Nazaj na PROGRAMI

R
RESTAVRATORSTVO

O oddelku


Od prvega do
tretjega letnika


Predmetniki
Specialni sklop predmetov
Splošni sklop predmetov

Fotografije

 

 

O oddelku

Program za restavratorstvo je usmerjen predvsem v obvladovanje različnih tehnik in praktičnih znanj, ki jih pri delu uporablja restavrator. Če je v programu keramično kiparskega oddelka poudarek na posameznikovi kreativnosti, je pri restavratorstvu pomembna (poleg širokega znanja) vztrajnost, doslednost in korektnost pri izvedbi sprejetega dela. Študent se mora zavedati, da mora do objekta, ki ga restavrira, čutiti veliko mero odgovornosti in spoštovanja. V prvih dveh letih dobijo študentje likovno, tehnično in obrtno znanje ter praktično izkušnjo iz širokega spektra pristopov, ki jih bodo potrebovali pri svojem delu. To jim daje osnovo, s katero se lahko prilagodijo delu na kateremukoli restavratorskem področju. Specializacijo na eno restavratorsko področje pa omogoča tretji letnik. Naše študente in diplomante restavratorje najdemo v muzejskih restavratorskih delavnicah, Restavratorskem centru Slovenije, samostojnih restavratorskih podjetjih, arheoloških skupinah ipd. Potrebe po kadru so velike, saj se restavratorske delavnice stalno soočajo s problemom pomanjkanja kadra, ki bi mu lahko zaupali izvajanje natančnih in zahtevnih restavratorskih postopkov.


1. letnik Predmeti programa prvega letnika so skupni za kiparje, keramike in restavratorje. Znotraj predmetov pa so nekatere vsebine različne. Študentje lahko izbirajo med njimi in tako spoznavajo značilnosti posameznih smeri, kar jim je tudi dodatna orientacija pri izbiri le-te. Bodoči restavrator v prvem letniku predvsem pridobiva občutek za tridimenzionalno likovno formo in znanja s področja praktične kiparske tehnologije.
2. letnik

Najobsežnejši del programa drugega letnika je namenjen restavratorsko konzervatorskim in plastičnim tehnikam. Plastične tehnike ponujajo spekter novih znanj, ki se vežejo na uporabo različnih materialov, hkrati pa vzdržujejo in razvijajo študentov občutek za likovno formo. Študent poglablja svoje znanje z restavratorsko konzervatorskimi tehnikami dvodimenzionalnih in trodimenzionalnih nosilcev različnih materialov, obdobij in tehnik. Muzeologija in varstvo kulturne dediščine študentu omogoča poznavanje zakonodaje in prakse na tem področju.

3. letnik
Tretji letnik imenujemo tudi diplomsko leto. Študente vzpodbujamo, da vežejo izbirne vsebine na svojo izbrano temo ter da čimprej po koncu tretjega letnika tudi diplomirajo. Študent ob obveznem in izbirnem programu intenzivno sodeluje z izbranimi mentorji na diplomskem projektu. Ker so izbire in kombinacije ciljnih vsebin lahko v vsaki generaciji dokaj specifične, obvezni in izbirni program tretjega letnika določa komisija nosilcev predmetov vsako leto za posamezno generacijo in ožje skupine znotraj le-te.

 


PREDMETNIK


Specialni sklop
predmetov:

RESTAVRATORSKO KONZERVATORSKE TEHNIKE
/Konzerviranje in restavriranje slike
/Konzerviranje in restavriranje lesenih kipov
/Konzerviranje in restavriranje lesenega pohištva
/Konzerviranje in restavriranje drugih materialov

PRAKTIČNA LIKOVNA TEHNOLOGIJA
/Klasične tehnike - podokvirji, napenjanje platna etc.
/Klasične tehnike - freska
/Klasične tehnike - politure, pozlate etc.

KIPARSKA KOPISTIKA
SLIKARSKA KOPISTIKA
PLASTIČNE TEHNIKE: KIPARSTVO, KERAMIKA, LONCARSTVO
MUZEOLOGIJA IN VARSTVO KULTURNE DEDIŠČINE

IZBIRNE VSEBINE
Glej spodaj: 'Splošni sklop predmetov'

 



Splošni sklop predmetov:

ŠTUDIJSKO RISANJE
LIKOVNA TEORIJA
VIZUALNA DEKONSTRUKCIJA

ZGODOVINA UMETNOSTI I. in II.
ZGOD. UMETNOSTI 20. STOLETJA
SEMINAR SODOBNE UMETNOSTI
POGLAVJA IZ VIZUALNE UMETNOSTI
KONTEKSTUALNI PROJEKTI
GOSTUJOČA PREDAVANJA

Glej zgoraj: 'SPECIALNI sklop predmetov'

Predmetnik in vsebine se vsako leto posodabljajo. Določene vsebine se prilagajajo izbiri generacije, druge potrebam, ki jih narekuje razvoj programa. Največ sprememb je med izbirnimi delavnicami in kontekstualnimi projekti. Ti se vsako leto kreirajo na novo in skušajo zaobjeti interese vseh študentov, bodisi v posamičnih skupinah, bodisi v večjih projektih, kjer svoja znanja med seboj kombinirajo.
 

 

 



Famul Stuart Šola uporabnih umetnosti, Bezigrajski dvor, Dunajska 56, 1000 Ljubljana, Slovenija
Tel.: 01 436 47 06 GSM: 051 33 67 70 (+386 1 436 47 06) e-mail: info@galerijagt-famul.si

KAJ JE NOVEGA / WHAT'S NEW
Famul / Art World / School