IZBERITE POVEZAVO:
  Poročilo o delu Ekošole

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE

        

                                
 

Dve leti našega sodelovanja v mednarodnem projektu Ekošola kot način življenja sta za nami. V teh dveh letih smo opravili vse načrtovane naloge in naša eko-prizadevanja okronali s prejemom zelene ekozastave, državnega in mednarodnega priznanja za okoljsko delovanje šole. Pa pojdimo lepo po vrsti.

                     

Na naši šoli že vrsto let prizadevno zbiramo odpadni papir, kartuše, tonerje, baterije in plastične zamaške v humanitarne namene. Tudi sicer si prizadevamo zmanjšati porabo vode in elektrike, skrbimo za čisto in urejeno okolico in notranjost šole, zato odločitev, da tudi formalno sodelujemo v projektu Ekošola kot način življenja, ni bila nepričakovana. Z vključitvijo v projekt smo svoje okoljske dejavnosti še stopnjevali in jih razširili na vse učence, njihove starše in delavce šole.

                                       

Učenci so pri pouku tehnične vzgoje in podaljšanem bivanju izdelali lične in zanimive zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov. Postavili smo jih v garderobne prostore, kjer sestavljajo naš mini ekološki otok. Na hodniku v pritličju urejamo tudi ekokotiček, kjer se vedno najde nekaj na temo ekošole: plakati, izdelki iz različnih materialov, informacije za učence, delavce šole in starše. Skrbnice ekokotička so zapisale takole:

»Ali ste vedeli, da skozi celotno šolsko leto urejajo ekokotiček učenke Jona Veber, Karolina Ribič, Tjaša Trafela in Eva Jurhar pod mentorstvom g. Katarine Kurnik?

Mesečno zberemo približno 14 kg zamaškov, poleg tega pa tudi napolnimo kanto s plastenkami in pločevinkami.


Do sedaj smo zbrali približno 124 kg zamaškov za petletno Mio iz Zidanega Mosta, ki je lani spomladi oslepela iz neznanega vzroka. Denar od zbranih zamaškov bo družina porabila za operacijo v tujini.  V sedmih mesecih so za Mio v Sloveniji uspeli zbrati 6 ton zamaškov, kar znese 1.800 evrov. Ta akcija za MIO se zaključila.


Mi pa bomo z zbiranjem zamaškov nadaljevali in pomagali šestletnemu Galu, ki ima cerebralno paralizo najtežje stopnje in druge zdravstvene težave. Zaradi izpahnjenega kolka ne more sedeti, ampak je nameščen v posebnem počivalniku. Ker meri že 106 centimetrov, nog pa ne krči, ga starša ne moreta več voziti v prilagojenem avtosedežu.  Zato želijo z zamaški zbrati nekaj dodatnih sredstev za nakup novega avtomobila, v katerega bodo lahko Gala zapeljali kar z vozičkom.«

                                  

Plastenke, pločevinke in plastični zamaški pa niso edini odpadki, ki jih na naši šoli ločeno zbiramo in s tem pomagamo naš planet reševati pred zadušitvijo z odpadki. Zelo prizadevno zbiramo tudi odpadni papir, saj smo ga v preteklem šolskem letu zbrali skoraj 24 ton, zbrali pa smo tudi precejšnjo količino izrabljenih kartuš in tonerjev za tiskalnike. Pridobili smo tudi zabojnik za ločeno zbiranje odpadne embalaže, s čimer smo prispevali še en kamenček v mozaik ločenega zbiranja odpadkov. Na temo odpadkov vsako leto z učenci 7. razredov obiščemo zbirališče odpadkov Bukovžlak, po novem pa tudi RCERO Celje, kjer učenci iz prve roke spoznajo smisel ločevanja in recikliranja odpadkov.

 

A ločeno zbiranje odpadkov ni bilo naša edina okoljska dejavnost. Vse učence, delavce in obiskovalce šole smo želeli opozoriti na varčno rabo vode in elektrike. Izdelali smo opozorilne napise, ki nas na vsakem koraku opozarjajo na ugašanje luči in zapiranje vode, ko je ne potrebujemo. Opravili smo tudi meritve osvetljenosti nekaterih prostorov na šoli. V ta namen smo uporabili luxmeter, napravo za merjenje količine svetlobe, ki ga je Nacionalna koordinacija ekošol podarila vsem ekošolam v Sloveniji.

