IZBERITE POVEZAVO:
  Otroški šolski parlament 2009/2010

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE  


Zapisnik 20. otroškega parlamenta

Tema: Stereotipi, rasizem in diskriminacija

Četrtek, 17. 12. 2009, 12.00

Kraj: učilnica za biologijo

 

 

Prisotni: g. ravnatelj, ga. Jelka Pahor, g. Peter Čanji, ga. Zarja Lednik,

              ga. Gabrijela Sotler, mentorica ter vsi predstavniki razredov

 

 

Ad/1

Pozdravne besede gospe mentorice.

 

 

Ad/2

Uvodne besede povezovalcev, Tjaše in Nika ter predstavitev ankete, ki sta jo na temo letošnjega otroškega parlamenta izvedla v 8. in 9. razredih.

 

 

 

 

                         Oglejte si GALERIJO slik.

 
 

Ad/3

Povzetki predstavitev predstavnikov

 

4. a: Kaj je diskriminacija?

»To je različnost ljudi, kjer drugačne od sebe zaničujemo. Vsi bi morali biti enakovredni, ne glede na barvo, vero ali raso.»

 

4. b: Kaj je rasizem?

»Poleg tega, da se razlikujemo, smo si v marsičem podobni. Prevečkrat druge zaničujemo zaradi zunanjosti in premalo gledamo na svoj odnos do sočloveka. Prevečkrat smo nestrpni, ljudje enakih misli pa se združujejo v skupine proti drugačnim od sebe.«

 

5. a: Strpnost

»Premagati bi morali svoje predsodke in se do drugačnih od sebe obnašati kot do sebi enakih.«

 

5. b: Invalidnost in diskriminacija

»Ljudje so zaradi motenj v razvoju ali bolezni invalidni. Čeprav so drugačni od nas, bi morali biti enakopravni. Organizirajo se tudi dogodki za invalide, npr. paraolimpijske igre. Vsakemu od nas, ki smo zdravi, se lahko zgodi, da postanemo invalidi.«  V predstavitev se je vključil tudi gospod ravnatelj. Povedal je svojo izkušnjo s slepim gospodom.

 

 

6. a: Pojav diskriminacije v šoli

»Največ učencev meni, da se diskriminacija dogaja zaradi narodnosti. Žrtev se počuti ogroženo, izločeno, osamljeno.«

 

6. b: Poklicna diskriminacija

»Ko se človek poškoduje ali zboli, mu delodajalec noče več nuditi dela. Veliko delodajalcev raje zaposluje moške kot ženske. Tudi mlajši veliko hitreje dobijo delo kot starejši. Ženske imajo na istem delovnem mestu manjšo plačo od moških, saj delodajalci mislijo, da so ženske manj sposobne.«

V predstavitev so se vključili še ostali gosti in gospod ravnatelj.

 

7. a: Kaj je stereotip?

»Stereotipi so drugačna in napačna mnenja o narodnosti, verah, rasah. Poznamo nacionalne, etnične, spolne in starostne stereotipe. Imamo tudi veliko vicev na to temo, npr. črnogorci, blondinke, nevedne ženske za volanom, itd.«

 

7. b: Verska diskriminacija

»Plakat govori o verski diskriminaciji skozi zgodovino in vse do danes. Inkvizicija, Hitler, itd. Tudi danes je verska diskriminacija zelo močno prisotna. Naj vas spomniva tudi na Al-kaido, Osamo Bin Ladna ter Kim Jonga II. .«

 

8. a: Spolna diskriminacija

»Tudi danes se dogaja spolna diskriminacija. Že v zgodovini so bile ženske zelo zapostavljene, kar je nazaslišano, saj bi morale imeti tako ženske kot moški enake pravice.«

 

8. b: Spolna usmerjenost in diskriminacija

»Izvaja se fizično nasilje nad istospolnimi. Istospolno usmerjeni ljudje bi morali imeti enake pravice. Imajo manjše možnosti za delo, ne morejo se poročiti niti posvojiti otrok.«

 

9. a: Posledice diskriminacije na človeško osebnost

»Diskriminacija se dogaja zaradi rase, vere ali družbenega položaja. Osebnost bi morala biti tista, ki šteje, a na žalost ni povsod tako. Ljudje, ki so žrtve diskriminacije, se počutijo zapostavljene in velikokrat razmišljajo o samomoru.«

 

9. b: Rasizem skozi zgodovino

»V zgodovini se je dogajalo veliko rasizma. Od Hitlerjeve diskriminacije židov, do delovanja Ku-klux klana proti črnskim pravicam. Ti so zatirali vse črnce in jih pretepali, pohabljali. »

 

Ad/4

Povezovalca sta se vsem predstavnikom vljudno zahvalila za odlične predstavitve ter povabila gospoda ravnatelja k zaključnim besedam.

 

Povzetek govora:

»Ponosen sem na vas, dragi učenci. Vse predstavitve so bile čudovite. Pohvala gre tudi vsem razrednikom in mentorici za odlično organizacijo dogodka.«

 

Ad/5

Zahvala gospe mentorice.

 

Del zapisnika zapisal:  Žiga Besal, 7.b

 

V vednost: g. ravnatelj,

                 razredniki

Mentorica: Vesna Knežević, prof.

                            

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler