A Trip to London
 
NAZIV PROGRAMSKE OPREME: A Trip to London
PROIZVAJALEC: Dušica Doberšek, Jurij Uranič
DISTRIBUTER: Osnovna šola Vojnik
SPLOŠNI PODATKI
Zgoščenka zaprtega tipa, vsebuje bogato grafiko, zvok, animacijo, video sliko. Na zgoščenki so napisane potrebe glede strojne opreme, vsebina zgoščenke, navodila za inštalacijo. Avtorja sta poskrbela tudi za navodila učitelju. Navodila so v angleškem jeziku, vendar se pri programu znajde tudi začetnik na računalniku. Razvija poslušanje, branje, besedišče in družbeno-kulturna znanja.
PRIMERNOST IN UPORABNOST
Uporabno za motivacijo in dopolnitev rednega dela (dodatni ali nivojski pouk) v zadnjih dveh letih osemletke. Popraviti bi bilo treba slovnične napake, dodati ločila. Bolje bi bilo, da bi bil video posnetek originalen. Vaj bi bilo lahko več in interaktivne naj bi bile.
PODROBNOSTI
Učitelji angleškega jezika v osnovni šoli slej ali prej z učenci obravnavamo tudi temo o Londonu. Za osnovo nam je navadno tekst iz učbenika, potem pa dodamo še slike, diapozitive, audio kasete, video kasete in različne druge materiale. Ta zgoščenka pa na nek način združuje vse to in ponuja zanimiv sprehod po Londonu, še več: raziskovanje tega mesta na čisto svojski način. Vse to priča o tem, koliko truda je bilo vloženega v delo.
ZAČETEK PROGRAMA
Prijeten začetek z dobrodošlico in glasbo v ozadju.
GLASBA
Je praviloma prilagojena prikazani temi, mogoče jo je tudi izklopiti. To pride prav takrat, če glasba kdaj preglasi govorjeno besedo.
OTROCI
Poseben čar programa je, da ga predstavljajo učenci. Dramatičnost poveča komentar med tekstom ali ob koncu teksta z drugačnim glasom.
VSEBINA
Predstavljene so res zanimive stvari, ne le običajne znamenitosti Londona. Potrebno se je tudi potruditi in najti skrite kotičke in presenečenja. Ker za to ni posebnega opozorila, jih učenci lahko prezrejo, kar pa bi bila škoda, ker se tu lahko skrivajo bogate dodatne ilustracije, video posnetek, poslušanje Big Bena, trkanje na vrata 10 Downing Street in humorno odpiranje vrat… Mogoče bi kazalo to na začetku nekako omeniti in potem nekje na sliki opozoriti s številko, koliko presenečenj se tam skriva. Presenečenja naj bi se vedno odprla ob preletu z miško: zdaj nekatera se (Buckingham Palace), za druga pa je potrebno klikniti.
NAČIN UPORABE
Uporabnik lahko napreduje linearno in se drži vrstnega reda, ki je predviden s scenarijem. Dobrodošla je možnost, da se lahko vrača po korakih tudi nazaj. Teme pa lahko izbira tudi po svoje na zemljevidu. Tekst je bolj prilagojen linearnemu premikanju. Še tretja možnost je ponujena: posebna skupina ikon za transport z vzpodbudnimi zvočnimi efekti ob preletu miške.
NAVIGACIJA
Ikone za navigacijo so jasne in nedvoumne. Mogoče bo koga motilo, da niso vedno na istem mestu in v istem razporedu. Meni se zdi to dodatna prednost, da se v bistvu prilagajajo "prizorišču". Zanimiva je tudi struktura znotraj ene teme, ko iz enega diapozitiva teče rdeča nit še na dodatne prizore (primer: The Tower of London).
POMOČ
Je enostavna in pregledna. Ustrežljivi policist je na voljo skoraj na vseh slikah, na nekaterih pa sem ga pogrešila.
IZGLED
Krasna izbira različnih vrst posnetkov, dobri efekti in grafika. Osvežitev pomeni kakšna animacija miške, ki pobegne s prizorišča ali vrsta ljudi, ki se pomika preko ekrana in še bolj utrdi v zavesti uporabnikov angleško navado stanja v vrstah. Včasih tekst ni najbolj viden na podlagi, to se navadno popravi, ko se barva ob kliku nanj in branju spremeni.
KVIZ
Težavnost se poveča s tem, da vprašanja niso ozko vezana na vsebino predstavitve, ampak na znanja, pridobljena iz drugih virov. Nič hudega, če je odgovor kdaj nepravilen: program servira potem pravilnega; pravilni odgovori pa so nagrajeni z vzpodbudnim ploskanjem. Grafično se ta del precej razlikuje od ostalega dela programa; predvidevam, da je to namenoma.
VIDEO
Zelo privlačni posnetki, ki dodatno ilustrirajo tematiko in dogajanje. Po večini jih je mogoče ustaviti, izjema je, izgleda le tisti o Temzi, ki se vrti neskončno. Ta je tudi brez originalnega zvoka z videa. Predvidevam, da bi bila lahko težava pri Copyrightu: ne samo pri videu, tudi pri kakšnih drugih virih. 
DRUGE MALENKOSTI
  • Picadilly Circus: tu se komentar izjemoma sproži takoj ob prihodu na to stran. Dober efekt, ko kip prileti in odleti v nebo.
  • National Gallery: lahko bi bil tudi kakšen posnetek slike iz galerije.
  • Zaključek bi bil lahko v stilu začetka: z vprašanjem, če je bilo uporabniku popotovanje po Londonu všeč, zahvalo za obisk in povabilom za drugič.
  • Credits: stavki se "odvrtijo" precej hitro.
PROGRAM PREGLEDALI: Jezerka Beškovnik, Romana Ivačič