KLADJE

Če češ prit s Cíerkna na Saúdn, je tríba jet čes 787 metrau usaku Kládje. Tut peciklističn maratuon Franja gre to číes. Učás je blu to an pár hiš, zdej je pa že cíla uás. Uad zlúdje uážn kraj: to prideje ukop císte za na Saúdn, Cíerkna, Crklajnsk Uo'rh, Laniše z Mekinaušem n Kisaušem uríet. Na smíma pazabit še na n kop stoz mpa uaznikau, ka se to po'rklukaje na ta glaun mežu: za h Ratoužu skuz Ržiše, za na Slamouje n Naua Uoslca mimu Matečka, za če u Trejšnu Bo'rda, za čedal u Kálarše, za če h Kúsu n u Kíendauše, za čedal h Jákšu pat Kládje, za če h kládnšk kauern mpa na uím, za kam še. To j učás Uilčk trajbau uaštaríe mpa ueselice, číer se j marskešn pár spaznau, som n číe pa tut skrígau. To j bla ana mičkena štacuna. Bla j tut šúla, duko'r je blu kajt uatrúk. Buošnar je jemu to súj ždeč, soudáti sa imíl kauerna, číer sa ble tut rastáue mpa igre, ka únih ni blu. Patle sa se latil pa še šampinjuonau. To staita tut spamenik mpa kabina za letrika. Še bel stára j pa meje, ka j to číes učás šla met Krajnska n Po'rmurska. Narbel stára j pa razuadnca, ka gre čes Kládje. Če tam gar zliješ an ajmer uade, na mo'rš uídet, kam bo stekla, al u Jadrajnsku al u Čo'rnu múrje. Pazim, ka sa glih císta zuarál n je zogari še nisa s pískam pasul, je blu učás fajn jet s saniucam na Kladje, po'r Uilčku spit an čáj z žgajnem, patle se pa stit čedaluon u Cíerkna. Palít se j dálu nabíerat baraunice uon číe da Ratouža al pa Kacina, u íesen pa guobe če pa mej, ta práue n ta sto'rpíene. Tam pa mej se ušáfa kar češ guob za jet jeskat žíegnan uagn ua Uelč nač. Useruot tam pa mej se uit, ki díla naráua. Tut tú, ki j nardila z Matečkajm bočam. U kládnšk štacun je ta mlat Píeto'r árnka, baraunice, guobe n druje rči uatkupouau, tut práscaue kuože, duko'r sa ble ki urídne. To je Ruošpau Petko pabíerau mlíka, to sa se ustaulále kuríere, de sa ldíe s šuferjem mpa kondukterjem uríet šli ki papit h Uilčku. Mičken kraj, a brez nega ni šlu n na gre. Má ueč boma pa zdej djál uad dueh kladnških kapíelcah.

kapíelca je bla narjena líta 1906 glih na mej met Krajnska n Po'rmurska. Meje med nam n nem je šla glih pa srít níe, tak de se stríha uat'tíka na usáka strán pa nmá. Zdej tú glih ni ueč čest rís, ka j je an uakajen krajnsk tauarnákar premoknu za petnajst centinau na náša strán, tu pamín, de je cíla meje med nem n nam premoknu za tulk u náša škuoda. Tú se že má pazná, če use ukop seštejema. Kamút je zrílu, de p se uakúl tega začíel že ma krígat, duko'r se nau najdu adn, de b je za tulk nazáj premoknu. Tak na more uastat, ka se kapíelc n nam škuoda díla. Dabit tisga, de p tú naríedu n kapíelca na saju místa nazáj pastáju, b bla že ta uejč kumšt. Uad lastnika j tešku zahtíuat, ka j sám ni premkouau n žui uat penzjuona, tauarnákerje nau bedn najdu n že use j ane trikat zastáranu. Cístna se tega nau latila, ka na stai na císt, sáma pa na saju místu tut nau po'ršla. Za kapíelca sáma se tut gauari, de j bla bo'rš pa ta prej uojsk douga cajta tut za Taljáne neuidna, ka sa mimu níe s kanfinam bezlál uon čedal u grápa, da Grúga na úna strán.

Šezdeset metrau má niži dal pa císt, že na Krajnsk strán, pret ta stára Zálarjeua (Martinaua) hiša, stai še ana kapíelca, ka more bit uat ta prej uapisane kajt starejš. Prouzaprou sta u ne kár duí rči uabanm, štíerna n kapíelca. Tú pamín: pou štíerna pou kapíelca. Bel mále ldi tú uí. Táče rítke rči, taku ldíem na uačíh, je pa suítu tešku trafit n b mogl bit da neh má bel spaštlij. Zuni b uat ki táčga nardil cíu cíerkus n b unajn táku kar s kuríeram hadil glíedat. Šliš se, de j spamenišku zaščitena, zatu j tut u táčmu stajnu, kot je. Z uabeh strani je stríha uat tauarnákau (ne neh, uat šuferjeu) uaptoučena tulk, de se j na ne že kajt škuode nardilu. Na císta se pačásu prekucuje, ka tomobili císta pad nuo upeštuj'je. Go'rdu b je blu na císta stit prekucnt, ka p se nardila uelika škuoda, zatu je za paprajt, duko'r še ukop staji. Če p se kešn zauzíeu má cimpo'r paprajt, pisc tega pisajne na tem místu uablub, de je sam na saje raka u lísu pakrije, če ga nau prít uhtílu. Kládnčeri, má pamislte, kaku sa učás to u goucah uada spaštuál.