Citizen of the World
 
NAZIV PROGRAMSKE OPREME: Citizen of the World, English 1 - Getting Things Done
PROIZVAJALEC: 
DISTRIBUTER: 
SPLOŠNI PODATKI
Zgoščenka
PRIMERNOST IN UPORABNOST
Program je značilni primer programske opreme, ki je namenjena predvsem uporabniku posamezniku za študij in osvežitev angleškega jezika. Je iz serije štirih paketov za izboljšanje jezikovnih spretnosti. Omogoča učenje uporabnega znanja za vsakdanje sporazumevanje s tujci. Teme in pogovori so namenjeni odraslim, jezik zahteva določeno predznanje. Njegova odlika je avtentična angleščina. Uporaben bi bil za knjižnice, jezikovne tečaje, za individualno rabo neizkušenega govorca pa bi bilo treba dodati navodila v slovenskem jeziku. Za osnovno šolo bi prisel v poštev le izjemoma: za zelo nadarjene učence pri dodatnem pouku v sedmem in osmem razredu. Bolj utemeljena bi bila uporaba v srednjih šolah za nadgradnjo dela pri rednih urah.
PODROBNOSTI
VSEBINA IN NAČIN DELA: 
Najprej je kratek uvod z navodili, ki jih dopolnjuje ekranska pomoč, kaj storiti. Na voljo je še posebna pomoč, kako uporabiti zgoščenko, ki vsebuje tudi koristna navodila za strategije učenja na splošno. Pomoč je le v tujih jezikih.
Uporabnik izbira nivo A ali B: video posnetki so pri razumevanju enaki, na različnih nivojih so vaje – zgolj prepoznavanje ali pa bolj aktivna raba.
Predstavitve si je mogoče predvajati z video sliko ali brez, s podnapisi ali brez, z zvokom ali brez. Posnetek lahko ustavimo, ga zavrtimo nazaj.
UNDERSTANDING - Before You Watch - vaje za ogrevanje: predvidevanje, osvežitev besednega zaklada
UNDERSTANDING - While You Watch - vaje različnih tipov med ogledom - razumevanje besedila
UNDERSTANDING - After You Watch - vaje po ogledu - za utrjevanje
LANGUAGE WORK - Grammar - časi, predlogi, števniki...
LANGUAGE WORK - Functions - pozdravi, nakupovanje, spraševanje za pot...
LANGUAGE WORK - Pronunciation - dolgi, kratki samoglasniki, končnice...
LANGUAGE WORK - Vocabulary - hrana, nakupi, nastanitev v hotelu...
READING/WRITING - Tests - preverjanje znanja
READING/WRITING - Games - vislice, križanke, igra spomina
  • Vaje so raznolike: true/false, drag and drop, proof reading, gap fill. Nekatere imajo ilustracije v obliki video posnetkov, slik, skic. Pri izgovorjavi je mogoče snemanje uporabnikove izgovorjave in primerjava z originalom. Na žalost se stavki pojavljajo vedno v istem vrstnem redu, pri nekaterih primerih bi lahko program možne odgovore premešal.
  • Povratna informacija je pri vajah takoj, pri testih na koncu. Delo in napredovanje je mogoče spremljati pri načrtu dela, ki kaže, koliko dela je bilo opravljenega in, koliko pravilno.
  • V priročnem slovarju je mogoče dobiti razlago v angleškem jeziku s klikanjem na besedah, ki so v tekstih  rdeče in podčrtane. V okviru pomoči so zbrane vse te besede – urejene po abecednem vrstnem redu.
  • Izgled programa je prijeten, uporabnik se hitro privadi načinu dela. Kljub profesionalnemu delu je mogoče najti tudi kakšno napako: številka 14 je z besedo napisana v neki vaji kot "fourteen".
  • PROGRAM PREGLEDALA: Romana Ivačič
    NAZIV PROGRAMSKE OPREME: Citizen of the World, English 2 - People and Places
    PROIZVAJALEC: 
    DISTRIBUTER: 
    SPLOŠNI PODATKI
    Zgoščenka
    PRIMERNOST IN UPORABNOST
    Teme po večini niso primerne za osnovno šolo. Po mojem mnenju je program namenjen odraslim uporabnikom, saj so posnetki izključno iz sveta odraslih. 
    PODROBNOSTI
  • Upravljanje z zgoščenko je podobno že standariziranim programom v okolju oken (pull down menu), kar omogoča uporabniku, da se lahko hitreje privadi navigaciji po programu. 
  • Izbira tem v začetnem oknu je nejasna in ni praktična. 
  • Video posnetki so za rabo v razredu neprimerni, ker je vidno polje premajhno. Primernejši so za individualno delo ali delo dvojic na računalniku. Pri poslušanje dialoga lahko zbiramo med različnimi opcijami: 
  • -besedilo dialoga je med  gledanjem videa izpisano, 
  • -ali pa to možnost izključimo, kar je pri učenju pomembno
  • -lahko pa tudi izključimo video posnetek in dialog le poslušamo, beremo ali izberemo obe prej omenjeni kombinaciji skupaj 
  • Vaje so zanimive in preverjajo različne sklope od slovnice do besednega zaklada. Ne omogočajo pa kreativnega dela, so bolj podobne drilu. 
  • Večji poudarek je na poslušanju in branju, manj pa pisanju in govoru.
  • Omogoča stopenjsko reševanje (dve stopnji) nalog.
  • Uporabnik sam izbira tip vaje in trajanje reševanja. Program omogoča, da z vajo zaključimo po želji in nas ne sili, da opravimo vse ponujene primere. Uporabnik vidi,  koliko primerov je zajetih v posamezni vaji.
  • Uporabnik sproti preverja svoje rezultate.
  • Manjkajo pojasnila o pravilni rabi, ki bi se lahko pokazala, ko uporabnik napačno reši nalogo. (strukture, sestava časov, slovnica na splošno)

  •  
    PROGRAM PREGLEDALA: Viljenka Šavli