Vaje, GIG, Fizika
ar = w2 r.
Enakomerno pospešeno kroženje: w = a t. Kotni pospešek a = at/r.
ar = at, ko t = Sqrt[r/at] = 2 s.
w = w0 + a t = 5 s-1
j = w0 t + a t2/2 = 3,5 radiana = 0,5 obrata.
Celotni pospešek je vsota VEKTORJEV: radialnega in tangentnega pospeška. ar = w2 r = 3,75 s-2, at = 0,45 s-2. acelotni = Sqrt[ar2 + at2] = 3,78 s-2.
Obodna hitrost koles je enaka hitrosti vozička. Sledi iz: vvoz = obseg/obhodni čas = w r = vobodna. w = 7,5 s-1. Frekvenca je 1,2 s-1. Ko se premakne za 100 m naredi 79,3 obratov.
t0 = 1 dan. w = 7,27 10-5 s-1. Hitrost satelita v = w r = 3076 m/s.
Lesena kocka, ki ima 20 cm dolg rob in gostoto 625 kg/m3, je povezana z utežjo z maso m kot kaže slika.
|
![]() |
Sila F = kt Fg/(cosa - kt sina). Pri kotu 30o je 26 N. Rešitev je smiselna dokler je imenovalec pozitiven. Sledi pogoj amax = 87,7o. Pri večjih kotih bi bila sila trenja večja od vodoravne komponente sile s katero potiskamo.
Enkrat sila lepenja ne dovoli dviganja lestve, drugič ne dovoli, da lestev pade. Sila s katero pritiskamo lestev pri tleh ob zid je lahko med 39 N in 720 N.
1. Sila vzporedna zgornjemu robu kvadra je 1,56 kN.
2. Najmanjša bo, ko bomo potiskali s silo, ki je pravokotna na ročico, to je diagonalo kvadra. Takrat je sila 1,44 kN.
ZFP-3.19
Drog z dolžino 10 m in maso 40 kg je z jekleno žico pritrjen v
zid, kot kaže slika. Na koncu droga je obešeno breme z maso
200 kg. S kolikšno silo je napeta žica in kolikšna je sila v ležaju?
Maso žice zanemarimo.
Žica je napeta s silo 8667 N.
|
![]() |
Za doma:
2)
P 5.17
Izračunaj rezultanto sil: |F1| = 50 N, |F2| =
60 N, |F3|=40 N, ki so narisane na sliki! Nalogo rešite računsko in grafično.
F1x = 43,3 N, F1y=25 N, F2x =
-42,4 N, F2y = 42,4 N, F3x = -20 N, F3y =
-34,6 N. |
![]() |