Razdalje in širno nebo


Od severa proti jugu Avstralija meri 3.180 in od zahoda proti vzhodu 4.000 kilometrov. Zaradi obsežnosti je Avstralija izpopolnila nekatere posebnosti.

Učenje na daljavo (distance learning) je oblika izobraževanja, kjer sta učenec in učitelj prostorsko, lahko tudi časovno, ločena. Zaradi razdalj in slabe prometne povezanosti so Avstralci med prvimi razvili in izpopolnili tovrstno izobraževanje. Pouk poteka doma ob radijskih ali televizijskih sprejemnikih, danes pa s pomočjo računalniške in satelitske tehnologije. Z učitelji se učenci srečajo le 1-2 krat letno, ko opravljajo preizkuse znanja.

Poštarji delo opravljajo z letali ali helikopterji.

Pastirji danes živino z ogromnih površin pašnikov zbirajo s pomočjo motorjev, helikopterjev in dronov.

Satelitska in telekomunikacijska "pokritost" kontinenta je draga in zadovoljiva (pomoč na cesti, zdravstvena oskrba, varnost idr.) ter se v globalnem času vedno izboljšuje in izpopolnjuje.

"Leteči zdravniki" v primeru klica SOS priletijo iz najbližjega središča z letalom. V primeru lažjih zdravstvenih težav zdravniki svetujejo bolnikom preko elektronskih medijev. Domače lekarne so odlično založene.

 

Leta 2004 so leteči zdravniki zdravili 210423 pacientov in izvedli 31231 letalskih evakuacij - 582 pacientov in 86 letalskih evakuacij dnevno.

 

Organizacijo letečih zdravnikov (RFDS - Royal Flying Doctor Service) je leta 1928 ustanovil zdravnik John Flynn.

Danes člani organizacije nudijo usluge po radiu in telefonu, v hujših primerih organizirajo obiske zdravnikov na domu in izvajajo nujne letalske prevoze v bolnišnice s 36 posebej prirejenimi reševalnimi letali. Na 3500 lokacijah širom po Avstraliji imajo svoje baze, od koder izvajajo pomoč v oddaljenih krajih.

 

| nazaj |