POMEN SIMBOLOV


DEŽ - Kapljice vode, ki padajo iz oblakov. Kapljice so debele večinoma več kot 0,5mm.


DEŽ, KI ZMRZUJE - Dež katerega kapljice zmrznejo ob stiku s tlemi ali s predmeti na tleh in naredijo poledico.
PRŠENJE - Zelo majhne kapljice, ki dajejo videz, kakor da lebdijo v zraku. Njihov premer je pod 0,5 mm. Take padavine so običajno iz megle ali zelo nizkih oblakov. Njihovo padanje se v luži ne pozna.
PRŠENJE, KI ZMRZUJE Pršenje katerega kapljice zmrznejo ob stiku s tlemi ali s predmeti na tleh.
SNEG - Padavine v obliki razvejanih ledenih kristalov (snežink), ki so lahko združene v kosme.
DEŽ S SNEGOM - Dež in sneg padata hkrati.
ZRNAT SNEG - To so bela neprozorna več ali manj ploščata in podolgovata zrna, vsaj v eni smeri tanjša kakor 1mm. Po zgradbi so podobna snegu. Ko padajo na trdo podlago, ne odskočijo. Padajo v zelo majhnih količinah, nikdar v obliki plohe in iz enakih oblakov kot rosenje.
LEDENE IGLICE - Zelo drobni nerazvejani kristalčki v obliki ploščic ali paličic; padajo pri jasnem in mirnem vremenu in pri zelo nizkih temperaturah.
BABJE PŠENO - Bela neprozorna zrna s premerom 2-5mm, ki po zgradbi spominjajo na sneg, so pa okrogle ali stožičaste oblike. Če padejo na trdo podlago, odskočijo in se razlete. Babje pšeno pada navadno v obliki ploh, skupaj s snegom ali dežjem, in pri temperaturah pri tleh okoli 0 st.C.
ZMRZNJEN DEŽ (po novih kriterijih je zmrznjen dež isto kot sodra) - Padavine v obliki prozornih ledenih delcev. Na trdi podlagi odskakujejo in udarec se sliši. Ti delci so navadno kroglaste ali neenakomerne in redkeje stožčaste oblike. Njihov premer je manjši od 5mm.
SODRA (po novih kriterijih je sodra isto kot zmrznjen dež ) - Prosojna ali polprozorna ledena zrnca, kroglaste ali nepravilne oblike. Njihov premer je do 5mm. Na trdi podlagi odskakujejo in udarec se sliši. Po nastanku so lahko zmrznjene dežne kapljice, staljene snežinke, ki so ponovno zmrznile, ali pa snežni kristali, prevlečeni s tanko ledeno skorjo.
TOČA - Pada v obliki ledenih kroglic ali koščkov ledu s premerom 5-50mm ali celo več. Zrna so lahko prozorna, polprozorna ali neprozorna. Toča pada navadno pri nevihtah in temperaturi nad 0 st.C.
ROSA - prevleka iz vodnih kapljic na predmetih pri tleh, ki je nastala neposredno s kondenzacijo vodne pare iz zraka. Rosa nastane zaradi nočne ohladitve zraka pri jasnem in mirnem vremenu.
SLANA - Nastane na enak način kot rosa, le da je temperatura pod 0 st.C. Vodna para se izloča v obliki ledenih kristalov, ki izgledajo od blizu kot luskinice, iglice, peresa ali pahljače.
IVJE - To so ledeni kristali, nakloženi v belih slojih, predvsem na pokončnih predmetih. Navadno nastane s primrzovanjem podhlajenih vodnih kapljic iz megle ali oblaka pri temperaturi pod 0 st.C. V smeri proti vetru doseže včasih zelo velike debeline in je koničaste oblike.
TRDO IVJE - To je ivje prevlečeno z ledeno skorji, ki po obliki spominja na sodro. Nastaja na podoben način kot ivje in pri večjih hitrostih vetra.
POLEDICA - Poledica je gladka ledena prevleka na vodoravnih in tudi na pokončnih površinah (žled). Nastane takrat, ko padeta dež ali rosenj, ki zmrzujeta.
