DOMAČA OBRT

Adlešiči z okolico so območje, kjer je domača obrt še vedno precej pogosta. Znana je predvsem izdelava platna in pisanje pisanic. Ogleda vreden je muzej domače obrti pri družini Cvitkovič.




IZDELAVA PLATNA

Najprej so spomladi, marca ali aprila, vaščani zasejali lan ali konopljo. Nato so ga v avgustu oziroma septembru poželi, ločili seme od ostale rastline ter le-to dali na travo, kamor je padala rosa, ali pa kar namočili v bližnji Kolpi. Po treh tednih, ko so se vlakna in stebla že delno ločila, so obe rastlini tukli s psebnim orodjem - tukačami. Nato so še trli s trlicami in mikali. Vsi ti postopki so omogočili, da so se trši deli rastline (stebla) ločila od vlaken, ki so jih potem uporabljali za nadaljnjo obdelavo.

(foto: Marta Kasunič)
Usoda pripomočkov za izdelavo platna.

Nato je prišla na vrsto preja, pri kateri so iz vlaken napravili štrene, ki so jih pozneje belili v vodi s pepelom, da so postale bolj bele. To so ponovili dva- do trikrat.

kolovrat (foto: Marta Kasunič)

Štrene so v nadaljevanju navili na vitlen, da so naredili klobke. Eden izmed postopkov, ki je čakal na bodoče platno, je snovanje, ki je pripomoglo, da so dali lahko niti pozneje na statve, ki jih v Adlešičih imenujejo krosna.

model statev (foto: Marta Kasunič)

Tkanje je bil tudi zadnji izmed postopkov izdelave platna, na katerega so izvezli (naštikali) različne vzorce v rdeči in modri barvi.
Ljudje so iz domačega platna izdelovali obleke, rjuhe, brisače, prtičke, šolske torbe in druge predmete, ki so jih potrebovali v vsakdanjem življenju. Danes v glavnem vezejo prtičke in prte, za prodajo turistom kot spominek na obisk v Beli krajini.

(foto: Marta Kasunič)





PISANICE

Pisanice so spihana jajca, porisana v beli in rdeči barvi na črni osnovi. Izdelujejo jih ob veliki noči.

(foto: Marta Kasunič)

Najprej je treba jajca spihati. Nato s posebno pripravo, pisačem, v katero dajo čebelji vosek, narišejo motive oziroma dele, ki naj bi po končanem postopku ostali beli. Nato namočijo jajca v vodo, v kateri je bil rdeč krep papir. Počakati je treba, da se barva dobro oprime. Nato se narišejo še deli, ki naj bi bili rdeči. Na koncu se jajca skuhajo v posebni črni barvi, obrišejo in podrgnejo s slanino zaradi lepšega leska.
Motivi na pisanicah so največkrat geometrijski (trikotniki) ter iz narave (vejice). Lahko pa se na pisanicah nahajajo tudi kakšne želje ob različnih praznovanjih.
 
 
 

Nazaj