Drugo pismo: MOJ DOM



 

Drugo pismo od učencev zahteva, da predstavijo svojo najožjo okolico. Opisati bodo morali namreč tako svoj dom kot njegovo okolico.

Projekt je stekel in od zdaj naprej svetujte učencem, da dodajajo v pisma tudi kaj svojega oz. osebnega, na koncu pisma pa naj tudi še kaj vprašajo. Predlagajte jim, naj pišejo o stvareh, ki so se zgodile pred kratkim ali v šoli ali doma oz. v bližnji okolici. Tako se bo vzpostavila med dopisovalci še bolj osebna vez.

Pojasnite jim, da naj se izogibajo vprašanj na temo pisma, saj jim bo dopisovalec o tem pisal v svojem pismu. Prav tako je prav, da učenci poznajo teme vseh načrtovanih pisem, saj bodo tako vedeli, o čem si bodo dopisovali v naslednjih pismih in ne bodo spraševali o teh temah vnaprej. Poskusite jim pomagati z nasveti, kako se izogniti nepotrebnemu ponavljanju.

Posebej opozorite učence na to, da nikoli ne smejo pozabiti odgovoriti na partnerjevo pismo. Prav tako jim pojasnite, da morajo skrbno odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja, saj tudi sami od dopisovalca pričakujejo odgovore na svoja vprašanja.

V gradivih za naslednja pisma je učencem v pomoč niz vprašanj, ki jim pomagajo vsebinsko graditi pismo na določeno temo. Učencem pojasnite, da so ta vprašanja le izhodišče za pripravo pisma in da zgolj nizanje odgovorov na zastavljena vprašanja ne bo dovolj za pravo pismo. Svetujte jim, naj vedno dodajajo še druge informacije ter se sami odločajo o vrstnem redu le-teh.

Od drugega pisma dalje je učencem potrebno ponuditi tudi specifične besede, besedne zveze in povedi, s katerimi si lahko pomagajo, da napišejo čim boljša in vsebinsko polna pisma. Taka gradiva lahko pomagajo zbirati in pripravljati tudi učenci, ki so močni na tem področju.

Druge zamisli

Za popestritev in boljšo predstavitev lahko učenci v priponki pošljejo dopisovalcem tudi digitalne fotografije ali skenirane slike na različne teme.

Ko je pismo že napisano, lahko učenci ustvarijo tudi svojo spletno stran, na kateri (med drugim) predstavijo v sliki in besedi:

  • svoj najljubši kotiček/prostor (npr. Pri nas doma)

  • prostor, kjer se navadno učijo/pišejo domače naloge

  • stvar(i), ki jim je (so jim) v njihovi okolici najbolj všeč

  • česa ne marajo v svoji bližnji okolici/soseščini

Preden začnete z novo temo, je pametno, da učence vedno opozorite na vse zgoraj omenjeno. To vam bo kasneje prihranilo mnogo časa, saj boste z učenci že prej razjasnili morebitne dileme.

Ko vaši učenci preberejo pisma ali pregledajo dopisovalčeve spletne strani, si lažje ustvarijo sliko partnerjevega socialnega okolja, ki je morda drugačno, kot so ga pričakovali ali si ga zamišljali. Obstaja realna možnost, da se partnerski šoli v marsičem razlikujeta, zato pomagajte učencem pravilno razumeti in reagirati na socialne razlike v dobro skupnega razumevanja in sodelovanja.