POLEDICA NA TLEH - To je gladka plast prozornega ledu samo na tleh. Nastane pri dežju ali rosenju, ki zmrzujeta, in pri deževanju na zmrznjeno zemljo. K poledici na tleh ne prištevamo primerov, ko zmrzne voda od staljenega snega, tudi ne ledene skorje, ki je nastala na zgaženemu snegu, niti zamrznjenih dežnih mlakužic.
TROMBA(TORNADO) - Zelo močan zračni vrtinec v obliki rilca, ki se spušča iz spodnjih delov oblaka do tal ali vodne površine, pri tem pa se zelo hitro vrti okrog približno navpične osi.
MEGLA - Drobne vodne kapljice, ki lebdijo v zraku in zmanjšujejo vodoravno vidnost pod 1km. Če se vidi nebo ali oblaki uporabljamo znak
MEGLA Z VIDNIM NEBOM. Kadar se pojavlja megla v pramenih, ki jih nosi veter, pri tem pa se občasno vidi nebo, vpišemo poleg znaka še pr.
NIZKA (TALNA) MEGLA - Na postaji je tanka plast megle, nižja od človeka. Vidnost nad to plastjo megle je 1km in več.
ZAMEGLJENOST - V zraku vise še manjše kapljice kot pri megli ali pa majhni higroskopni delci, ki zmanjšujejo vodoravno vidnost, vendar manj kot pri megli, tako da je vidnost 1km ali več (do 10km).
LEDENA MEGLA - V zraku lebdi množica drobnih ledenih kristalčkov, kar zmanjšuje vidnost v prizemni plasti.
SNEŽNI VRTINCI - Veter dviga sneg s tal do take višine, da je vodoravna vidnost v višini oči opazovalca močno zmanjšana.
NIZKI SNEŽNI VRTINCI - Veter nosi sneg samo pri tleh, tako da vodoravna vidnost v višini oči opazovalca ni bistveno zmanjšana.
PRŠEC - Oblak vodnih kapljic, ki jih je odtrgal veter z vodne površine in jih prenesel na krajšo razdaljo.
SNEŽNA ODEJA - Polovica ali več kot polovica tal v vidnem polju postaje na približno enaki nadmorski višini je pokrita s snegom.
PLOHA - Padavine v obliki plohe vpišemo tako, da dodamo pod ustrezen znak za to padavinoznak za ploho npr.: deževna ploha. Plohe prepoznamo po nenadnem začetku in koncu, po hitri spremembi jakosti in po hitri zamenjavi gostih, temnih oblakov s svetlejšimi, včasih pa tudi s kratkotrajno razjasnitvijo ("marčevsko" ali "aprilsko" vreme). V obliki ploh so lahko naslednje padavine: .
Ozračje je motno in zmanjšana vidnost zaradi navzočnosti drobnih suhih delcev prahuali saj, katerih ne moremo videti s prostim očesom. suha motnost povzroči, da izgleda pokrajina kakor pokrita s pajčolanom. Temno ozadje je modrikasto, svetlo ozadje pa rumenkasto ali oranžno.
LEDENA SKORJA NA TLEH - S poledico na tleh ne štejemo ledu, ki pokriva tla, nastal pa je po enem izmed naslednjih procesov. Voda iz rosnih ali deževnih kapljic, ki pozneje zaledeni na tleh; voda, ki je nastala z delnim ali popolnim taljenjem snega na tleh, ki se znova zaledeni; sneg na tleh, ki je zaradi teptanja postal kompakten in trd (cestni promet). V teh primerih pojav ledu na tleh označimo s tem znakom in ne z znakom za poledico. Vir: Zvezni hidrometeorološki zavod, Navodila za delo navadnih meteoroloških postaj, Beograd 1982. Se več ne vpisuje (upoštevano v stanju tal).
PEŠČENA MEGLA - To so prah ali drobni delci, ki jih je dvignilo prašno ali peščeno neurje in še vedno lebdijo v zraku.
DIM - V atmosferi lebdijo drobni delci, produkti gorenja.
PRAŠNI ALI PEŠČENI VRTINCI - Delci prahu ali peska,ki jih je s tal dvignil do majhne ali zmerne višine dovolj močan turbolenten veter na opazovalnem prostoru ali v njegovi bljižini. Ločimo:
- nizke prašne ali peščene vrtince, kjer vodoravna vidnost v višini opazevalčevih oči ni bistveno zmanjšana.
- visoke prašne ali peščene vrtince kjer je vodoravna vidnost v višini opazevalčevih oči bistveno zmanjšana.
