FAMUL STUART ŠOLA UPORABNIH UMETNOSTI
Grad Fužine, Pot na Fužine 2, Ljubljana, tel.: 01 54 00 352
Info: info@galerijagt-famul.si
http://www.galerijagt-famul.si
http://www.galerijagt-famul.si/FS-Celica-04.htm

Med majskimi dogodki FAMUL V CELICI
smo v Celico preselili tudi nekatere od zanimivejših gostujocih predavanj, ki bi jih sicer gostili v šoli, med njimi tudi izbor iz sarajevske video produkcije.
Vabljeni, vstop prost!

 

SARAJEVSKA VIDEO PRODUKCIJA scca/pro.ba 2000-2002
torek, 11. maja ob 21.00
Mladinski hotel Celica, Metelkova, Ljubljana

Po izboru Dina Schrajlehnerja

_____________________________________________________

KAJ GLEDAMO?

1. Phanogora Aziz Ceho
2. Kako se kaže Fountain?
2. How do you say Cesma? Emir Jelkic, Katja Šoltes
3. Ashes to Ashes Timur Stroil, Barbara Peleš
4. EMAEMESAESESA PIPIJA Zlatan Filipovic
5. Tajna mobilnog telefona Selimir Sokolovic
6. Danse Macabre Timur Stroil, Barbara Peleš
7. Svaki dan prije škole Faruk Šabanovic
8. Hard Core Tv Ico
9. True Love Branimir Prijak, Denis Ruža, Mirel Hadžijusufovic

Skromnost bosanskega filmskega opusa je osnova za nov program v okviru Sarajevskega filmskega festivala - SFF, imenovan Insert. Zajema video dela posneta z amaterskimi kamerami, montirana na domacih napravah, deloma tudi v racunalniški postprodukciji, kakor tudi dela nastala na Akademiji scenskih umetnosti.

Posebna zahvala: Amra Bakšic Camo in Emir Jelkic
Izbor in postavitev: Dino Šrajlehner


KAJ PA PRODUKCIJA? CIGAVA JE?

Vsi filmi so nastali v produkciji SCCA/Pro.ba - Sarajevo.

SCCA obstaja od leta 1997. Ustanoviteljica Amra Bakšic Camo je tesno vezana s slovensko video produkcijo, kjer je leta 1995 bila ena izmed pobudnikov ideje iz katere je zrasla Ljudmila. Uspešno jo je vodila do leta 1997, ko se je preselila v Sarajevo in nadaljevala s plodnim delovanjem in vodenjem SCCA/Pro.ba.


VIDEOUSTVARJANJE V SARAJEVU - NEKOLIKO NENAVADNA ZGODBA

Vzpon in razvoj novih medijev v Sarajevu se zdi nazadnjaški in je potekal v nenavadni smeri, v primerjavi s splošnimi trendi in izkušnjami. Medtem, ko se je širom sveta razvijala nova tehnologija, je tehnologija v BiH izginevala. Z drugimi besedami, ko so se vrata digitalnega sveta odpirala filmu, je bosanski film skušal preživeti.

Povojno obdobje v Bosni je nalagalo video produkciji in tehnologiji cisto posebne naloge. Le - ta ni mogla slediti iskanjem in razvoju v skladu s svetovnimi trendi, kjer se je usmerjala v art, in v iskanje meja zmožnosti tehnologije, ampak so jo razlicne druge naloge in funkcije kar posrkale vase. Danes se nam to kaže kot dvojna pot razvoja: kot temelj za ponovno odkrivanje preteklosti in korenin in kot metoda ohranjanja razpršenih in izginjajocih dejstev za prihodnost.

SCCA ter njihova prva letna razstava leta 1997 sta skušali zbrati vse tisto, kar je nastalo na domacih video kamerah in videorekorderjih in ponudila možnost produkcije tistim, ki za to prej niso imeli priložnosti. Leta 1998 so na drugi letni razstavi SCCA prikazali 11 novih video del. Center je nato leta 1999 ustanovil Pro.ba - multimedijski laboratorij, ki je omogocal konstantno podporo video produkciji in produkciji v novih medijih. Leta 2000 je program Insert postal redni program SFF. V tistem casu je bil mogoc nastanek le nizkoproracunske in brezproracunske produkcije. Amra Bakšic Camo, urednica tega programa razlaga njen nastanek tudi z razlogom: "V teh letih se meje med umetnostjo zabrišejo. Vcasih je težko lociti sodobno likovno umetnost od alternativne filmske."

 

FAMUL STUART ŠOLA UPORABNIH UMETNOSTI ..........Info: info@galerijagt-famul.si .......... http://www.galerijagt-famul.si