IZBERITE POVEZAVO:
  Kjer knjiga je doma - ekskurzija sedmošolcev na Dolenjsko

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE

 

 

 
 


Kot vsako leto smo se tudi letos sedmošolci v maju odpravili na Dolenjsko. Našo ekskurzijo smo poimenovali Kjer knjiga je doma. Ogledali smo si razvaline gradu Medija, kjer je v mladosti živel Janez Vajkard Valvazor. Valvasor je bil vsestranska osebnost oziroma polihistor. Njegovo delo ni bilo omejeno samo na eno področje ali znanost, ampak je obsegalo več raznovrstnih področij. Čeprav je bil po poklicu vojak, je večino svojega življenja zapisal znanosti, zbirateljstvu in preučevanju Kranjske, osrednjega dela današnje Slovenije.
          

 
 
 

 Ustavili smo se pri Valvazorjevi kapelici in si ogledali GEOSS - geometrično središče Slovenije v Spodnji Slivni pri Litiji. GEOSS (geometrično središče Republike Slovenije) leži v neposredni bližini Spodnje Slivne in svetovno znanih Vač, ki so zaslovele po znameniti (Vaški) situli. 4. julija 1982 je bilo tu postavljeno obeležje. 
              
Nad pokopališčem na Vačah se dviguje 3 metre visoka apnenčasta stena, ki predstavlja ostanek nekdanje morske obale. V njej so ohranjeni sledovi morskih školjk iz obdobja miocena, to je nekako izpred 13 milijonov let.

Naslednja postaja je bil grad Bogenšperk,
 kjer smo si ogledali porocno dvorano, zbirko čarovništva in kart ter Valvasorjevo tiskarno.
                   

   

Najbolj nas je navdušilo največje Valvazorjevo delo - Slava vojvodine Kranjske, ki je izšlo leta 1689 v Nürnbergu
                
 
Tukaj je Valvazor izdeloval svoje bakroreze.
    
Naša naslednja postaja je bila Krška jama, kjer izvira reka Krka. Pri izviru smo imeli naravoslovni dan.


Obiskali smo tudi Muljavo. Muljava je prijazna dolenjska vasica, ki se je spojila z imenom Josipa Jurčiča. Tu je preživljal mladostna leta in pozneje v literarnih podobah ohranil utrip svojega časa in poteze ljudi. S svojimi deli je postavil trdne temelje slovenskemu pripovedništvu; napisal je prvi slovenski roman Deseti brat, vrsto daljših pripovedi, prvo slovensko tragedijo Tugomer in vrsto kratkih proznih pripovedi. Jurčičevo rojstno hišo je leta 1826 postavil pisateljev ded in do danes ni bila predelana. Naša skupna fotografija pred Jurčičevo domačijo:

     
Nazadnje pa še do Trubarjeve domačije v Rašici. Tri kilometre od Turjaka se nahaja Rášica, rojstni kraj prvega slovenskega pisca prve slovenske tiskane knjige – Primoža Trubarja. Pod vasjo stoji njegov spomenik, postavljen l. 1951 ob 400-letnici prve slovenske knjige.
Fotografije in poročilo: Tilen Stropnik, 7. a                      


 

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler