KAKO ORLI JADRAJO

Orlove peruti so iz peres, pritrjenih na spremenjeni in močno podaljšani prednji okončini. Zavzemajo veliko površino iz čvrstih in lepo prožnih sestavnih delov. Kosti dlani - dlančnice so podaljšane in tesno zraščene ter dajejo močno oporo dolgim letalnim peresom. V prečnem prerezu je perut podobna kot letalsko krilo: zgornja ploskev je izbočena, debelina peruti pa se zmanjšuje od prednjega proti zadnjemu delu. Ko zračni tok teče ob tako oblikovani peruti, se njegova hitrost ob izbočeni zgornji ploskvi zaradi daljše poti poveča, ob vbočeni spodnji strani pa se zmanjša. Zaradi tega nastaja ob zgornji ploskvi zmanjšan zračni tlak (podtlak), ki perut in z njo orla dviguje kvišku... 
 

Orli običajno med letom ne zamahujejo s perutmi. To počnejo samo pri vzletanju. Nato izkoriščajo dvigajoče se zračne tokove, ki so še posebno izraziti ob pobočjih, kjer se veter zaradi naravne ovire obrne navzgor.

Poleg tega so pogosti tudi toplotni ali termični dvigajoči se tokovi, ki nastanejo zaradi segrevanja zraka nad ogretim zemljiščem. Orli pogosto uporabljajo te navpične zračne tokove, krožijo v stolpih dvigajočega se zraka in se z njihovo pomočjo dvigajo v velike višine. Ko prijadrajo do vrha toplotnega stolpa, kjer se zrak ne dviga več, odjadrajo drugam in si na poti poiščejo nove dvigajoče se zračne tokove.

To je izjemno pomembno za dolga potovanja. Orli in druge ujede nikoli ne pričnejo z lovom zgodaj zjutraj, ampak vedno šele takrat, ko sonce že ogreje površino in se začnejo tvoriti toplotni, navpično dvigajoči se tokovi. Pogosti so poleg nevihtnih oblakov, planinski orel pa tam jadra. Najbrž je ponekod po svetu zato imenovan "grmeča ptica" (Thunderbird).
Dvig orla z vzgonskim vetrom

Termični tokovi

Orli krmarijo s spreminjanjem naklona ene ali obeh peruti, z zvijanjem peruti ter z razprostiranjem in zvijanjem repa in repnih peres, ki delujejo kot pravo zračno krmilo. Pred pristankom zmanjšajo hitrost leta, če s perutmi zamahujejo naprej in nazaj, spustijo rep in zavirajo z razširjenimi repnimi peresi. Na zapestje je pritrjena posebna majhna perut (imenovana "alula"), ki sodeluje pri pristajanju in vzletanju.

Obrisi ptic ujed med letom

Da boš lažje prepoznal orla med jadranjem na nebu, si oglej sliko, ki prikazuje silhuete ali obrise različnih ptic ujed. Primerjaj razpone njihovih peruti in obliko (na konici priostrene, razpršene...). Označena je tudi širina raztegnjenih peruti. Si znaš predstavljati, kakšna je v resnici?

     sokol      kragulj        jastreb                  orel
Primerjava velikosti med človekom in ujedami
                              10-letni otrok   odrasel človek