Turnosmučarski vodniček / KARAVANKE

Klek, 1753 m

na Jeseniški planini
Vzpon:
1) Pod cerkvijo sv. Križa na Planini pod Golico (obiščimo grob staroste slovenskih plezalcev Jože Čopa!; PV 1977/3)) gremo desno čez mostič in se za kmetijo (Žlinder) začnemo vzpenjati po travniku navzgor. Nad senikom zavijemo desno v gozd (ali pa to storimo na naslednjem rovtu) in se oprimemo "izdolbene" gozdne vlake, ki vijuga po neizrazitem gozdnem slemenu. Kmalu se pojavijo markacije. Gozdno cesto prečkamo na blagem ovinku. Ko se na gozdnem hrbtu označena pot prekobali na drugo stran (spusti se do ceste za Jeseniško planino), jo zapustimo in sledimo ograji vodoravno desno. Po 200 metrih odvijemo navzgor in 30 m više stopimo na kolovoz, ki nas čez razgledno poseko pripelje do kočice. Že pred njo steza zavije levo, povijuga skozi smrečje in pripelje do gozdnega hrbta na levi. Zavijemo navzgor in v dobrih 5 minutah dosežemo prvi vršni pašnik. Orientacijske težave so za nami, v nadaljevanju samo še sledimo odprtemu svetu in slemenu Javorja do vršnega pobočja Kleka, 100 m pod vrhom.
2) Poljančev vodnik opisuje označeni pristop mimo Mentena in čez Jeseniško planino.
3) Po gozdni cesti s Plavškega rovta.
Spust:
Na vrhu imamo bogato izbiro; povsod nas čaka široko smučišče, vse smeri pa se združijo pri Koči na Petelinu. Nadaljujemo po (ali desno ob) kolovozu, pod dvema desnima serpentinama pa na večjem travniku, 200 višinskih metrov pod kočo, prečimo levo čez dva potočka. Na koncu neporaščenega jezika se markirana pot vzpne levo gor, mi pa desno spodaj, v gozdu nad potokom, najdemo ozko vlako, ki se spušča proti levi. Čez čas sledi par porivalnih vložkov, ko zavije desno dol, pa se kmalu izteče na gozdno cesto. Po njej se porinemo 200 m v levo in se po prvem kolovozu spustimo do velikega rovta. Če hočemo prav do izhodišča, moramo že sredi rovta prečiti levo skozi gozd do 'drugega rovta' z začetka vzpona, bolj eleganten pa je spust navzdol. Desno spodaj najdemo začetek kolovoza, po katerem odsmučamo do travnika kmetije ob Belem potoku. Čez mostič in po cesti 100 m levo, pa smo na izhodišču pod cerkvijo.
Težavnost
I
(strmejše variante
spusta II-)

Izhodišče
Planina pod Golico,
920 m
Višinska razlika
830 m
Čas vzpona
2:15
Čas spusta
1:00

Letni čas
december - marec
Lega
JV
Smučljivost
zgoraj izvrstna, v gozdu dobra
Orientiranje
zahtevno

Zemljevidi
Julijske Alpe - vzhod, 1:50.000
Vodniki
Črnivec (59),
Poljanec (80)


Dnevniški zapisi

31.1.2004 (+ Matjaž E.)
Izhodišče na Planini pod Golico: mostiček pod cerkvijo. Izza prve hiše na drugi strani potoka sva sledila smučarski gazi, ki naju je pripeljala naravnost na Javorje, Klekovo JV ramo, na kateri so se pred nama razprostrla tako lepa smučarska pobočja, da so nama oči skočile na peclje. Pihalo je samo na vrhu, dan je bil prav idilično sončen, sneg pa do koče na Jeseniški planini presenetljivo še vedno bolj ali manj pršič. Ni kaj dodati!
Spodaj v gozdu sem pri prečkanju majhnega jarka končno uspel razrešiti dilemo glede nakupa novih smuči...
V 2:08
S 0:23 + 0:55


4.2.2006 (+ Eva, Aleš)
Kratka, vendar sladka. Od kmetije pod cerkvijo smo sledili smučinam predhodnikov, ki so nas z vrha prvega travnika popeljale - ves čas poševno proti desni - skozi gozd in čez stranski pomol Javorje na vrh. Po zelo solidno predelanem snegu smo odsmučali naravnost navzdol po JV pobočju in nato na ganku Koče na Petelinu (Jeseniška planina) ob malici udarili enourno martinčkanje na toplem soncu. V nadaljevanju je sprva južni sneg kmalu zamenjala skorja, ki je nastala zaradi megle, katere meja se je z dopoldanskih 1000 dvignila na popoldanskih skoraj 1200 m.
V 2:27
S 0:27 + 0:36


29.3.2008 (+ Urša, Tanja, Blaž, Klemen, Matjaž J., Andrej Pr., Damjan N.)
Z vremenom na turi nismo imeli pretirane sreče, saj je bilo spodaj pretoplo, na vrhu pa smo ravno ujeli enourni napad koroške megle. Smo pa za dve uri prehiteli vsaj nenapovedani dež. Snega je bilo za konec marca nadpovprečno veliko, tako da smo prismučali povsem do Planine pod Golico. Še najboljše je bilo deviško smučišče z vrha do Koče na Petelinu, ki nam ga je poleg nekaj malega skorje kvarila razpršena svetloba, medtem ko je bil spodaj sneg tako počasen, da so bili zavoji zelo redki.
V 1:51
S 0:17 + 0:37