IZBERITE POVEZAVO:
 

                    Portugalski dan na III. OŠ Celje

 

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE

 

                           BEM-VINDO A PORTUGAL!

 
 

 

Dobrodošli na Portugalskem! Tako smo se v soboto, 10. aprila, pozdravljali na naši šoli. Tako smo pozdravljali tudi naša gosta, Portugalko Joano Silveiro in Brazilca Armanda Garcio Teixeiro. III. OŠ Celje se je v soboto, 10. aprila, spremenila v čisto pravo portugalsko šolo. Za večino Slovencev velja, da je Portugalska precej oddaljena, a za nas, učitelje in učence III. OŠ Celje tega ne bi mogli trditi. Portugalsko že od začetka šolskega leta po malem spoznavamo pri pouku, ustvarjamo, spoznavamo jezik in se učimo portugalskih besed, se igramo z glino in pluto, beremo pravljice, poslušamo oddaje, prevajamo recepte in še marsikaj. Vsi, učitelji in učenci, o Portugalski že veliko vemo, a najbolj nestrpno smo pričakovali 10. april, ko smo na šoli pripravili Portugalski dan, prvi vrhunec letošnjega projekta.

            

Oglejte fotografije v obsežni GALERIJI.

 
 
 

Učenci razredne stopnje smo ustvarjali: izdelovali smo znamenitega petelinčka iz Barcelosa, se poigrali z das maso in glino, svojim mamam bomo lahko poklonili nakit iz plute, prebirali smo portugalske pravljice in jih ilustrirali, iz odpadnih materialov smo izdelovali mline ter sestavili portugalski slikovni slovar. Prvošolci se že učimo portugalski ljudski ples, ki ga bomo zaplesali ob zaključku projekta.



Učenci od 6. do 9. razreda smo bili prav tako delovni. Za začetek smo na ulicah Celja preverili poznavanje Portugalske. Kaj menite, kako Celjani poznamo Portugalsko? Relativno slabo. Skoraj vsi vedo, da je glavno mesto Lizbona ter da je najbolj popularen šport nogomet, manj pa poznajo pomorščaka Vasca da Gamo, še manj pa romarsko mesto Fatimo. S križankami in kvizi o Portugalski smo se poigrali tudi mi. Sestavljali smo jih in jih reševali. Tehnična učilnica je bila polna mozaikov, saj smo izdelovali mozaike in kip najbolj priljubljenega portugalskega nogometaša Cristiana Ronalda »oblekli« v odpadne ploščice. Najbolj moderen prostor na šoli je bila prav gotovo angleška učilnica, kjer smo pripravili portugalsko-angleško instalacijo. Prav gotovo smo bili najbolj mirni pri delu tisti, ki smo se trudili iz neštetih petkotnikov sestaviti nogometno žogo. Večini je uspelo. Predvsem dekleta so izdelovala tipično portugalsko rožo, nagelj, petelinčke iz Barcelosa pa so šivali vsi, dekleta in tudi fantje. Ob prijetnem delu nas je spremljal radio Lizbona, ki nas je seznanjal z zanimivostmi s Portugalske ter nas obveščal o dogajanju na šoli, iz šolske kuhinje pa se je razširjal vonj po portugalskem pecivu, ki so ga pripravili. Z obiskom sta nas razveselila študenta Joana in Armando, ki sta bila nad našim delom navdušena. Upamo si trditi, da je to ena najobsežnejših predstavitev Portugalske izven njenih meja. Pohvalili so nas tudi starši, ki so nas v velikem številu obiskali ter si ogledali rezultate našega dela.



Portugalski dan na III. OŠ je zgodba o uspehu. A tega uspeha ne bi bilo brez zagnanih učiteljev in učencev, ki so se potrudili, da naš projekt živi celo šolsko leto, šolski hodniki pa pričajo o dobrem delu. Komaj čakamo 7. maj, ko bomo svoje delo predstavili še širši celjski javnosti na Evropski vasi 2010. Vabimo vas, da se nam pridružite!


                                                                                                        Vodja projekta Evropska vas: Urška Sotler, prof.

 

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler