Skandinavija, 28.7- 23.8. 2000


Petek, 28. 7. 2000

20 ura, sončno, po dežju-odhod na naše prvo potovanje s Xaro. Nina si je odzadaj uštimala brlog, ki sem ga morali ves čas čistit, da se nam niso zaredile v avtu podgane. ob 21. 30 smo bili v Avstriji sredi zastoja v tunelu na avtocesti , kjer je bila zaprta polovica cestišča., okoli polnoči drugi zastoj.

Sobota, 29.7.

Rahlo rosi in šibamo proti Danski.Ob 16 uri prispemo v Billund, kjer si ogledamo Legoland.Prenočimo v kampu (cena kampa 171ddk).  Do tu smo prevozili 1621km.

Nedelja, 30.7.

Gosto rosi. Že šibamo proti Kobenhavnu, Ko prispemo je oblačno, 20°. V mestu si ogledamo mestno hišo, kip Andersena, Tivoli Christiansborg, Borsen, Amalie park s tremi fontanami,  staro pristanišče Nyhavn, malo morsko deklico, Kastellet-vojaško obzidje v obliki zvezde, grad Rosenborg z vrtovi. Nini je najbolj všeč Stroget, 1.6 km dolga uličica z mestnimi zabavljači. Zvečer v kamp Hillerod (cena kampa 150ddk). Ta dan smo prevozili le 351km.

       

Ponedeljek, 31.7.

           

Rahlo dežuje, zato pozajtrkujemo v jedilnici, ki je namenjena vsem obiskovalcem kampa. V njej je poseben kotiček za kuhanje, kotiček za otroke, kotiček s televizijo..Na poti proti Helsingoru smo si ogledali še renesančni grad Frederiksborg, ki stoji na treh otočkih sredi jezera, njegova streha in zvoniki so prekriti z bakrom, ki  ob oksidaciji z zeleno barvo sovpada z okolico, grajskimi  vrtovi, polnimi  zelenja, dreves in grmičkov. Trajekt iz Helsingora v Helsinborg vozi vsake pol ure. Iz trajekta je enkraten pogled na Hamletov grad Kronborg. Prispemo na Švedsko in pred Oslom na parkirišču obiramo divje češnje. Presenečeni smo, kako je na vseh postajališčih, parkiriščih poskrbljeno za otroke. Povsod so urejena igrala, klopce.. Končno dočakamo nekaj sonca, ustavimo v fjordu pred Oslom, Nina se kopa, Miro si privošči "sprostilni" tek, jaz pa uživam v toploti. Taborimo v kampu pred Oslom. Ta dan smo prevozili 567km.

Torek, 1.8.

Dan je namenjen ogledu Osla. Parkiramo v garažni hiši in se peš podamo po mestu-Kirfestein, stolna cirkev, po ulici Karl Johanson mimo vodometov, palače parlamenta, narodnega gledališča,univerzitetnega središča do kraljeve palače. Nato domestne občine Radhus z dvema stolpoma in največjo uro v Evropi. Od tu z ladjico na polotok Bygdoy v muzej. Ogledali smo si polarno raziskovalno ladjo Fram, ki je potavala na J in S tečaj, muzej splavov Kon tiki in  RA II. Nazaj z ladjico, nato v Vigeland, park s kipi prepletenih človeških teles. Nina se je naveličala, zato sva jo malo neodgovorno pustila na igralih pred parkom. Preden smo zapustili Oslo, smo imeli nekaj težav s smerjo, kajti tudi v turističnih informacijah nam niso znali svetovat, kam naj zavijemo, da si ogledamo še Holmenkolm, nam znan predvsem po smučarskih skokih. Od tu je čudovit pogled na mesto. V Tangen, mesto ob jezeru Mjosa, dolgem kar 100km. Tu živi Franka iz Idrije, ki nas je prijazno prenočila. (145km).

Sreda, 2.8.

Miro se je navsezgodaj podal na tek po hriboviti pokrajini, porasli s smrekovimi gozdovi. Zajtrk in slovo od družine Pedersen. Ogled največje olimpijske dvorane za drsanje v Hamarju, nato ogled Lillehammerja, majhnega, prijaznega mesteca ob skakalnici. V zanimivem muzejr na prostem, Maihaugen,  je  razstavljenih preko 170 hiš prinešenih iz doline Grundbransdalen. 15 km iz Otte smo se ustavili in si ogledali slap in brzice. Reka Otta se na tem mestu zoži in teče v ozko kamnito sotesko. Ob 22 prispeli v Lom. Kampiranje(150nk). (289km).

Četrtek,3.8.

Sprehod po Lomu, ogled slapov in znane lesene cerkvice iz 11 stoletja. Na prelazu Krossbu se večkrat ustavimo in občudujemo slapove, zamrznjena jezerca, ledenike, sneg sredi poletja ( ves čas imamo občutek, da se bliža zima). Spustimo se k najdaljšemu fjordu, Sognjefjordu. Nina se je kopala- zrak in voda za zmrznit, ma je poletje! Do narodnega parka Jostedalsbreen. Z ladjico smo se odpeljali do enega izmed jezikov ledenika Nigardsbreen. Po velikih gladkih skalah peš do ledu sinje modre barve. Izpod njega teče široka, deroča reka. Videli smo skupine, ki so v navezah prečile ledanik. Preko prelaza Krossbu nazaj do Loma. Na prelazu Dalsnibba spet sneg, široka jezera, ki jih polnijo vode iz okoliških hribov. Jezera se zlivajo preko brzic in slapov iz enega v drugo v dolino. Po gorski cesti se povzpnemo  na razgledišče Dalsniba, od koder je(če ni megle, kot takrat) čudovit razgled na najlepši fjord- Geiranger. V kampu Dalen pred Geirangefjordom prvič prespimo v hute (leseni hiški-150nk). (402km).

     

 

Petek, 4.8.

                  

Ogled vasice Geranger. Prvič se srečamo s troli, domišljijskimi hudobnimi bitji. Vožnja čez griče, v Eidsda se vkrcamo na trajekt, nato vzdolž  Nordalsfjorden do doline Valldel, znani po nasadih jagod in  češenj, ki jih vidiš ves čas ob cesti. Na začetku trolove poti smo zgradili kamnito piramido-eno od mnogih, ki smo jo postavili ob cesti. Nadaljevanje poti po panoramski cesti Trollstigveg (Trolova lestev), znani po številnih ovinkih in prekrasnih slapovih do Andalsnesa. Na žalost je bila na zgornjem delu poti megla.Skozi dolino Ramsdalen, vrhovi so v snegu, ki v osojnih legah sega v dolino.Cesta pelje ob reki Raum, z vseh strani teče voda v slapovih in brzicah. Ustavili smo se v Dombas-u, z Nino sva obiskali Trollpark- podzemno jamo z lutkami, zvočnimi in svetlobnimi efekti in filmom o naravi, živalih in športnih aktivnostih- malo sva bile razočarane. Miro je ta čas tekel.V Kjelstad-u kampirali(80nk). Dežuje celo noč.((371km)

Sobota, 5.8.

Rahlo dežuje, mi pa se sprehajamo po Trondheimu. Ob bregu reke občudujemo slikovite hiše in prečkamo dvižni most, tržnico, polno jagod, kip poslednjemu vikingu v pristanišču, največjo leseno palačo v Evropi- nekdanji kraljevo rezidenco, Nidersovo stolnico, kjer so kronali norveške kralje. Na dvorišču stolnice je bila srednjeveška tržnica z giljotino, kamnoseškimi mojstri, menihi, ki so ponujali lovsko juho, štanti z zelišči, pecivom, lesenimi posodami... Tudi za otroke se je našla zabava. Nina je uživala ob klesanju kamnov in iskanju zaklada v pesku. Z avtom smo obiskali trdnjavo nad mestom, ogledali smo si muzej, najlepši pa je pogled na mesto.Vožnja proti Holmmelviku. Postanek za ogled mimi ZOO-ja. Pri Grongu zavijemo s ceste E6 na 760, po 21 km na cesto 17 proti Bronnoysundu. Vozimo se po Kystriksven ali obalni cesti.Blizu mesta Hoylandet prespimo v hišici v kampu(250nk).(297km).

Nedelja, 6.8.

Cesta nas vodi iz fjorda v fjord.. V Holmu , Hornu, Forviku in Levangu se peljemo s trajektom. Vsi kraji, kjer čakamo trajekt so le postajališča s kakšno hiško.Ves čas rahlo dežuje. (328km).

Ponedeljek, 7.8.