                                   
                                   

 

Na hodniku, v veliki telovadnici in pisarniških prostorih smo izmerili količino svetlobe, ki je po standardih primerna za omenjene prostore. Odstopanje navzdol pa smo izmerili v gospodinjski učilnici, kjer je svetloba primerna le ob sončnih dnevih, sama osvetlitev s svetili (brez zunanje svetlobe) pa je neustrezna, saj luči oddajajo premalo svetlobe. Naj omenimo še to, da smo v veliki telovadnici tudi zamenjali stara svetila z novimi, takimi z varčnimi žarnicami.
                                      

Del projekta je tudi humanitarna dejavnost. Poleg že omenjenega zbiranja plastičnih pokrovčkov vsako leto na šoli priredimo novoletni bazar, izkupiček katerega namenimo socialno šibkejšim učencem naše šole – omogočimo jim ekskurzije in plačljive dneve dejavnosti, da niso prikrajšani zanje.

 

Kot vse ekošole po Sloveniji tudi naša šola sodeluje v Ekokvizu v organizaciji Telekoma Slovenije. Ekokviza se lahko udeležujejo le učenci 6., 7. in 8. razredov, a odziv teh učencev je velik, saj vsako leto tekmuje najmanj 10 tričlanskih ekip. Tekmovanje poteka preko interneta, kar učence seveda še dodatno motivira. Udeležujemo se tudi medobčinskega tekmovanja Ekorg, ki poleg tekmovanja v znanju vključuje tudi tekmovanje v zbiranju odpadnega papirja, poslikave podhodov in jumbo plakatov, raziskovalne naloge ter sodelovanje v nekaterih mednarodnih projektih.

                                      

Sodelujemo tudi v likovnih natečajih v organizaciji Ekošole kot načina življenja, z okoljskimi nalogami pa tudi v projektu Modri Jan potuje in okoljevarstvene naloge podeljuje. Organiziramo čistilne akcije, predavanja na temo biodiverzitete in ločenega zbiranja odpadkov, naravoslovni in tehniški dnevi pa tudi vsebujejo elemente okoljske vzgoje. Vsako leto tudi organiziramo ekodan, ki ga v celoti posvetimo delavnicam, na katerih izdelujemo izdelke iz eko-materialov. In tudi na sami šolski stavbi skrbimo za okolju prijaznejše materiale. Omenili smo že menjavo svetil za varčnejša, naša zadnja pridobitev pa je zamenjava ekološko neustrezne salonitne strešne kritine z ustreznejšo kovinsko.

V ponedeljek, 3. oktobra 2011, pa je bil za našo šolo še posebej velik dan. Kot piko na i našega dveletnega dela smo namreč podpisali ekolistino in s tem izpolnili še zadnji pogoj za prejem zelene ekozastave. Ekolistino smo podpisali na kratki slovesnosti, ki so se je poleg učencev in učiteljev naše šole udeležili tudi predstavniki mestne občine in krajevne skupnosti ter staršev. V ekolistini se učenci in delavci šole zavezujemo k naslednjemu:

1.         Poskrbeli bomo za čistočo in urejenost razredov, šole in okolice.

2.         Zmanjšali bomo količino odpadkov, jih zbirali, ločevali in koristno uporabljali.

3.         Varčno bomo ravnali z energijo.

4.         Varčevali bomo z vodo in papirjem za osebno porabo in šolske potrebe.

5.         Spoštljivo bomo ravnali s hrano.

6.         Ohranjali bomo dobre medsebojne odnose.

7.         Spoštovali bomo vsako živo bitje.

8.         Sodelovali bomo na natečajih in projektih z ekološko vsebino.

9.         Osveščali in obveščali bomo učence, delavce šole, starše in krajane z ekološkim delovanjem na šoli in njeni okolici ter vabili k sodelovanju vse, ki želijo boljši jutri.


       

Dva dni kasneje so predstavnice učencev iz rok nacionalnega koordinatorja projekta Ekošola kot način življenja mag. Gregorja Cerarja v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju prejele zeleno ekozastavo, nacionalno in mednarodno priznanje šolam za okoljsko delovanje. S ponosom jo bomo izobesili na častno mesto v pritličju, kjer so že razobešene naša šolska, slovenska in evropska zastava. Prav tako bo častno mesto dobila tudi ekolistina, ki bo nam in vsem obiskovalcem šole kazala pot naših prizadevanj za boljši jutri.
               

S prejemom zelene ekozastave pa pot naše šole kot ekošole še zdaleč ni končana. Naša naloga je, da z življenjem na šoli in z našimi nadaljnjimi projekti pridobljeno ekozastavo vsako leto ponovno potrdimo in s tem dokažemo, da naše zaobljube v ekolistini jemljemo resno, ker nam ni vseeno za našo bodočnost in za bodočnost našega planeta.


Ob tem se vsem, ki ste nam pretekli dve leti v naših okoljskih projektih stali ob strani in nas podpirali, najlepše zahvaljujemo, obenem pa računamo na vašo podporo še vnaprej.


                                                                                 Koordinatorica projekta Ekošola:
Helena Škarlin


Oglejte si GALERIJO fotografij s podpisa eko listine in podelitve eko zastave.

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler