ZAPISNIK 5. SEJE SOSVETA ZA VARNOST PREBIVALCEV, KI JE BILA SKUPAJ S 25. SEJO SVETA ČS CENTER
v torek, 2. 4. 2013 ob 17:30 uri v prostorih SLS, MOL, Štefanova 11


Prisotni: Karl Bradač, Pavel Brglez, David Cerar, Cvetka Donoša, Omar Hanuna, Goran Iskrić, Savin Jogan, Peter Kaučič, Marijana Kobe, Božidar Humar, Vesna Škrinjar Pevc, Mateja Špan, Meta Verbič ter zunanji člani Sosveta Ludvik Gomboc, PP LJ.-Center, Mihael Prelc, MOL, MR, in Stanka Ritonja.

Opravičili: Alijana Lepšina, Darka Sajko, Mateja Gaber, član Sosveta Niko Gračan

Ostali prisotni: Jožica Sevčnikar Skorupan, SLS, MU, MOL

Predsedujoči Goran Iskrić je predstavil novega komandirja Policijske postaje Ljubljana Center, g. Ludvika Gomboca, ki je nadomestil dosedanjega člana Igorja Ciperleta in mu zaželel uspešno delo, nato pa nadaljeval z dnevnim redom.

a). Pregled in potrditev zapisnika 4. seje Sosveta za varnost prebivalcev, ki je bila 23. 2. 2012

Gradivo so člani Sosveta prejeli s sklicem. Na zapisnik ni bilo pripomb. Predsedujoči je ugotovil, da je prisotnih 5 članov sosveta od 7, in dal na glasovanje

predlog SKLEPA 1/24:

Sosvet za varnost prebivalcev potrjuje zapisnik 4. seje Sosveta za varnost prebivalcev

Prisotnih je bilo 5 članov.
Opredeljenih je bilo 5 članov.
Za predlagani sklep je glasovalo 5 članov.
Sklep je bil sprejet.

b). Obravnava poročila Mestnega redarstva za leto 2012 s poudarkom na razmerah v Četrtni skupnosti Center

Gradivo so člani sosveta prejeli s sklicem, člani sveta pa pred sejo. Predsedujoči je uvodoma povedal, da pri obravnavi te točke sodelujejo vsi prisotni in ob osnutku stališč, ki jih je pripravil, pojasnil, da so marsikje enaka lanskim. V nadaljevanju je za povzetek Poročila o delu Mestnega redarstva zaprosil Mihaela Prelca, MOL, MR.

Mihael Prelc je delo Mestnega redarstva v letu 2012 ocenil kot uspešno Na področju mirujočega prometa se je, kot odraz preventivnega dela, zmanjšalo število izrečenih glob. Beležijo sicer več prekrškov manjših prekoračitev hitrosti (17.000 kršiteljev do 10km/h) vendar vsem pošljejo obvestilo o prekršku. Izdanih je bilo 34 plačilnih nalogov zaradi neprimerne vožnje kolesarjev, problem so tudi vozniki koles s pomožnim motorjem, ker vozijo brez dovoljenj ali čelad. Poudaril je, da se mestni redarji za pridobitev večjih pooblastil pri urejanju prometa še urijo, ter pridobivajo znanja in izkušnje.

Na področju javnega reda in miru ne beležijo večjih odstopanj v primerjavi s prejšnjimi leti. Pojavljajo se nedostojno vedenje, beračenje, še vedno se pojavlja organizirano beračenje tujcev ter kaljenje nočnega reda in miru zaradi opitosti. Ludvik Gomboc je poročilo dopolnil s pojasnilom, da je organizirano beračenje iz tujine velik problem, s katerim pa se policija vse uspešneje spopada. Pri poškodovanju tuje lastnine in grafitiranja redarji prekršek javijo na policijo, ki postopek zaključi. Še vedno je največja težava pri sankcioniranju prekrškov s področja javnega reda in miru nesodelovanje nadlegovanih in oškodovanih oseb, ker ne podajo pritožbe ali ne želijo pričati na sodišču.

Predsedujoči se je Mihaelu Prelcu zahvalil za podano poročilo.

Besedo je predal predsednici Sveta ČS Center, Meti Verbič, ki je pohvalila sodelovanje Mestnega redarstva in ČS Center pri zagotavljanju višje ravni varnosti s preventivnim delom, tudi v okviru projekta SUD MR (sodelovanje na čistilni akciji ČS Center, sodelovanje ob Dnevu soseda na akciji ozaveščanja pešcev in kolesarjev na območjih za pešce in sprotno obojestransko komuniciranje v primerih pritožb, vprašanj oziroma pobud s strani občanov).

V nadaljevanju je predsedujoči odprl razpravo, v kateri so bila podana naslednja stališča:

Po zaključku razprave je predsednica Sveta ČS Center, na predlog Sosveta dala na glasovanje

predlog SKLEPA 2/24:

Svet ČS Center se je seznanil s Poročilom o delu Mestnega redarstva MOL za leto 2012 in pri tem pozitivno ocenil prizadevanja Mestnega redarstva pri uresničevanju Strategije v skupnost usmerjenega dela, predvsem pri sodelovanju Mestnega redarstva s četrtnimi skupnostmi pri zagotavljanju višje ravni varnosti s preventivnim delom (sodelovanje na čistilni akciji ČS Center, sodelovanje ob Dnevu soseda na akciji ozaveščanja pešcev in kolesarjev na območjih za pešce in sprotno obojestransko komuniciranje v primerih pritožb, vprašanj oziroma pobud s strani občanov).
V razpravi izoblikovana stališča in priporočila Svet ČS Center posreduje Mestnemu svetu, Mestnemu redarstvu in Policijski postaji Ljubljana - Center.

