Magnetno polje, indukcija
-
ZFP-197
Vzporedna dolga vodnika sta drug od drugega oddaljena za 5 cm.
Skozi prvi vodnik teče tok 12 A, skozi drugi vodnik teče tok 8
A; smeri tokov sta enaki. Izračunaj magnetno poljsko gostoto v
točki, ki je od prvega vodnika oddaljena za 4 cm, od drugega pa
za 6 cm! (Kaj se spremeni, če smer toka v enem vodniku
zamenjamo?)
Polje okrog ravnega vodnika m0 I/(2 p r),
m0 = 4 p 10-7 Vs/Am. Za računanje vsote dveh magnetnih polj
uporabi kosinusni izrek: c2 = a2 + b2 - 2 a b cosj.
Najprej določis j = 55,8o, potem še vektorsko vsoto magnetnih polj
6. 10-5 T in 2,6. 10-5 T, ki znaša 7,8. 10-5 T.
-
ZFP-83
Smer zemeljskega magnetnega polja določimo s kompasom. Potem
kompas postavimo znotraj dolge tuljave, katere os leži
pravokotno na smer zemeljskega magnetnega polja. Pri toku
300 mA skozi tuljavo se igla kompasa odkloni za 65o.
Kolikšna je velikost zemeljskega magnetnega polja? Tuljava je
dolga 40 cm in ima 100 ovojev.
Polje v tuljavi je: 9,4. 10-5 T.
Zemeljsko polje je potem Btuljava/tgj= 4,4.
10-5 T.
-
Neka magnetnica niha v magnetnem polju z vodoravnimi silnicami in z gostoto 0,02 T z nihajnim časom 0,3 s. V zemeljskem polju niha ta magnetnica z nihajnim časom 9,5 s. Obakrat je amplituda enaka. Kolikšna je vodoravna komponenta poljske gostote zemeljskega magnetnega polja?
Nihajni čas nihanja magnetnice v magnetnem polju z gostoto B je
t0 = 2 pi sqrt[(J/pm B)]. Izpeljemo po analogiji z ostalimi nihali, poznamo M = pm B sin φ .
Vodoravna komponenta zemeljskega magnetnega polja je 2,0 E-5 T.
-
ZFP-212
Trije vzporedni vodniki tvorijo pokončne stranice tristrane
prizme; osnovnica je 20 cm. Skozi vsak vodnik teče tok 8 A v
enaki smeri. S kolikšno silo dva vodnika učinkujeta na odsek
dolžine 1 m tretjega vodnika?
Vodnika z istosmernima tokoma se privlačita.
Rezulatanta kaže proti sredušču trikotnika |F1| = |F2| =
6,4. 10-5 N. Rezulatanta je 2 |F1| cos 30o
= 1,1. 10-4 N.
-
ZFP-248
Kondenzator kapacitete C kratko sklenemo preko gibljive
prečke dolžine b. Prečka je v homogenem magnetnem polju
gostote B; tokovnice so pravokotne na smer prečke. Kako se
naboj kondenzatorja spreminja s časom, če prečko premikamo s
stalnim pospeškom a v smeri pravokotno na prečko? Ohmski
upor zanemarimo. Ugotovi polariteto plošč kondenzatorja!
Polariteta: Magnetna sila, ki se pojavi zaradi
toka, ki se inducira, kaže v nasprotni smeri hitrosti.
Ui = l . (v x B)
= (ce pravokotno) l v B = UC = e/C.
-
ZFP-254
Pravokotno tokovno zanko iz debelih bakrenih palic postavimo v
homogeno magnetno polje gostote 0,4 Vs/m2, katerega tokovnice
so vodoravne; ravnina zanke je pravokotna na tokovnice. Na zanki
je nataknjena vodoravna prečka specifičnega upora 1,8.
10-8 Wm in gostote 8,8 g/cm3. S kolikšno stalno
hitrostjo prečka pada? Trenje zanemarimo, električni upor
zanke je zanemarljivo majhen v primerjavi z uporom prečke.
Inducirala se bo napetost v smeri, da bo magnetna
sila zavirala gibanje. Fm = Fg. v = 1 cm/s.
