RUDIŠČE LEPENE - PRAŽENJE RUDE IN OGLARJENJE

Rudarski revir Lepene je obsegal področje med Pristavo, Medjim dolom in Zatrnikom (Žrtnikom). Osrednji del rudišča je bil ob potoku Jezernica in ga še danes imenujemo Lepene. Tu je bilo več rudniških jam s skupnim imenom Stare jame, kar kaže na to, da so prav tu začeli kopati rudo za fužine na Javorniku. Rudarili so v mehke in včasih tudi skrilave kamnine, zato so se rovi podrli kmalu zatem, ko so jih prenehali vzdrževati. V bližini je dovolj drobnozrnatega kremenovega konglomerata in peščenjaka, ki sta odporna proti visokim temperaturam, potok Jezernica pa je dajal tudi vse leto dovolj vode.

Torej je bilo dovolj razlogov, da prav tu zgradijo peči za praženje rude. To so bile štiricelične peči zgrajene na švedski način. Spodnji del peči s štiridelnim kuriščem je imel manjše obokane odprtine, zgornji del je bil odprt za odvajanje plinov, vendar pa je imel za zaščito pred padavinami streho na štirih vogalnih stebrih. Peči so bile zgrajene iz že omenjenega kremenovega konglomerata in peščenjaka.

Za praženje rude, pa tudi za talilne peči na Javorniku, so uporabljali oglje. V okoliških gozdovih je bilo na voljo dovolj lesa iz katerega so žgali lesno oglje in še danes je na mnogih mestih v okolici mogoče videti sledove takratnih kopišč.

fuzinaM.jpg (20391 bytes)

Prvotno so rudo pražili v grmadah na odprtih ognjiščih v bližini rudnikov, šele mnogo kasneje so zgradili pražilne peči. V pražilno peč so naložili plast suhih vej, nato debelejšo plast oglja in nanjo plast rude. Po praženju so rudo namakali v bazenih ob potoku.

Praženje rude je bilo potrebno, ker je bila ruda po sestavi karbonatna in je bilo v plavžu za razpad karbonata v oksid porabljenega preveč oglja in tudi redukcija ni potekala tako hitro, kot pri oksidni rudi. Pri praženju se je izločilo tudi žveplo, ki je škodljiva primes pri taljenju železa. Apnenec, ki ga je vsebovala ruda, je razpadel v apno in se izločil po namakanju v vodi. Tako je ruda izgubila tudi do trideset odstotkov teže, kar je olajšalo transport v dolino, postala je tudi bolj luknjičava za lažji prehod redukcijskih plinov pri taljenju.

Nižje ob poti proti Pristavi so kopali debelozrnat in precej čist kremenov konglomerat, ki so ga uporabljali za oblogo talilnih peči. Predvidoma naj bi ga izkoriščali že v 6. stoletju pred našim štetjem za peči v Ajdovskem gradcu pri Bohinju.

logo ucna pot.jpg (7877 bytes)