FIZIKA V ŠOLI 1/2012

 

 

POJAVI NA VRTEČI SE ZEMLJI – 2

 
  Jože Rakovec in Janez Strnad
Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani
 
 

Povzetek Drugi del članka obravnava bolj zapletene pojave v ozračju in oceanih na vrteči se Zemlji. Opiše velike krožne tokove zraka v smeri poldnevnikov in vzporednikov, Rossbyjeve valove, ciklone in anticiklone v ozračju ter Ekmanovo plast v morju in v ozračju. Nazadnje omeni preproste poskuse z vodo v vrteči se valjasti posodi, ki jih je mogoče narediti v šoli. Vreme in njegovo ozadje utegne biti zanimiv predmet za razpravo tudi v razredu.
Abstract In the second part of the article some more complicated phenomena in the atmosphere and in the oceans on the rotating Earth are considered. Great circular air flows in the direction of meridians and parallels are described as well as Rossby waves, cyclones and anticyclones in the atmosphere and the Ekman layer in the sea and in the atmosphere. Finally simple experiments are mentioned with water in a rotating cylindrical container that can be made in school. The weather and its background can be an interesting topic for discussion also in class.

 
     
  ... DALEČ OD DREVESA  
  Tine Golež
Škofijska klasična gimnazija, Ljubljana
 
  Povzetek Članek opisuje hipotetične prednosti in zaplete, na ketere bi naleteli, če bi za prevoz blaga uporabljali rov skozi naš planet. Teoretična izpeljava rezultatov ne presega srednješolske fizike.
Abstract The article describes hypothetical advantages and obstacles which would emerge if one would drill a hole through the Earth in order to build a tunnel for free trans-planet shipping. The calculated results are derived using only upper secondary school physics.
 
     
  BOŠKOVIĆEVA FIZIKA ZA LJUBLJANČANE
(ob 300-letnici rojstva slovitega Hrvata)
 
  Stanislav Južnič
Univerza Oklahoma
 
  PovzetekBošković je vsaj trikrat obiskal Ljubljano, tudi za več dni. Njegovi osebni stiki so prispevali k hitri uveljavitvi nove fizike pri nas, podobno kot se je zgodilo v drugih evropskih deželah, ki jih je obiskal. Tako se je v Ljubljani in drugod na območju sedanje Slovenije že zelo zgodaj začelo predavati po načelih Boškovićeve fizike, ki jo najbolj merodajno ponazarja uporaba njegovega grafa spreminjanja sile v odvisnosti od razdalje med delci, kot jo najdemo v tedanjih učbenikih nadaljevalnih šol. Ob Boškovićevi tristoletnici rojstva opisujemo dolgoročne vplive njegovega opisa snovi, ki so zaznamovali tudi Jurija Vego in poznejše slovenske fizike-matematike.

Abstract Bošković visited Ljubljana at least three times, and stayed for few days. His personal contacts helped to accept the new physics in now Slovenian lands in a similar way as it happened in other European towns which he visited. After Bošković’s visits his followers in Ljubljana and in other schools in Slovenian lands quickly began to lecture on his physics while using his famous force-distance graph in local secondary school textbooks. On the 300th anniversary of Bošković’s birth the wide range of influences of his description of matter is described. His teachings influenced several generations of Slovene mathematicians, including Jurij (Georg) Vega.

 
     
 

SPLOŠNA MATURA IZ FIZIKE V LETU 2011
Poročilo DPKSM za fiziko

 
  Vitomir Babič
 
     
     
  PISNI PREIZKUS ZNANJA O GIBANJU, 9. razred OŠ  
  Meta Lavrih
Osnovna šola Medvode
 
     
     
  PISNI PREIZKUS ZNANJA – FIZIKA 8, OŠ  
  Dragica Vračun
Osnovna šola Bizeljsko
 
     
     
  Svet nihanj in valovanj (Janez Strnad, Knjižnica Sigma – 90, 2010)  
  Nada Razpet

 
     
     
  ČEVELJ IN ATOM  
  Tine Golež
Škofijska klasična gimnazija, Ljubljana