V ŽIVALSKEM VRTU

           Z našo pedagoginjo in učiteljico za naravo smo obiskali živalski vrt. Videli smo mnogo živali, najbolj pa nas je zanimal planinski orel.

           Pogledali smo si ga in naredili nekaj fotografij. Ugotovili smo, da imajo tam kar nekaj različnih vrst orlov. Ti imajo velike in močne kljune ter peruti. V živalskem vrtu imajo zaprte v velikih kletkah. Ker imajo varovalno barvo, ki je podobna barvi dreves, smo jih bolj težko videli. O orlih smo izvedeli veliko novega, no, v resnici o njem nismo še nič vedeli, saj se o njem v šoli še nismo učili, le pri krožku za boljše učence smo o njem izvedeli nekaj stvari. Po tem obisku smo si ogledali še razstavo o Leonardu DaVinciju. Ta je izumil kar nekaj stvari. V galeriji je bilo razstavljenih nekaj maket, ki so bile njegova zamisel.

        Po končanem dnevu smo se malo žalostni vrnili nazaj v Tržič, vendar nas je pedagoginja kmalu potolažila, saj nam je obljubila, da se bomo še kdaj odpravili raziskovat nove stvari.
 

PREHRANJEVALNA VERIGA

V naravi mora vladati ravnovesje. Vsako bitje potrebuje za življenje energijo, ki jo dobi s hrano.
PROIZVAJALCI v nekem ekosistemu so vedno zelene rastline, ki vsebujejo zeleno barvilo ali klorofil. V klorofilnih zrnih namreč poteka zapleten proces, ki se imenuje fotosinteza. Pri tem se voda in ogljikov dioksid s pomočjo sončne energije spajata v kisik in glukozo (sladkor), ki je hrana za rastline in druga živa bitja. 

 
PORABNIKI so vsa živa bitja:
 
  • porabniki 1. reda: RASTLINOJEDCI:

prehranjujejo se z rastlinami,

Planinski zajec (Lepus timidus)
-
  • porabniki 2. reda: MESOJEDCI:

prehranjujejo se z rastlinojedci,

  • porabniki 3. reda: VSEJEDCI:

prehranjujejo se z rastlinami in mesom.

Rjavi medved (Ursus arctos)
 
 
RAZKROJEVALCI so živa bitja, ki razkrajajo odmrle rastline in živali v mineralne snovi in vodo, ki jih zopet uporabljajo zelene rastline za svojo proizvodnjo. Paščipalec (Pseudoscorpiones)Skakač (Collembola)Železna kačica (Cylindroiulus sp.)

Energija se prehranjevalni verigi izgublja. Mesojede živali so plenilci, ki dobijo energijo šele tretji, zato morajo pojesti precej živali za svoj obstoj. Pa tudi za sam lov porabijo precej energije. Mesojedci so na vrhu prehranjevalne verige. Planinski orel nima naravnega sovražnika. Edini njegov sovražnik je človek (z orožjem in onesnaževanjem). Planinski orel pleni rastlinojede živali: zajce, mlade gamse, ovce, kozoroge, belke, lisice.

Prehranjevalna veriga

STRUPI V PREHRANJEVALNI VERIGI

Zaradi boljšega pridelka kmetovalci pogosto uporabljajo različna škropiva za rastline. Ena izmed njih je DDT. Če te rastline je zajec, zajca lisica, lisico pa orel, je celotna prehranjevalna veriga zastrupljena.

Poškodovan gozd

Znanstveniki zato uporabljajo orle kot indikatorje zdravja v določenem okolju. Orli so med prvimi, ki pokažejo posledice različnih načinov onesnaževanja, saj se strupi koncentrirajo v njihovih telesih. Populacija planinskih orlov, ki je bila prizadeta s strupom DTT, si ne opomore tako hitro in nosi hude posledice. Orlove družine so majhne, samice ne valijo vsako leto in njihova življenjska doba se skrajša. Potrebnih je veliko generacij, ki živijo v zdravem okolju, da učinki popolnoma izginejo.

KAJ LAHKO STORIŠ, DA POMAGAŠ ORLOM