PRAŠNO ALI PEŠČENO NEURJE - Prašni ali peščeni vrtinci, ki jih je močan turbolenten veter dvignil s tal do velike višine. Sprednji del prašnega ali peščenega neurja lahko izgleda kot ogromna stena.
PEŠČENI ALI PRAŠNI VRTINEC - Zračni vrtinec s približno navpično osjo, v katerem je veter dvignil prah, pesek ali druge predmete s tal. Sem ne sodijo majhni vrtinci, ki nastajajo na ulicah in poljih zaradi močne pregretosti zraka.
MOČAN VETER - Veter v prizemni plasti, jakosti 6 in 7 po Beaufortovi skali.
VIHARNI VETER - Veter v prizemni plasti, jakosti 8 ali več po Beaufortovi skali.
HALO OKOLI SONCA ALI LUNE - Svetel obroč okoli Sonca ali Lune, katerega polmer znaša 22 st. Nastane zaradi loma svetlobnih žarkov na ledenih kristalčkih cirusnih oblakov. Obroč je navadno belkaste barve, včasih pa tudi mavričast. Okoli tega obroča se lahko pojavi še eden s polmerom 46 st.,je pa precej manj svetel od prvega. Poleg tega se lahko halo izraža tudi na druge načine:svetli loki (v dotiku s svetlim obročem), lažna sonca, svetli stebri.
VENEC OKOLI SONCA ALI LUNE - Svetlo rožno polje(avreola) okoli Sonca ali Lune, ki nastane zaradi zaradi uklona svetlobnih žarkov na tekočih ali trdih delcih oblakov. Velikost venca je večinoma nekaj premerov Sonca. Notranjost venca je navadno belkasta, lahko pa je mavričast. Venec okoli Lune je večkrat viden kot venec okoli Sonca, ker močnejša sončna svetloba otežuje opazovanje.
SVETLOBNI STEBRI - To je redek pojav v obliki svetlih stebrov nad in pod Soncem. Navadno se vidi svetlobni steber nad soncem pri položaju Sonca nizko nad obzorjem. Lahko je rdeče obarvan ali bleščeče bel.
MAVRICA - Večbarven svetlobni lok, ki ga vidimo v smeri proti deževnim oblakom, v nasprotni smeri od Sonca. Barve so v mavrici razporejene od vijoličaste (na notranji strani) do rdeče (na zunanji strani). Pogosto se poleg glavne mavrice pojavi tudi stranska, ki ima barve razporejene v obratnem vrstnem redu. Mavrica nastane zaradi loma in odboja svetlobe pri prehodu skozi dežne kapljice.
ZRAČNO ZRCALJENJE (OPTIČNA PREVARA) - To je optični pojav, ki ga tvori enkratna ali večkratna pokončna ali obrnjena, vertikalno podaljšana ali lomljena slika predmeta. Zračno zrcaljenje je posledica loma svetlobnih žarkov, ki gredo skozi različno goste plasti zraka.
NEVIHTA - Pod imenom nevihta razumemo pojav električne praznitve v atmosferi, pri katerem vidimo blisk in slišimo grom. Nevihto pogosto spremljajo padavine, ki pa jih moramo posebej zabeležiti.
BLISKANJE - Pri električni praznitvi vidimo bliske, ne slišimo pa grmenja.
GRMENJE - Pri električni praznitvi slišimo grmenje, ne vidimo pa bliskov.
ELIJEV OGENJ - S koničastih kocev predmetov, in na morju , poteka včasih razelektrevanje tiho ali pa s prasketanjem, ki ga vidimo kot šopek z rdeče belim držalom (pozitivna elektrika) ali v oblikikratkih rdečih storžev s svetlo pego namesto držaja (negativna elektrika).
POLARNI SIJ - Pojavlja se na severni strani obzorja, ima razne oblike, navadno kot svetel lok, pod katerim izgleda nebo temnejše kot v okolici. Iz loka pogosto izhajajo kot žarek svetli trakovi, ki so usmerjeni proti zenitu. Pri nas je polarni sij redek pojav.
Nazaj na tabelo atmosferskih pojavov
za klimatološke postaje.
Nazaj na tabelo atmosferskih pojavov za padavinske postaje.
Nazaj na prvo stran.