Zameti snega – voda za napajanje na pašniku

 Prof.dr. Tone Vidrih, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo, Ljubljana

 V stoletni pratiki je zapisano, da bomo sneg dobili tudi letos, potem bo zopet pomlad in priložnost, da še v večji meri izkoristimo zelinje ruše s pašno rejo domačih živali. V deželi na sončni strani Alp je že čutiti učinek neposrednih plačil v SKOP programu; vse več je nevoščljivosti do stanja (finančnega) tistim, ki so se preusmerili na ekološko kmetovanje, imajo vpeljano pašno rejo živine in s pomočjo živali učinkovito obvladujejo vse več kmetijskih zemljišč v svoji okolici.  Da bi še bolj razširili pašno rejo na opuščena zemljišča na območje krasa in hribovitega sveta, bo treba izkoristiti različne vire vode za napajanje živine na pašniku. In na vrsti je sneg. O tem kako izgledajo napajališča, kadar ni snega, pa si ogledate na naslednji strani .

Sneg nakopičen v večjih kotanjah ali vrtačah je lahko tak dodaten vir vode za napajanje živine na pašniku spomladi. Seveda bo treba pri tem malo pomagati naravnim silam, da bo na določenem mestu nastal čim večji kup snega (zamet) in da bo dno kotanje čim manj prepuščalo vodo. Na zemljišču moramo poiskati primerno mesto za ureditev zajetja vode (kali) iz snega in na osnovi poznavanja vremenskih razmer območja predvideti iz katere smeri bo verjetno pretežno pihalo in prinašalo sneg. V preteklosti so povečali vododržnost zajetja za vodo  tako, da so živali dobro zgazile njegovo dno in če so bile padavine enakomerno razporejene preko vsega leta, so imeli na pašniku vode dovolj. Sedaj lahko vlažno zemljo na dnu kotanje zgazimo tudi s traktorjem ali terenskim avtomobilom, še predno bomo dobili pravo zimo. Dno kali lahko prekrijemo tudi s PVC folijo in jo obtežimo s peskom ali kamenjem, da se bo izgubilo še manj vode zaradi pronicanja v zemljo.

Na robu kali in pravokotno na smer vetra postavimo pregrado za sneg, kot jih lahko vidimo na burji izpostavljenih delih ceste. Pregrada za sneg mora biti izdelana tako, da je porozna, da prepusti 50 % vetra oziroma zmanjša njegovo moč za 50 %. Sneg, ki ga veter nosi s seboj, bo za snežno pregrado padel na tla, saj veter ni več dovolj močan, da bi ga nosil še naprej. Pregrado za sneg lahko primerjamo z jezom za vodo. Razlika je le v tem, da se pri jezu nabira voda od pregrade navzgor proti toku, pri pregradi za sneg  se voda nakopiči za pregrado v smeri toka vetra. Najhitreje se sneg nabira v dolžini ene višine pregrade za sneg, torej tam, kjer je moč vetra najmanjša. Ko višina zameta doseže višino pregrade, se prične polniti območje v dolžini 5 do 10 višin pregrade. Pri oddaljenosti 6 višin je zamet najvišji in to 1,2  višine pregrade. Pri oddaljenosti 34 višin  za snežno pregrado se moč vetra obnovi in konec je odlaganja snega ter povečevanje zameta.

Pred snežno ograjo, se tudi zaustavi nekaj snega, ampak višina zameta ne preseže polovice višine pregrade in tudi dolžina nabiranja snega je manj kot 15 višin pregrade. Kako visoko pregrado za sneg moramo postaviti bo odvisno od velikosti kotanje, v kateri želimo, da se bo nakopičil sneg in oddaljenosti kali od ceste, na kateri ne želimo, da bi nastal zamet snega.  Kdor namerava poglobiti tako kotanjo, predvideno za nabiranje snega in kal za vodo, naj razporedi izkopano zemljo po tistem robu kali, ki je nasproten pregradi za sneg.  Tako se bo v kotanji nabralo še več snega. Praviloma naj bi imeli kali ograjene z elektroograjo tako, da se živali ne napajajo v njej. Vodo iz kali dobimo s pomočjo natege in jo speljemo v napajalno korito. Ventil s plovcem v koritu bo zagotavljal varčno porabo vode. Čeprav zaradi vode še ni vojn, tako kot za nafto, bi bilo koristno, da tisto vodo, ki jo dobimo s padavinami čim dlje zadržimo na območju Slovenije in čim bolj učinkovito uporabimo, predno ponovno izpari pod nebo ali odteče v sosednji državi.

Slika 1: Nastajanje zameta

 

 

 Slika 2: Kopičenje snega pred in za ogrado

 

 Slika 3: Model nastajanja zameta v kotanji z dvignjenim robom.

  Pregrada  za sneg           Rob kotanje

 

Nazaj na vsebino