IZBERITE POVEZAVO:
  Irski dan na III. OŠ 

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE

 

 

 
 


                      

 
 
 

Projekt Evropska vas se počasi zaključuje in kmalu bo tu 8. maj, ko bomo Celjanom pokazali, kaj vse smo se o naši državi Irski letos naučili. Projekt Evropska vas poteka celo leto in na šoli ni učenca, ki ne bi vedel, katera je naša letošnja država, da pa bi Irsko še bolje spoznali, smo v torek, 17. marca, na dan, ko Irci praznujejo dan svetega Patrika, pripravili Irski dan. Na ta dan smo se dobro pripravili. Tako učenci kot učitelji. Odeli smo se v barve irske zastave, torej zeleno, oranžno in belo, vsak učenec in delavec šole pa je prejel tudi triperesno deteljico, enega izmed simbolov Irske. Na dan svetega Patrika namreč moraš imeti na sebi vsaj eno deteljico, tako pravijo Irci.

Učenci razredne stopnje so ustvarjali s svojimi razredničarkami. Prvošolci so izdelali ovčke v različnih tehnikah – iz das mase, iz škatel in trganko. Prav prisrčne so njihove ovčke, ki si jih lahko ogledate tudi v posebnem kotičku v prostorih 1. razreda.

Drugošolci so bolje spoznali Guliverja, junaka irskega pisatelja Jonathana Swifta, si ogledali risanko o njem ter ga oblikovali iz gline. Barvali so svečnike, slikali, izdelali irsko pokrajino, pa še kaj. Oglejte si tudi razrede drugošolcev, saj tudi v njih najdete veliko plakatov, risb in predmetov, ki so nastali med šolskim letom.
Tudi tretješolci so bili zelo ustvarjalni. Že pred irskim dnevom so slikali irskega škrata Leprechauna ter prav posebne ovčke, izdelovali punčke iz gline in gibljive ovce. Na irski dan pa je 3. a slikal na svilo in nastale so čudovite slike irske poklrajine. S tehniko razpokanja pa so slikali škrata Leprehana. 3. b so navdušili gradovi, zato so se odločili izdelati čisto pravo maketo irskega gradu. Še nekaj ovčk in pravi irski grad je tu.
V 4. a so se pogovarjali o simbolih sreče, tako pri nas in na Irskem. Spoznavali so še ostale irske simbole ter pisali kratke pesmi o njih. Oblikovali so iz das mase ter tako na ustvarjalni način izvedeli veliko novega, njihov razred pa krasijo tudi zanimivi plakati in razstava o Irski. 4. b je začel ustvarjati že pred irskim dnevom, zato so lahko obogatili razstavo s čisto pravimi knjigami o škratih in drugih pravljičnih bitjih, ki so jih zapisali učenci sami, sami pa so izdelali tudi knjigo ter se poigrali z glino in das maso - tudi njim so se zdele najbolj prisrčne ovčke, zato jih je razred poln.

V 5. a je 12 učencev in ravno prav za čisto pravi irski koledar. In kako so se lotili dela? Materiala je bilo veliko, zato so rezali, lepili, kombinirali, vezli, prepisovali verze in nastal je čudoviti unikatni koledar. Ker so imeli s koledarjem veliko dela, je nastalo le nekaj vezenih voščilnic, a so te toliko lepše. Tudi 5. b so navdušili irski gradovi. Iz škatel, ki jih je bilo za 4 gradove, je nastal grad Clifden, ki so ga učenci poskušali čimbolj posnemati. Verjamite, da jim je zelo dobro uspelo.

  

In kaj so počeli učenci od 6. do 9. razreda? Razdelili smo jih v 15 skupin, kjer je imelo 15 učiteljev svoje delavnice. Vsak učitelj si je na podlagi materiala, ki ga je dobil, zamislil svojo delavnico. Majhne skupine so omogočale lažje delo in sproščujoče vzdušje je naredilo dan zanimiv in prisrčen. Največ je bilo ustvarjalnih delavnic: učenci so izdelovali irske škrate iz keramičnih lončkov, klobuke irskega škrata, slikali so irske simbole na kamne, ki jih bodo uporabili za tipično keltsko namizno igro Keltis, slikali so na blago, izdelovali slike – deteljice z zgibanjem papirja, izdelovali posode s keltskimi vzorci iz gline, izdelali irski pub, izdelovali ovčke iz das mase in kvačkali deteljice, pa še kaj.
V jezikovni delavnici so učenci izdelali galsko-angleško-slovenski slovar, v novinarski delavnici so učenci anketirali Celjane, kako poznajo Irsko, obiskali so delavnice in jih intervjuvali ter o dogajanju poročali po šolskem radiu.
V plesni delavnici so učenci preučili irske tradicionalne plese in se naučili enega izmed  njih. Upamo, da jih bodo pokazali tudi na prireditvi ob zaključku projekta.
Gledališka delavnica je bila v napetem pričakovanju. Učenci so namreč vadili za popoldansko premiero igre irskega dramatika Georga Bernarda Shawa, ki so jo odlično odigrali.
Računalniška delavnica se je osredotočila na iskanje informacij po internetu. Učitelj je učencem narekoval vprašanja o Irski in učenci so odgovore na vprašanja poiskali na internetu.
Športna delavnica v telovadnici je bila razgibana, saj so učenci poleg velikega plakata, ki so ga izdelali, poizkušali igrati tudi nekaj značilnih irskih športov.
Kuharska delavnica nam je postregla z okusnimi irskimi sladicami, katerih recepte so prej prevajali učenci pri angleškem jeziku. Kemijska delavnica se je ukvarjala z destilacijo, rezultat pa je čisto pravi viski. Seveda ga je bil deležen samo gospod ravnatelj.
Pri zgodovinski delavnici so si učenci najprej ogledali film Krvava nedelja, ki govori o severno-irskem vprašanju, nato pa je potekala debata na to temo ter izdelava plakatne predstavitve.


Cel dan so nam družbo delali naši irski gostje – to so bile irske študentke Laura Dowling, Ruth Kelly in Katie Mangan , ki so na študijski izmenjavi v Sloveniji, ter prostovoljec Gearrai O'Doherty. Z veseljem so se odzvali našemu povabilu in navdušeni so bili nad dogajanjem na šoli. Niti zamisliti si niso mogli, kako lahko šola v enem dnevu postane prava »irska« šola. Če že niso mogli biti na paradi, ki na Irskem poteka na dan sv. Patrika, so bili zadovoljni, da so delček Irske doživeli na naši šoli. Pohvalili so vse učitelje in učence, ki so pripravili tako čudovit dan.

Irski dan je bil pravi uspeh. A tega uspeha ne bi bilo brez zagnanih učiteljev in učencev, zato se vsem za sodelovanje najlepše zahvaljujemo. Šolski hodniki pričajo o kvaliteti našega projekta in komaj čakamo 8. maj, ko se bomo predstavili širši javnosti. Če si še niste ogledali naše razstave, vas vabimo, da to storite!

                                                                                                           Koordinatorica: Urška Sotler, dipl. bibl. in prof. geo. 

Oglejte si obsežno  GALERIJO     slik.

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler