Avstralija - otoška in oddaljena


 

Nullarbor Highway

Outback

Transaustralian Highway

  Od severa proti jugu celina meri 3.180 km in od zahoda proti vzhodu 4.000 km.

 

Cestni promet


je bistveni element avstralskega prometnega omrežja in spodbujevalec gospodarskega razvoja. Avstralsko železniško omrežje ni bilo dovolj gosto razvito za vse tovorne in potniške zahteve. Tako še vedno veliko blaga prepeljejo cestni vlaki. Avstralija ima 3-4 krat več cest na prebivalca kot v Evropi in 7-9 krat več kot v Aziji. Cestno omrežje obsega skupno 913.000 km, od tega je okoli 335.000 km cest tlakovanih.

Road train je avstralsko ime za do 50m dolge "cestne vlake", ko mogočen vlačilec priklopi več prikolic. Zaradi velikih razdalj so potrebe po čim večji količini prepeljanega blaga razumljive. Posebej znani so "ovčarski" in "naftni vlaki". Seveda pa lahko vozijo le po določenih območjih Avstralije.

 

Glavni nasveti za varno potovanje čez Avstralijo z avtom so (Australian Outback Survival Rule):

  • "Vzemite dovolj vode! Ne računajte 2 litra/osebo - računajte 10 l/osebo!"
  • "Obvestite nekoga kam kreste, kdaj pridete/se vrnete!"
  • "Preverite satelitske povezave na poti!"
  • "Imejte tehnično brezhiben avto z glavnimi rezervnimi deli!"
  • "Če se izgubite ali se vam pokvari avto, ostanite pri svojem avtomobilu in ne iščite pomoči peš!"

 

 

 

Železniški promet


Na železniški prevoz od rudišč do izvoznih pristanišč se opira avstralsko rudarstvo. Transavstralske železniške proge so za potniški promet manj vabljive in priročne; namenjene so predvsem tovornemu prometu in v zadnjem času turizmu.

Meddržavni železniški promet poteka na relacijah:

  • Sydney - Adelaide - Perth (The Indian Pacific)
  • Adelaide - Alice Springs - Darwin (The Ghan) in
  • Melbourne - Adelaide (The Overland)

Gosteje poseljena območja, predvsem na jugovzhodu in vzhodu celine, so začeli povezovati tudi s hitrimi železniškimi progami.

Razdalja od Melbourna do Sydneya znaša 730 km (963 km po železniški progi). Obstoječi vlaki dosegajo povprečno hitrost 92 km/h, potovanje traja 10,5 ur. Celotni čas potovanja (prijava, vkrcanje, izstop, prtljaga itd.) z letali znaša 3 ure; s hitrimi vlaki pa razdaljo prepotujejo v 2,45 ure.

Indian Pacific - 4.352 km, 65 ur

The Ghan - ime po afganistanskih vodnikih kamel

Dolžina tovornega vlaka: 1047 m

Gostota ladijskega prometa

Newcastle v zaledju Canberre je največja luka za premog na svetu.

 

Ladijski promet


v Avstraliji transportira 97% količine in 74% vrednosti vsega zunanjega trgovinskega blaga. Tovrstni promet se povečuje iz leta v leto, čeprav se avstralska trgovska flota zmanjšuje, saj prevozniki ladje registrirajo v državah z nižjimi davki. Več pomorskih dovolilnic izdajo tudi tujim, cenejšim ladijskim prevoznikom.

Velikost ladij se je v 15 letih povečala za 85%. Leta 1950 je lahko povprečni tanker v luki natočil 15.000 ton tovora, danes 310.000 ton.

Skokovito naraščajo tudi turistični in navtični promet, kabotaža (obalna plovba) ter gradnja marin. Okoljsko najbolj sporen ostaja ladijski promet čez Veliki koralni greben.

 

Freemantle Port v Zahodni Avstraliji, 2017

 

 

Sydneysko letališče, največje v Avstraliji, je leta 2016 zabeležilo 42,6 milijona potnikov in 348 904 premikov letal s 46 domačimi in 43 mednarodnimi destinacijami (Letališče Ljubljana: 1,7 milijona potnikov, 34500 premikov letal).

 

 

 

Letalski promet


je zelo pomemben zaradi velikih razdalj in neprimernosti številnih območij za gradnjo cest in železnic. Na kontinentu razdalje najlaže premagujejo z letali. V Avstraliji je bilo leta 2004 registriranih 448 letališč, od tega jih je 305 imelo asfaltirano pisto; ostala so bila lokalnega značaja.

Prednost letalskega prometa je njegova hitrost. Čezmorski leti v Evropo preko vzhodne poloble so znani kot "Kenguru pot", v Ameriko preko zahodne hemisfere pa kot "Pot Južnega križa".

Leta 1954 so izvedli prvi polet iz Avstralije v Severno Ameriko (Sydney - San Francisco - Vancouver). Z direktno linijo brez vmesnega postanka so v Evropo prvič poleteli marca 2018 (Perth London). Danes je to najdaljša direktna letalska linija (14.498 km, 17 ur).

Qantas (iz kratic "Queensland and Northern Territories) je največji avstralski in tretji najstarejši svetovni letalski prevoznik (leta 2018: 127 letal, 85 destinacij; Adria Airways: 13 letal, 24 destinacij).

 

 

 

| nazaj |