V japonščini beseda ikebana dobesedno pomeni "živo cvetje". Je preprosta in poduhovljena umetnost urejanja cvetličnih šopkov. Ikebana ima estetski in umetniški značaj, a tudi verski in obredni. Ikebana "sporoča", da je človek razpet med nebom in zemljo - zgornja linija predstavlja nebo, srednja človeka in spodnja zemljo.
Kimono je tradicionalno japonsko oblačilo tako moških kot žensk. Sestavni del vsakega kimona je pas - obi. Nekoč je bilo vsakdanje, danes pojmovano kot narodna noša in povezano s posebnimi priložnostmi.
Oblačila, ki se uporabljajo v japonskih borilnih veščinah, npr. karateju, čeprav splošno znana kot kimona, se pravilno imenujejo keikogiji.
Bonsaj - v posodi gojeno miniaturno okrasno drevo in tovrstne tehnike gojenja miniaturnih dreves. S pravilnim obrezovanjem rastline ohranjamo majhne. Za najlepše bonsaje veljajo tisti, ki ohranjajo naravno obliko. Dobro vzdrževani bonsaji velikokrat dosegajo višjo starost kot drevo iste vrste v naravnih razmerah
60 cm in 800 let (tokijski muzej bonsajev)
Zavite poti, vodne površine, postavitve kamnov, različno oblikovani mostički, svetilke in skrbno izbrane rastline - japonski vrtovi so prepoznavni po vsem svetu. V vrtu ima vsak element ureditve določeno mesto in pomen. Spadajo med turistične znamenitosti Japonske in so večinoma zaščiteni kot kulturna dediščina.
Borilne veščine so sistemi urejenih metod vadbe telesa in duha - japonski aikido, bušido, ju jutsu, judo, kendo, karate, kitajski kung-fu, južnokorejski taekwondo...
Sumo je znan pod sloganom "šintoistični ritual preizkušanja moči v boju". Izvira iz Japonske, kjer ga poklicno izvajajo.
Origami je japonska umetnost, ki temelji na prepogibanju papirja v določeno skulpturo, lik. Beseda izhaja iz besede orikami - "prelaganje papirja".
Anime je japonska risanka. Zanje so značilne temne obrobe oseb in predmetov v ospredju, nesorazmerno velike oči ter izogibanje kontrastnemu ločevanju likov na absolutno dobre in slabe.
Z animeji so prodrli v vrh globalnih elektronskih medijev.
Samuraji - “tisti, ki služijo” - so bili elitni bojevniki iz višjih družbenih slojev srednjeveške in zgodnje moderne Japonske. Imeli so svoj kodeks bušido, po katerem so se ravnali je določal njihov način življenja. Obvezna bojna oprem bojevnika je bil dolgi ostri meč katana.
Akiro Kurosawa je na Beneškem filmskem festivalu prejel Srebrnega leva za film Sedem Samurajev (1954)
Kjer sodobnost sreča tradicijo...