Prisotnih je bilo 13 članov.
Opredeljenih je bilo 13 članov.
Za predlagani sklep je glasovalo 13 članov.
Sklep je bil sprejet.

Predsedujoči Goran Iskrić je ugotovil, da je dnevni red Sosveta za varnost prebivalcev izčrpan, zato se je zahvalil prisotnim zunanjim članom sosveta, ki so nato zapustili sejo.


Zapisala:                                                                                                                                                                                                Vodja Sosveta za varnost prebivalcev
Skorupan Sevčnikar Jožica,                                                                                                                                                                             Četrtne skupnosti Center
koordinator VI                                                                                                                                                                                                             Goran Iskrić

Osnutek stališč Sosveta za varnost prebivalcev ob obravnavi poročila Mestnega redarstva za leto 2012

Sosvet podpira prizadevanja Mestnega redarstva pri uresničevanju Strategije v skupnost usmerjenega dela, predvsem pri sodelovanju Mestnega redarstva s četrtnimi skupnostmi pri zagotavljanju višje ravni varnosti skozi preventivno delo.

Večina stališč je enaka tistim iz preteklih let. Pričakujemo še boljše sodelovanje s Četrtno skupnostjo in večje upoštevanje njenih predlogov.

Promet, predvsem mirujoči: še vedno je preveč parkiranj na pločnikih (npr. Cigaletova – Pražakova), na t. i. modrih conah za kratkotrajno parkiranje pred vrtci in osnovnimi šolami (Igriška), prehodih za pešce (pred tržnico pri Zmajskem mostu). Ob tem ugotavljamo, da zmanjševanje represivnih ukrepov, kot je odprava lisic, ne zmanjšuje kršitev.

Ob večanju površin za pešce, bi morali povečati tudi nadzor nad kolesarji, ki ogrožajo pešce.

Prav tako bi morali odločneje ukrepati proti voznikom, ki prehitevajo po t. i. rumenih pasovih za MPP in zadržujejo njihovo boljšo pretočnost (Že tako je veliko kritik na počasno vožnjo mestnih avtobusov). Nekateri brezvestni taksisti celo parkirajo na avtobusnih postajališčih, tako, da morajo vozila MPP ustavljati na voznem pasu.

Koliko je bilo izrečenih ukrepov na območju ČS Center? V Ljubljani 36.474 (vseh?). Ob povečanem številu redarjev, je bilo izrečenih manj ukrepov kot prejšnja leta (3 x manj, kot pred tremi leti).

Glede kaznovanja voznikov zaradi prehitre vožnje, pa bi redarji pri prekoračitvi dovoljene hitrosti za 5 km/h, lahko izrekli opomin (kaznovanih zaradi prekoračitve hitrosti do 10 km/h je dve tretjini vseh ali 15.000) saj se ustvarja vtis, da tako samo pobirajo denar. Na najbolj nevarnih odsekih, v bližini šol ali vrtcev, bi lahko namestili stalne (stacionarne) radarje.

Za prebivalce Četrtne skupnosti Center pa je najpomembnejše preprečevanje kršitev s področja varovanja javnega reda in miru, kjer pa je bilo izrečenih najmanj ukrepov. Vseh ukrepov v Ljubljani je bilo le 27 ali 1000 x manj, kot na področju prometa, če ne upoštevamo nedostojnega vedenja do redarjev, ki jih je bilo 59.

Prebivalce najbolj moti prekomeren hrup, še posebej v nočnem času, ko imajo pravico do počitka. Najhuje je v okolici bivšega kina Vič zaradi lokala Cirkus in ob Ljubljanici, kjer je kar 80 gostinskih lokalov. Ob tem ugotavljamo, da ni bilo niti enega ukrepa zaradi prekomernega uživanja alkohola na javnih mestih. Ali je to nedostojno vedenje na javnem kraju? (12 v vsem letu v vsej Ljubljani?) Verjetno bi bil redarjem in policistom v pomoč mestni odlok, ki bi prepovedoval uživanje alkohola na javnih mestih, pri izrekanju opozoril mladoletnim in kazni polnoletnim.

Tudi čez dan bi morali redarji, ko gredo mimo trgovine, ki ima pred vhodom zvočnik, iz katerega se razlega preglasna glasba, opozoriti lastnika, da zmanjša jakost in preveriti, če imajo za to sploh dovoljenje.

Mestni redarji bi morali biti, tako kot z merilci hitrosti, opremljeni tudi z merilci hrupa.

Ponovno opozarjamo na vandalizem, nasilno beračenje (samo 6 ukrepov), uničevanje mestne infrastrukture (koliko ukrepov?) ipd.

Vodja četrtnega okoliša naj skupaj s policijskim vodjem okoliša večkrat obišče prostore četrtne skupnosti, npr. ob ponedeljkih dopoldne, ko je v prostorih predsednica Sveta, lahko pa se dogovorimo tudi za druge termine.

Goran Iskrić
vodja Sosveta za varnost prebivalcev
Četrtne skupnosti Center