Prespali smo v hiški za mestom Mo iRa(250nk). Celo noč in še, ko smo zapuščali prenočišče, močno lije.Vozimo se skozi smrekove gozdove, na hribih okoli nas gledamo novozapadli sneg. Po km vožnje se gozdovi spremenijo v brezove, nato je samo še grmičevje in trava. Okoli nas od vsepovsod teče voda. Ob 12 uri smo na S tečajniku. Še vedno dežuje, piha veter in je 8°. V skromnem muzeju smo si pretegnili noge nato pa naprej. Ob cesti smo odkrili obeležje v spomin jugoslovanskim zapornikom, ki so gradili"krvavo"cesto blizu Rognana. Za več časa smo se ustavili v Straumen-u. Opazovali smo vrtinčenje morja, ki se pojavlja ob plimi zaradi pretoka vode med dvema fjordoma. Veliko ribičev je lovilo ribe, ki jih vrtinci menda povsem zmedejo. Ob21 uri smo s trajektom iz Bodoja odpluli proti Lofotom, kamor smo prispeli po štirih urah vožnje, medtem se je na Z zjasnilo in ob 23 smo občudovali sončni zahod. .(275km).

        

Torek, 8.8.

V vasi Maskenesoya smo ostanek noči prespali kar v avtu. Zjutraj se je nebo nad morjem jasnilo, sprehodili smo se ob obali, nato pa si v vasi Tirm ogledali pakirnico svežih rib. Slaniki so tudi že pobrani iz sušilnic na prostem in pripravljeni na transport. Vozimo se po stari, ozki cesti s številnimi mostovi, speljani ob obali.  Na eni strani občudujemo številne otočke, na drugi visoke, strme hribe, katerih vrhovi so v oblakih. V Rombergu se sprehodimo po peščeni obali, nato v Nappu skozi tunel pod morjem. V Borgu si ogledamo vikinški muzej, kovačnico in vikinško ladjo.V Foiskebol-u spet na trajekt, nato pa čez Olafov most spet na celino. V Malm-u prespimo v kampu v hiški(250nk). (415km).

        

Občasno dežuje. Pred mestom Bardo smo zavili 2km iz glavne ceste in si ogledali Polar ZOO. Prišli smo pravi čas, saj ob 12uri začnejo hranit živali in greš za čuvajem. Živali so navajene takrat priti po hrano, čuvaj jim je ne pusti, če jih ni. Najbolj zanimibvi so nam bili volkovi. V Heii smo se prvič srečali z Laponci. V šotorih imajo razstavljena ročna dela za turiste. V Tromsu dežuje, ogledamo si ga pod dežniki. Po E6 , večerja v podritem počivališču z ogrevanimi WC-ji, sprehod ob morju po peščeni plaži, nabiranje školjk- občutek pa ni nič avgustovski. Peljemo se ob fjordu Lyngen, okoli nas so zasneženi vrhovi.V Birtavare spet najamemo hišico v kampu(230nk), da se ogrejemo. Kartamo do 23, zunaj je še svetlo.(431km).

Sreda, 9.8.

     

Četrtek,10.8.

Rahlo rosi.Še vedno se vozimo okoli fjorda. Ob cesti je mnogo prodajaln Laponcev.Končno prispemo v Alto.Obiščemo znan muzej s ~3000 let starimi poslikavami. Slike prikazujejo življenje lovcev in ribičev, do6. točke te vodi vodič, nato si lahko ostalo ogledaš sam. Sladkali smo se z borovnicami, ki so rasle ob potki. Pozno popoldne smo se ustavili pri Idrijčanki Rini in njenem norveškem možu Eriku. Prijazno sta nas sprejela in izvedeli smo, da imata že celo poletje obiske iz Slovenije. Takoj sta naredila plan, najprej smo šli na reko Alta, kjer je njun sin snemal dokumentarec o lovljenju lososov. V taboru so nam spekli slastne čololadne gobice, par fantov je s kanujem odveslalo do brzic in v kratkem času so ujeli lososa in postrv. Zvečer smo se odpeljali v  vikend ob enem od številnih jezerc in sredi noči iz čolna lovili ribe. Gladina vode je bila neverjetno mirna, ribe nam po kljub temu niso prijemale. Sredi noči-bilo je le mračno, smo se peš odpravili nazaj do avta.(267km).

             

Petek, 11.8.

