njegov asistent.
Čeprav se je Lesjak v domače kraje vračal razmeroma pogosto, se pravi, kljub obveznostim na akademiji in bogati razstavni dejavnosti po Nemčiji ni prekinil stika z domačimi kraji in ljudmi, vendar po letu 1992 v Sloveniji ni razstavljal. V "zeleno dolino" se je vračal po "duhovno hrano", vedno znova ga je očarala reka Drava in pritok Bistrica; ob njenih bregovih je preživljal otroštvo in drzna deška leta. Potem pa je prišla leta 1991  pretresljiva izkušnja: izgradnja jezu na Golici; ta je spremenila Bistrico (Kakšna ironija! Ime reke pomeni bistro reko, reko hitrega toka!) v grozečo prispodobo konca. Struga je pogosto suha, voda se usmradi, nad dolino pa grozi čez 22 milijonov kubičnih metrov vode. Prebivalci, nemočni nad grozečo ekološko katastrofo, so postavili Ekološko kapelico in jo posvetili sv. Frančičku Asiškemu s priprošnjo in v upanje.

Darko Lesjak zato čuti z domačimi ljudmi, čeprav živi daleč od njih, njegov genius loci je vezan na kraje, kjer se je rodil, odrasel in ugotovil, da je likovna senzibilnost njegovo življenjsko poslanstvo. Združil je genius loci in genius seculi; krajevne posebnosti, ki jih je čutil in nosil v sebi, so v duhu časa na prehodu iz drugega v tretje tisočletje privrele na dan. Govorimo lahko o poudarjenem zanimanju za naravo, za mikro - in makrokozmos, tembolj potem, ko je nadaljeval šolanje na akademiji v Műnchnu.
 
 

Galerija likovnih umetnosti Slovenj Gradec
Glavni trg 24, Slovenj Gradec

odpiralni čas
to - pet: od 9 do 18
so - ned: od 9 do 12 in od 15 do 18
ob ponedeljkih zaprto

vstopnina
splošno/ general 300,-
otroci, študenti, upokojenci 200,-
družinska vstopnica 500,-
skupinska vstopnica 250,-

e-mail: galerija@glu-sg.si
domača stran galerije: http://www.glu-sg.si