-
ZFP-255
Krožna zanka polmera 5 cm se vrti v homogenem magnetnem polju
gostote 1 Vs/m2; os vrtenja je pravokotna na magnetne
tokovnice. Kako se v zanki inducirana napetost spreminja s
časom, če se zanka vrti enakomerno s frekvenco 100 Hz?
Fm = B.
S =
B S cosj. Ui = U0 sinw t. U0 = 5 V.
-
Žico zvijemo v grelec z uporom 50 W in ga priključimo na izvir
izmenične sinusne napetosti s frekvenco 50 Hz in amplitudo 310 V. Kolikšna povprečna
moč se troši na grelcu in koliko toplote odda grelec v 1 uri?
Povprečna moč, ki se troši v tokovnem krogu:
,
kjer je j fazni zamik med napetostjo in tokom.
Uef = U0/sqrt[2] za
sinusno napetost. j = 0 na Ohmskem uporu.
Uef = 310 V, Ief = Uef/R = 4,4 A. \barP = 970 W.
Q = P t = 3,5 MJ.
-
(Ni za kolokvij)
Tuljavo (L = 20 mH) in upor (R = 100 Ohm) zaporedno zvežemo na izvir sinusne izmenične napetosti $Uef = 220 V in frekvenca 50 Hz). Izračunajte tok skozi generator, moč, ki jo generator oddaja in jo primerjajte z močjo, ki bi jo oddajal, če v vezju ne bi bilo tuljave!
Če ne bi bilo tuljave, bi bila povprečna moč (I in U nihata v tem primeru sočasno), enaka Uef^2/R = 484 W.
Ko je tuljava: skozi generator, upor in tuljavo teče isti tok: I = I0 sin(omega t + delta), če za napetost na izvoru napišemo, da je U = U0 sin(omega t). II. Kirchoffov zakon pravi, da je: U = UL + UR = L (dI/dt) + RI.
Upostevamo sin(x+y) = sinx cosy + cosx siny in cos(x+y) = cosx cosy - sinx siny. Izenačimo faktorje pred sin(omega t) in pred cos(omega t). Sledi: tg(delta) = - (L omega)/R = - RL/R = - 6.28/100. delta = -3.6o. Upoštevamo še: sinx = tgx/(sqrt[1+tg^2x]) in cosx = 1/(sqrt[1+tg^2x]). Sledi: U0 = I0 sqrt[R^2 + RL^2] = I0 100.2 Ohm. I0 = 3.10 A, Ief = 2.19 A in povprečna moč Uef Ief cos(delta) = 220 V*2.19 A * cos(-3.6o) = 482 W. (pol procenta manj!)
Kazalčni diagram. Tok v desno, UR vzporedno, UL navzdol. Jalova moč, povzročajo jo tudi varčne žarnice (sijalke!).
-
ZFP-298
Transformator ima primarno tuljavo z 10 ovoji in sekundarno
tuljavo s 500 ovoji. Primarno tuljavo priključimo na izmenično
napetost amplitude 150 V; skoznjo teče tok amplitude 2 A.
Kolikšni sta amplitudi napetosti in toka v sekundarni tuljavi,
če zanemarimo energijske izgube in če je sekundarno navitje
kratko sklenjeno?
U2 = 7,5 kV in I2 = 0,04 A.
-
Električni nihajni krog je sestavljen iz kondenzatorja kapacitete 10 mAs/V in tuljave s 1000 ovoji, presekom 1 cm2 in dolžino 12,6 cm. Kolikšna je
lastna frekvenca tega kroga? Kolikšen največji tok teče skozi tuljavo, če kondenzator nabijemo na napetost 200 V?
Kolikšna je valovna dolžina EMV, ki jih nihajni krog seva?
Induktivnost tuljave L = m0 N2 S / l = 1 mH.
Lastna frekvenca električnega nihajnega kroga: n= 1/(2 p) . 1/sqrt[LC] =
1,6 kHz.
Energija tuljave: W = L I2/2. Največja energija tuljave je enaka največji energiji v kondenzatorju. Dobimo I0 = 20 A.