Za zajtrk smo dobili domač, ravno pečen kruh, kaviar in kozji sir. Rina nas je nato zapeljala na ogled mesta. V pristanišču je kupila sveže rakce, ki smo jih zraven vročih žemljic jedli za kosilo. Nikoli se ji ne bomo dovolj zahvalili za gostoljubje. 20 km iz Alte smo se prvič srečali z losi. Na otok, kjer je Nordkapp, pelje tunel pod morjem. Plačaš vstopnino in si tam lahko dva dni. Mi smo prišli ob 18 uri, ogledali smo si turistični center, v katerem je mini muzej, film, nato pa se sprehodili ob robu skal po grebenu.Oblečeni smo bili v puhovke in nsa je zeblo. V cerkvici smo prižgali svečko za srečen povratek. Ob 10.45 je sonce zašlo, nebo pa je rdeče žarelo še do 24. Prespali smo v avtu. Ob 1.45 sem iz avta opazovala sončni vzhod.(242km).

      

Sobota, 12.8.

Končno sončno in vetrovno.Jutranji sprehod po pečinah, okoli 11 smo se odpravili proti Finski. Popoldne spet dežuje. Na Finskem se vozimo po ravni, valoviti cesti mimo neštetih jezer, močvirij, brezovih gozdov...Na poti srečujemo severne jelene.V mestu Inari smo obiskali narodni muzej Laponcev. Predstavljena je zgodovina Laponcev, njihova kultura, rastlinstvo in živali v teh krajih. Na odprtem so stavbe, koče in pripomočki za lov, ribolov..Ob 22 smo se ustavili v kampu ob jezeru pred Rovanjemijem(50fm). Veliko komarjev. (567km).

Nedelja, 13. 8.

Rovaniemi je mesto, kjer prebiva Božiček. Z Nino sva obiskali St. Claus Park, nekakšen zabaviščni park pod zemljo. Ob 16 je prišel v park Božiček, z njim sva se slikali in  klepetali.Miro je ta čas tekel. Vsi skupaj smo obiskali Božičkovo vasico. Ogledali smo si domavanje, pisarno, pošto, nazadnje smo se ustavili na otroškem igrišču, da se je Nina naigrala.V bližini je park haskijev, ki pozimi vozijo turiste na "safari".V mestu Rovaniemi smo si ogledali cerkev z zanimivo fresko in velikimi orglami. Nina se je spet igrala na igralih. (196km).

         

Ponedeljek, 14.8.

Navsezgodaj so nam v kampu ribiči ponujali ribe za peko. Jutranji sprehod po mestu Kemi-Nina seveda na rolerjih. V mestu je muzej draguljev, nas je bolj zanimala ledolomilka Sami, ki je zasidraba 5 km iz mesta. Pozimi se lahko popelješ z njo po zamrznjenem morju. šibamo naprej do Oulu, ustavimo se na čudoviti peščeni plaži in se celo popoldne igramo. Zvečer se vozimo do Viitasarri, v gozdičku ob jezerih najdemo čudovit kamp.(497km).

Torek, 15.8.

Ponovimo večerni sprehod po brveh ob jezerih, Nina poteši željo po igri na igralih, nazadnje vržemo še en pikado in jo mahnemo naprej. Dežuje. Cesta ni več tako ravna, okoli nas so brezovi gozdovi, jezera in žitna polja. Popoldne si ogledamo Lahti, najbolj znano zimsko športno središče na Finskem.Zvečer prispemo v Helsinke. Nastanimo se v Rastila kampu (80fm).(382km).

Sreda, 16.8.

Končno sončno in toplo vreme. Z metrojem se podamo v center mesta. izstopimo na zanimivi centralni železniški postaji, si ogledamo parlament, kamnito cerkev- Temppeliankio, kip(velike orgle ) skladatelju Sibiliusu, olimpijski stadion, narodno opero, Hakasalmi villa, Uspenski katedralo, , Sante Squere katedralo. Nina je vso pot rolala, mene so pa na metroju pošteno bolelakolena. Kljub večernemu mrazu se je Nina zvečer v kampu kopala v morju.(80fm).(0km)

                                                               

Četrtek, 17.8.

