PLANINSKI OREL V SLOVENIJI

Na Slovenskem živi okrog 30 parov planinskih orlov, in sicer v goratih predelih (Julijske Alpe, Kamniško-Savinjske Alpe, Karavanke). Število je stabilno, država pa je orla že pred leti razglasila za ogroženo vrsto. Nespametno poseganje v naravo in neusmiljeno preganjanje ujed je namreč pustilo zelo globoke sledove tudi na populaciji planinskega orla - ponekod so ga celo iztrebili.V slovenski rdeči knjigi je na predlog biologov vpisan med "prizadete vrste", kar pomeni, da mu še vedno grozi izumrtje. 
Razširjenost planinskega orla v Sloveniji Razširjenost planinskega orla v Sloveniji

Planinski orel je po naši zakonodaji popolnoma zavarovan in ga je prepovedano preganjati, uničevati in kakor koli drugače vznemirjati. Uničenje ali poškodovanje ptice je kaznivo dejanje, za katero je zagrožena denarna ali zaporna kazen. Kdor zakrivi smrt orla, mora plačati tudi odškodnino 400.000 tolarjev.

Orle torej lahko opazujemo samo od daleč in med jadranjem. Gnezda so običajno na strmih previsnih pečinah in zato skoraj nedostopna človeku. Zgodilo pa se je, da je nekje v Karavankah, orlovski par že četrtič gnezdil v gnezdu na drevesu. Vsa tri gnezdenja v preteklih letih so bila neuspešna. Samica je sicer znesla jajce, vendar...Četrto leto pa je bilo še zlasti zanimivo. Iz jajca se je izvalil orlič. Krajšo odsotnost samice so izkoristili nepoučni radovedneži in pokukali  v gnezdo. Mladiček je bil ena sama kepica, ki je zvedavo  pogledovala naokoli. Že naslednji mesec je gnezdo samevalo prazno. Preprosto je izginil. Vzrok izgonitja je za zdaj še nepojasnjen. Pa poskušajte sami poiskati odgovor na to nenavadno izginotje mladiča in orlovskega para.