BOBER
Le redke živali so tako pomembno vplivale na odkrivanje novih krajev, pa tudi na gospodarstvo in zgodovino dežele kot bober. Za posest nad lovišči bobrov so izbruhnile celo vojne, kakršna je bila tudi med Francozi in Indijanci, poznana kot desetletna vojna.V vzhodnih delih ZDA je bil namreč že ob koncu 19. stoletja na robu preživetja. Danes, zaradi aktivnosti zveznih agencij za varstvo divjih živali, živi na večini svojih naravnih habitatov.
Bobri dosežejo maso 30 kg in več, tako da so drugi največji glodalci na svetu. Za bobra so značilna ploščat, luskast rep, plavalna kožica med prsti zadnjih nog in veliki sekalci. So napol vodne živali z vretenasto oblikovanim telesom in plavalno kožico med prsti zadnjih nog. Njihov zajeten rep, ki je hrbtno-trebušno sploščen in luskast je namenjen krmiljenju in plavanju. Ko z njim udarjajo gor in dol hitro pospešijo plavanje. Pri potapljanju zaprejo sluhovod in nosnici, oči pa prekrijejo s posebno prozorno opno. Grlo stisnejo skupaj takoj za jezikom, ustnice pa zožijo tik za sekalci. Zato bober brez težav gloda tudi pod vodo. Na kopnem je počasen in neokreten. Okorno koraka in prestavlja velike, galebjim podobne zadnje noge in kratke prednje okončine. Če ga kaj prestraši, "odgalopira" do vode in se požene vanjo.
Večji del leta so bobri aktivni ponoči. Zbudijo se zvečer, v brlog pa se umaknejo proti jutru. Kjer jezera pozimi zamrznejo, bobri ostanejo v bobriščih ali pod ledom.
Bobri s svojimi gradnjami spreminjajo okolje.
Tako dosežejo večjo varnost pred plenilci in si olajšajo nabiranje hrane. Bobri s prednjimi nogami odnašajo blato in druge usedline z dna plitvega potoka ali močvirnatega jarka in jih porivajo na stran. Pri kopanju sodeluje vsa družina. Jezove gradijo prek potokov, da zajezijo vodo in pri tem uporabljajo blato, kamenje, palice in veje. Bobri z majhnimi prednjimi nogami urno pobirajo blato in manjše kamne z dna potoka ter jih nosijo na kraj bodočega jezu. Palice in veje prinesejo v ustih. Veje utrdijo jez ter držijo skupaj blato in pesek. Bobri ves čas prinašajo blato in palice, tako da postaja jez vse daljši in višji.