Tretje pismo: Moja šola



 

V prvih dveh pismih so učenci dobili vpogled v osebnosti drug drugega, v tretjem pa bodo pisali o šoli. Ponovno je učencem na voljo vprašalnik, ki jim pomaga, da lažje oblikujejo pismo.

Morda bi bilo smiselno z učenci vnaprej pregledati vprašalnik in se tako izogniti ponavljajočim se vprašanjem, kot npr. koliko je učencev na šoli ipd..

V gradivu za učence je v delu 'Besede, besedne zveze in povedi', našteto večje število aktualnih šolskih predmetov. Opozorite svoje učence na tiste predmete, ki so za njih aktualni in kaj vse lahko povedo o njih. Posamezni (izbirni) predmeti se namreč med seboj od šole do šole razlikujejo.

Prepričajte se, da učenci izražajo svoje osebno mnenje o šoli. Naj bodo pri opisovanju, kaj jim je všeč in česa pa ne marajo, pošteni in odkriti. Zavedajte se, da obstaja možnost, da bo kdo imel tudi pretežno negativno mnenje. Če tega ne želite, potem je nujno, da se o tem predhodno pogovorite in dogovorite z učenci in seveda s partnersko šolo. Svoboda govora je dovoljena, a do določene meje.

Druge možnosti 

A)    Potem ko napišejo pisma, lahko učenci ustvarijo spletno stran, na kateri virtualno predstavijo svojo šolo (s fotografijami ali video posnetki in besedilom).
Začnejo naj pri vhodu v šolo in nato fotografirajo ali posnamejo različne šolske prostore, npr. učilnice za kemijo, glasbeno vzgojo, likovno vzgojo, računalništvo, tudi knjižnico, čitalnico, kuhinjo, jedilnico, igrišče, okolico šole itn. Šele ko pripravijo vsa gradiva (fotografije, videoposnetke, besedila…), lahko ustvarijo spletno stran,

B)    Vse zgoraj omenjeno seveda lahko shranijo na CD-ju in ga pošljejo po navadni pošti ali pa ga posredujejo z e-pošto v stisnjeni obliki(v .zip-obliki) kot priponko.

C)    Lahko pa izdelajo scenarij in posnamejo video o svoji šoli in ga pošljete partnerskemu razredu po navadni pošti.

D)    Kot zaključek in hkrati še kot poseben izziv partnerjem pa učenci sestavijo na to temo kviz z 10 vprašanji. Vprašanja, ki jih zastavijo partnerski šoli v kvizu, naj se nanašajo le na gradiva, ki so jih predstavili na svoji spletni strani/videu/Cd-ju. To je pomembno, saj bodo partnerji le s pomočjo teh informacij uspešno opravili to nalogo.  
Vprašanja v kvizu so odvisna od informacij, ki so na voljo, lahko pa učence usmerimo z nekaj namigi:

  • sprašujejo naj, kako se imenuje kak poseben šolski predmet ali prav posebna dejavnost, kjer se dogaja nekaj specifičnega;

  • vprašajo naj po kakšni podrobnost na kateri od fotografij;

  • vprašajo po številu učencev v posameznem razredu, oddelku ali skupini;