OŠ RODICA | POKRAJINSKA PODOBA DOMAČEGA KRAJA |
INDUSTRIJA |
|
|
Na našem območju danes obratujejo štirje večji industrijski obrati: Induplati Jarše, Tosama na Viru, Papirnica in Helios na Količevem. Tovarno Induplati so leta 1923 na pogorišču Majdičevega mlina v Zgornjih Jaršah zgradili sudetski Nemci. Laneno prejo so uvažali iz čeških tovarn in izdelovali platno. Po letu 1947 so razširili proizvodnjo in začeli izdelovati gasilske cevi, tiskanine, šotore, hale, ponjave in tkanine za prte, senčnike, stole ter drugo namensko uporabo. Leta 1989 so zaposlovali povprečno 950 delavcev, danes pa se je število zaposlenih znižalo na 350 ljudi. Na Viru je Franc Kocjančič (z družabnikom Francem Guttmanom) leta 1923 ustanovil predhodnico današnje tovarne Tosama. To je bila prva tovarna za izdelovanje higienskih vložkov pri nas in v tem delu Evrope. Po nacionalizaciji 1946 se je proizvodnja širila in modernizirala. Leta 1989 je v njej delalo 1091 delavcev, sedaj pa redno zaposluje 680 delavcev. Tosama izdeluje več kot 300 izdelkov, od katerih jih je več kot polovica sanitetno-medicinskih. Tovarna je edina slovenska proizvajalka sanitetnega materiala in hkrati s temi izdelki vodilna v jugovzhodni Evropi. 20 % prometa ustvari z izvozom na zahtevna evropska tržišča.
Papirnico Količevo je leta 1920 ustanovil Franc Bonač, lastnik Kartonažne tovarne v Ljubljani. Proizvajala je papir in lepenko. Energijo je dobivala iz štirih hidroelektrarn in kalorične centrale na Količevem. Od 1946 do 1992 je delovala kot državno oziroma družbeno podjetje. Leta 1992 je bilo podjetje denacionalizirano. Zdaj je 94 % lastnik tovarne Sarrio d.d., španska podružnica italijanske družbe Saffa. Med vojnama je podjetje zaposlovalo 240 delavcev, leta 1993 pa povprečno 534 delavcev.
Tovarna Helios združuje več podjetij, med katerimi je tovarna barv, lakov in umetnih smol na Količevem in Kemična tovarna v Domžalah. Tovarno lakov na Količevem je že leta 1924 ustanovila delniška družba Ljudevit Marx.
V industrijski dejavnosti je danes zaposlenega največ aktivnega prebivalstva naših naselij (povprečno 57,2 %). Delež zaposlenih v industriji je nadpovprečen tudi v primerjavi s slovenskim povprečjem (46,9 % leta 1993). Največ zaposlenih v industriji je na Viru (61,8 %) in Spodnjih Jaršah (60,5 %). Zanimivo je, da je na Količevem ta delež najnižji (50,0 %), kar kaže na to, da bližina industrijskih obratov ne vpliva neposredno na zaposlenost v industriji. |