Vaje, fizika, GIG
60o.
Širina snopa pod vodo je 1,52 cm.
Debelina plošče mora biti 5,8 cm.
Žarek se odkloni za 47o.
Totalni odboj pomeni, da je kot po izstopu žarka iz prizme a1 = 90o. Izračunamo kot od izstopa proti vstopu, b1 = 41,81o, ker g = 60o je b = 18,19o in po lomnem zakonu a = 28o.
Lomni količnik mora biti večji od 1/sin 45o = 1,41.
Lečo potopimo v topilo z lomnim količnikom 2,0. Kolikšen je zdaj lomni količnik?
``Konkavno - konveksna'' pomeni, da ima konveksni značaj
(zbiralna, f > 0), in da ima eno ploskev konkavno. Izbočene ploskve
pomenijo R > 0, vbočene R < 0. ``Naša'' leča je torej zbiralna, v
sredini je debelejša kot ob robovih. Tako določimo R1 = 20 cm in
R2 = -40 cm.
Gorišče: 1/f = (n/n0-1 )
(1/R1 +1/R2 )
f = 80 cm
v topilu: f = -160 cm.
Enačba leče: 1/f = 1/a + 1/b in p/s = a/|b|. Dobimo f = 33, cm. Bikonveksna leča pomeni R1 = R2 >0. R = 33 cm.
Zaslon pomeni, da je slika realna. Zato mora biti skupno lečje zbiralno. Ker je slika 5 krat povečana je a = 120/5 = 24 cm. In fskupni = 20 cm. Iz zveze za fskupni pri dveh lečah dobimo f2 = 30 cm.
Oddaljenost od zaslona je enaka goriščni razdalji sistema obeh leč. Dobimo, da je goriščna razdalja razpršilne leče enaka -28 cm.
Zveza 1/fs = 1/f1 + 1/f2 velja le za tanke leče, ki so prilepljene druga ob drugo. V tem primeru moramo narisati potek žarkov skozi leči. Slika po prehodu žarkov skozi prvo lečo je predmet za drugo lečo. Rezultat: Velikost slike je 5 cm.
Slika po prehodu žarkov skozi prvo lečo je navidezni predmet za drugo lečo. Končna slika nastane 5,3 cm za drugo lečo in je velika 0,66 cm. Slika je realna.
Prva slika je navidezna, -5,714 cm levo od razpršilne leče. Ta slika je predmet za preslikavo z drugo lečo. Končna slika je 21,06 cm desno od zbiralne leče. Slika je realna in obrnjena. Velikost slike je 0,39 cm.
Daljnogled: objektiv + okular. Razdalja med njima je enaka vsoti goriščnih razdalj. Slika, ki jo vidimo je obrnjena in navidezna. Povečava je definirana kot razmerje zornih kotov, če gledamo z daljnogledom, proti zornemu kotu, če gledamo s prostim očesom. Torej je pri tej nalogi: q0 = q /70 =0,5'
Razdalja b mora biti po prehodu žarkov skozi objektiv enaka gorišču objektiva brez dodane leče -- ker je daljnogled napravljen tako, da slika po prehodu skozi objektiv mora nastati v gorišču okularja. Torej (b= f1): 1/a + 1/f1 = 1/fskupni = 1/f1 + 1/fdodani Sledi fdodani = a.
Ker je predmet daleč, nastane slika v goriščni ravnini
objektiva. Velika je: s' = f1 H/a. Gledamo jo z okularom, ki
je nastavljen tako, da je slika s' v njegovem gorišču. Slika
torej nastane v neskončnosti. Povečava je f1/f2 = 5.
Če približamo predmet na 20 m, nastane slika po prehodu skozi
objektiv 20/19 m za objektivom. To mora biti v gorišču okularja, zato
moramo zdaj objektiv izvleči za 1/19 m = 5,3 cm. (Prej je bila
slika 1 m za okularjem.)
Mikroskop: Razdalja med objektivom in okularjem je
veliko večja od vsote obeh goriščnih razdalj. Slika, ki
nastane po prehodu žarkov skozi objektiv je blizu gorišča
okularja - ta deluje kot lupa.
Povečavo objektiva dobimo kot b/a pri zbiralni leči. V tem
primeru je b=12 mm in M1 = 3. Okular dodatno poveča sliko
še za 20x, skupaj ima mikroskop 60 kratno povečavo.
Fotografski aparat: Objektiv je zbiralna leča z goriščno razdaljo f = 5 cm. Velikost slike je velikost slike, ki nastane po prehodu žarkov skozi takšno lečo. Le, da zaradi vode predmet ni na razdalji 2 m + 1 m, ampak je v vodi navidezna globina manjša. Znaša h' = h/n, n=1,3 je lomni količnik vode. Torej je a, ki ga uporabiš v enačbi leče enak 1 m +1,54 m = 2,54 m. Dobiš b=5,1 cm in velikost slike s=0,6 mm.
Fotoaparat ostane naravnan na neskončnost, kar pomeni, da je film v gorišču objektiva. Slika točke bi nastala (če ne bi bilo filma) za filmom. Nariši žarek, ki izhaja iz svetle točke do roba d objektiva. Lomi se tako, da seka optično os na razdalji b (tam kjer bi nastala slika) za objektivom. Ravnino s filmom seka v razdalji D od osi. Podobni trikotniki: d/D = b/(b-f). Rabimo še enačbo leče, sledi d = D a/f=1,8 mm.
Nariši temenski žarek, ki pada na lečo pod kotom j. Ta se ne lomi. Zelo oddaljen predmet pomeni, da je slika v gorišču. Velikost slike je f tgj. Vpadnega kota ne moremo spremeniti, zato povečamo goriščno radaljo. (Lahko bi le povečali razdaljo med objektivom in filmom, le da bi pri nespremeneni goriščni razdalji objektiva potem izgubili ostrino slike.) Dodamo lečo, da bo novo gorišče enako 18 cm. Iz 1/f1 + 1/f2 = 1/f dobimo f2= -9 cm.
Iz enačbe leče dobimo, da slika nastane b=5,085 cm za
lačo. Ker je bil objektiv prej naravnan na neskončnost je bil
film 5 cm za lečo. Moramo ga torej premakniti za 0,85 mm.
Lahko tudi upoštevamo, da se razdalja do predmeta zmanjša za toliko, za koliko premaknemo objektiv proti predmetu. Zapišemo enačbo leče: 1/(a-x) + 1/(f+x) = 1/f, rešimo kvadratno enačbo za x. Ker je rešitev x veliko manjša od a se rešitev na prvih dveh mestih ne razlikuje od prejšnje: x = 0,85 mm.