Nazaj na PROGRAMI

A
AMBIENT

O oddelku

Od prvega do
tretjega letnika

Predmetniki
Specialni sklop predmetov
Splošni sklop predmetov

Fotografije 2005-06

Projekti 2006-08

 

 

O oddelku

Program Ambient združuje vsebine in znanja za oblikovanje in opremo bivanjskih, scenskih in drugih vrst prostora. Program ima dva poudarka - del študentov se tako pogosteje spremeni v pleskarje in polagalce stenskega ometa ali štukaterje, pogosteje so v stiku z materiali kot so mavec, silikon, keramične ploščice in cement (mozaik), oljne, akrilne in stenske barve, brusni papirji ipd. ter tako od blizu spoznajo tehnike, ki jih bodo kasneje zlahka uporabljali v profesionalnem življenju kot dekoraterji v interieru. Drugi del študentov pa to izkusi le na začetku, potem se bodoči oblikovalci prostora posvetijo predvsem projektiranju prostorov in opreme. Nekateri se specializirajo za predstavitvene tehnike v novih medijih, kjer oblikujejo virtualne prostore - prostore, ki se bodo nekoč izvedli v fizičnem svetu ter prostore, ki bodo ostali del virtualnega prostora: kot idejna prezentacija ali kot sestavni del animiranih filmov, računalniških igric in podobno.

Velik del programa Ambient se odvija v obliki produkcijsko naravnanih blok seminarjev, kjer je poudarek na intenzivnem, zgoščenem podajanju vsebin, to pa študentu omogoča, da se v tistem času posveti le tem praktičnim vsebinam. Skupine so pogosto mešane, vloge in zahtevnost pa razdeljene po letnikih. Seveda pa je poleg praktičnih delavnic vsa potrebna pozornost namenjena razvijanju kreativnega mišljenja, študentovemu razumevanju prostora in predstavitvenim tehnikam ter spoznavanju procesa dela od ideje do izvedbe.

Program zaključujeta prvi generaciji študentov, kjer nekateri že nabirajo profesionalne izkušnje kot risarji v arhitekturnih birojih, asistenti oblikovalcem prostora, scenografom in dekoraterjem, svetovalci v pohištvenih salonih. Nekateri pa imajo za sabo že prve samostojne projekte: scenografije za kratke filme, video spote, opreme stanovanj in lokalov. Pri svojem delu so diplomanti lahko samostojni ali se vključujejo v delovne skupine. Glede na porast povpraševanja po tovrstnih storitvah in znanjih lahko rečemo, da bodo po študiju brez večjih problemov našli zaposlitev.

 


1. letnik
Študent začne spoznavati praktične osnove oblikovanja in dekoracije interiera ter scenskega oblikovanja. Začne se uriti v predstavitvenih tehnikah in vizualizaciji prostora, spozna osnove dela v različnih materialih in praktičnih likovnih tehnikah. Skozi delo v mešanih skupinah, ki ga omogočajo občasni praktični blok seminarji, se seznanja s kolegi iz višjih letnikov ter z različnimi vlogami, ki jih bo pri svojem delu igral med naročnikom in izvajalci.
2. letnik
Študent uri svoje veščine na področju praktičnih tehnik oblikovanja in dekoracije notranjih in scenskih prostorov, vizualizaciji in razvoju svojih idej, in hkrati poglablja študij konceptualnega oblikovanja prostorov in opreme ter poznavanje zgodovine in sodobnih smernic v umetnosti in oblikovanju. V četrtem semestru študent že pozna svoje zanimanje, čemur bo prilagojena izbira vsebin v tretjem letniku.

3. letnik
Tretji letnik imenujemo tudi diplomsko leto. Študente vzpodbujamo, da vežejo izbirne vsebine na svojo izbrano temo ter da čimprej po koncu tretjega letnika tudi diplomirajo. Študent ob obveznem in izbirnem programu intenzivno sodeluje z izbranimi mentorji na diplomskem projektu. Ker so izbire in kombinacije ciljnih vsebin lahko v vsaki generaciji dokaj specifične, obvezni in izbirni program tretjega letnika določa komisija nosilcev predmetov vsako leto za posamezno generacijo in ožje skupine znotraj le-te.


PREDMETNIK


Specialni sklop
predmetov:

PREDSTAVITVENE TEHNIKE
FUNKCIONALNO OBLIKOVANJE PROSTORA
OBLIKOVANJE IN DEKORIRANJE INTERIERA
SCENSKI PROSTORI
KONCEPTUALNO OBLIKOVANJE
PLASTIČNE TEHNIKE:
KIPARSTVO, KERAMIKA, KIPARSKA TEHNOLOGIJA
SODOBNE TEHNIKE OBDELAVE STENE
SODOBNE TEHN. PREOBLIKOVANJA POHIŠTVA
OBLIKOVANJE TEKSTILIJ ZA AMBIENT
ORODJA ZA OBLIKOVANJE VIRTUALNIH PROSTOROV
VIZUALNE ŠTUDIJE
ZGODBE V PROSTORU - ARHITEKTURA IN SCENOGRAFIJA
IZBIRNE VSEBINE

Glej spodaj: 'Splošni sklop predmetov'

 



Splošni sklop predmetov:

ŠTUDIJSKO RISANJE
LIKOVNA TEORIJA
VIZUALNA DEKONSTRUKCIJA

ZGODOVINA UMETNOSTI I. in II.
ZGOD. UMETNOSTI 20. STOLETJA
SEMINAR SODOBNE UMETNOSTI
POGLAVJA IZ VIZUALNE UMETNOSTI
KONTEKSTUALNI PROJEKTI
GOSTUJOČA PREDAVANJA

Glej zgoraj: 'SPECIALNI sklop predmetov'

Predmetnik in vsebine se vsako leto posodabljajo. Določene vsebine se prilagajajo izbiri generacije, druge potrebam, ki jih narekuje razvoj programa. Največ sprememb je med izbirnimi delavnicami in kontekstualnimi projekti. Ti se vsako leto kreirajo na novo in skušajo zaobjeti interese vseh študentov, bodisi v posamičnih skupinah, bodisi v večjih projektih, kjer svoja znanja med seboj kombinirajo.

 

 

 


 



Going Public 2007:
http://netenje.si/goingpublic/predlogi.php
pomlad 2007
- Konceptualno oblikovanje - makete
- projekcije 3D prostorov
zima 2006
- maketa s posamicnimi idejnimi projekti
- gradnja iz reciklaznega materiala
- varjenje velikega kovinskega drevesa v steklenjaku
marec, 2006

Famul Stuart Šola uporabnih umetnosti, Bezigrajski dvor, Dunajska 56, 1000 Ljubljana, Slovenija
Tel.: 01 436 47 06 GSM: 051 33 67 70 (+386 1 436 47 06) e-mail: info@galerijagt-famul.si

KAJ JE NOVEGA / WHAT'S NEW
Famul / Art World / School