MODELARSKI KROŽEK

 

 

MODELARJI OŠ DOBRAVLJE

tako je bilo pozimi

poleti na državnem (oglejte si...)

modelarski piknik jesen 2008

 

 

 

Modelarski krožek poteka v tehniški učilnici na Osnovni šoli Dobravlje. Organiziran je že tretje leto. Vodi ga mentor gospod Marko Lemut. Krožek obiskuje 10 učencev: Armin Črnigoj, Nikolaj Kalin Karapanža, Matjaž Lozar, Igor Di Lenardo, Luka Plahuta, Patrik Škvarč, Dejan Škvarč, Luka Kandus, Alen Novinc in Rok Kandus.

Modelarski krožek imamo ob četrtkih od 17.00 do 18.00-19.30 in ob sobotah od 9.00 pa tja do12.45. Letalo izdelujemo približno 110 ur. Potrebno orodje : bucike, elastike, olfa nož, kladivce, pince, ščipavke, čopič ...nosimo v kovčku. Ko je letalo dokončano, nas mentor Marko pelje na staro vojaško letališče v Vipavo, kjer ob sobotah popoldne spuščamo letala. V primeru slabega vremena nam, na naše razočaranje, to odpade. Večina modelarjev se je včlanila v modelarsko društvo Ventus. K modelarskemu krožku hodimo zato, da se kaj naučimo o tehnični izdelavi modelov, termiki, izpopolnimo motorične spretnosti.

            

NIKOLAJ

ARMIN

PATRIK

MARKO

 

 

      NAŠI PROJEKTI

 

Modelarstvo je hobi, v katerem je združenih več različnih področij:

 

Za izdelavo dobrega letala sta potrebni potrpežljivost in natančnost, da bo letalo dobro letelo. Prvo letalo, ki ga modelar izdela, je prostoleteči model kategorije F1h. Naslednje leto modelarji izdelujejo letalo enake kategorije, s tem da ga še bolj izpopolnijo in tudi kvaliteta je boljša. Tretje leto modelarji izdelujejo letala kategorije F5J-RC, to je model, ki je radijsko voden. Četrto leto se lahko modelarji odločijo za letalo, čoln, avto... 

 

 

 

 

Za prostoleteča letala kategorije F1h je najdaljši čas leta 120 s ali 2 min, za RC modele pa 300 s ali 5 min. Da letalo vzleti, ga je potrebno povleči v zrak. Na kljuko se zatakne laks, ki je dolg od 40 do 50 metrov. Ko ima modelar pripravljeno letalo za vzlet, laks nategne, da je napet, drugi modelar pa drži v roki letalo. Modelar, ki drži laks, vpraša: "Si pripravljen"? Modelar, ki drži letalo mu odgovori: "Da", nato mu ta odgovori: "Gremo"! Letalo modelar spusti in modelar,  ki letalo vleče, teče in istočasno gleda letalo. Ko mu letalo zavije v pravo smer, ga odklopi in od takrat naprej se mu upošteva čas.            

                                              

 

Materiali za letala kategorije :

F1h, balsa, lesen trup, svinec, kljuka, karbonska palica, smernik, stekleno blago 

RC-F5j, balsa, stiropor, vezana  plošča, servo volani, svinec.
 

 

DOGODKI

KULTURNA ZAKUSKA-ZABAVA

Modelarji smo si pripravili novoletno zabavo. Za prijetnejše vzdušje so nam družbo delala dekleta iz plesne skupine Pom-pom.

Zabava je potekala v šoli Dobravlje, v prostorih jedilnice. Modelarji smo prišli eno uro prej, da smo jedilnico pripravili. Poskrbeli smo za glasbo, lučke, pijačo, hrano in pecivo. Na zabavi smo se imeli zelo lepo, zato smo se dogovorili, da kaj podobnega priredimo še enkrat. Verjetno bo to takoj po državnem prvenstvu. 

 

TEKME

Dne 16. februarja, ob 9. uri, smo se modelarji zbrali na starem vojaškem letališču v Vipavi, kjer se je odvijalo tekmovanje za pokal Slovenije. Vreme nam je bilo naklonjeno, saj je bilo sončno, z rahlimi sunki vetra, in zrak se je ogrel na 3°C. Na tem  tekmovanju so sodelovali mladi modelarji iz osnovnih šol, kjer  imajo modelarski krožek in modelarsko društvo Slovenije. Tekmovanje je organiziralo modelarsko društvo Ventus. Iz osnovne šole Dobravlje sta tekmovala dva modelarja, ki sta z  mentorjem Markom trenirala skoraj vsako soboto popoldan.

 

 

Luka Plahuta je osvojil 5. mesto, Matjaž Lozar pa 7., oba sta iz OŠ  Dobravlje. Tekmovanje se je zaključilo ob 15.30. Po napornem tekmovanju nas je organizator peljal na večerjo, ki je bila zelo slastna in kjer smo se še dolgo pogovarjali o našem delu. 

 

LETALIŠČE

Na letališču se dobimo skoraj vsako soboto od 14.00 pa do 18.00. Tu spuščamo letala, s tem se zabavamo, tekamo, učimo tehnike spuščanja letal.  Na letalu se velikokrat zlomi uška, kakšno rebro, nosilec, zato ima mentor zmeraj s sabo super atak za hitro popravljanje. Tudi modelarji imamo s seboj kovčke z orodjem. Mentor Marko nas uči spuščanja letal, kje je največ termike, ki je pomemben faktor za dvig letala, kdaj se letalo odklopi in o ostalih stvareh, ki so pomembne za tekmovanje.

 

FOTOGALERIJA:   VIPAVA, 14. september 2007  

 

Za mentorjevo pomoč, razlago in svetovanje smo mu modelarji zelo hvaležni.

 

 

Zapisala: Luka Plahuta in Igor Di Lenardo