Zjutraj močno dežuje, zato jutro preživimo  ob kartanju v pokriti jedilnici v kampu. Popoldan se zjasni, z metrojem se odpravimo v center, kjer si rezerviramo prostor na katamaranu za obisk Talina in  trajekt Turku- Stockholm. Nina spet uživa na rolerjih. Podamo do Santa Squer, opazujemo ljudi in uživamo v soncu.Ogledamo si  še St. John´s church, največjo cerkev v Helsinkih. (0km)

Petek, 18.8.

Navsezgodaj (5 ura) spakiramo. Ob 8 se že vozimo na katamaranu proti Talinu. Po 1.40ure vožnje smo še pol ure čakali na pregled dokumentov(ruski režim), nato pa stopili na Estonska tla. Obiskali smo stari del mesta v obzidju. Ogledali smo si Olafovo cerkv, Aleksander Nevski katedralo ( ruska ortodoksna), Dome church- najstarejša cerkev v Estoniji, Raekoja plac- tržnica, kjer se prodaja steklo in svila, povzpeli smo se na vrh obzidja- pogled na ne preveč lep nov del mesta, v ozki uličici Munga smo si v steklarski delavnici ogledali izdelavo kozarcev iz barvnega stekla. Zvečer smo se nastanili v Helsinkih v hostlu Academia. Nina in Miro sta šla še na dvig startnih številk za maraton, ki bo nasednji dan. Tekla sta na fun run in dosegla zavidljivo 1 in 12. mesto. Na pasta party sta se napokala pašte, jaz pa sem hladila kolena v hostlu(680fm-2-krat nočitev z zajtrkom  za tri osebe). (18km).

 

Sobota, 19.8.

Mirotov rojstni dan V hotelski restavraciji smo se napokali, Miro je šel počivat, popoldne ga čaka maraton, midve z  Nino pa sva nameravale obiskati zabaviščni park, a je bil dopoldan razerviran za privat zabavo. Vreme je sončno in vetrovno, zato se odpraviva do jezera gledat ribiče.  Ob 15 start maratona. Navijačici uživava na tribuni stadiona, trije slovenski tekači pa se matrajo na progi, na semaforju se izpiše Mirotov čas 3.05ure, država Idrija.Tekači gredo na bazen, midve pa uživat do poznih večernih ur v zabaviščni park.

Nedelja, 20.8.

Večerni trajekt v Turku je zaseden, zato hitimo na jutranjega ob 9 uri. Na trajektu sta dve igralnici za otroke, kljub temu je vožnja dolga. Zunaj je oblačno in rosi, skozi okno opazujemo številne otočke, mimo katerih vozimo. Končno ob 19uri v Stockholmu, v center mesta na lov za kamp. Dva sta bila zaprta, ~10km južno iz mesta smo našli kamp Bredongs (165sk). (213km)

Ponedeljek, 21.8.

Z metrojem v center. Ogled mesta-mestne hiše, Vasa muzeja in sprehod po centru mesta, ki nam je zapolnil cel dan. Po večerji v kampu smo se odpravili proti deželi Pike Nogavičke.Ob 22 kampiranje pri Soderkopingu(100sk). (197km)

Torek, 22.8.

Sreda, 23.8.Preden smo zapustili kamp, nam je lastnik razkazal mlin na veter iz leta 1853. Vreme se počasi jasni, naredimo postanek v Vimmerby- kraju Pike Nogavičke. Nina je navdušena nad igrali, hišicami, reševanju raznih ugank, igric. Nad vilo Čira-čara smo razočarani- zelo poenostavljena maketa, v kateri lahko gredo otroci. Pred vilo je plastičen konj, prišla je tudi Pika s policajema in odigrali so kratek prizor iz knjige.V štirih urah se je 3-krat izmenjalo deževno in sončno vreme. Ob odhodu vsi glasujemo za direkt pot domov. Ob 23 se vkrcamo na trajekt v Helsinborgu. (540km)

Z Nino počivava v avtu, Miro pa nama zaspi na trajektu. Ko pristanemo, morava zapeljati avto s trajekta, nato pa ga panično iščem. Na srečo se še pravočasno primaje in lahko nadaljujemo pot. Ob 1.40 v Rodby spet na trajekt, tokrat smo vsi v avtu. Okoli 3ure smo v Nemčiji, počivamo. Popoldan v Avstriji pri Salzburgu zavijemo z glavne ceste  in si ogledamo grad Eplebnidkurg Hohensergen.Ob 18 končno doma. (2048km)

Potovanje je bilo dolgo 10364km.