Moja  vas  "SELO"

Geografski položaj vasi SELO v Sloveniji Rotunda Zvonik na pokopališču Zvonik pri rotundi Stara stiskalnica - presa Cerkev Vrata Rotunda pred restavracijo Freska v rotundi Star kostanj

SELO ( 325 prebivalcev, 92.313 a, 300 m ) leži na vzhodnem obrobju Goričkega, na predelu, kjer panonska ravnina iz smeri Lendave preide v gričevnat svet z nadmorsko višino več kot 300 metrov. Višinske razlike med posameznimi deli vasi znašajo ponekod tudi več kot 50 metrov. Med hrbte hribov se zajedajo doline, odprte proti vzhodu, ki se v smeri zahoda dvigajo na višino osrednjega dela Goričkega.

Položaj vasi: Vas leži na severovzhodu republike Slovenije, v občini MORAVSKE TOPLICE, tik ob cesti Martjanci - Prosenjakovci, 3 km oddaljena od madžarske meje in 15 km od Murske Sobote. Omenjena cesta, ki vodi skozi naselje je že v rimljanskih časih služila kot najkrajša povezava med mesti Trst - Ljubljana - Budimpešta.
Na površini nekaj več kot 9,2 km2 je manj kot 100 stalno naseljenih hiš (nekoč jih je bilo v vasi kar 155 ). Hiše so razporejene v nekaj skupinah ob glavnih cestah ali v skupinah v manjših ter večjih zaselkih. Nekaj je posameznih domačij.
Večji zaselki so: Vrej, Vršič, Dolovje, Gabernik, Paserje, Grabarje, Koceti in Betlehem. Po njem je dobilo ime tudi Kulturno - turistično društvo. Poleg večjih zaselkov so v vasi še manjši zaselki in hiše, ki so posamezno ali v manjših skupinah ponekod oddaljene tudi več kot kilometer od sosednjih domačij.
Padec števila prebivalstva v vasi je bil največji v 50. in 60. letih zaradi velike migracije v tujino in odseljevanja v bližnjo Mursko Soboto. Število prebivalcev se je od leta 1931, ko je SELO imelo 662 prebivalca, ( leta 1961 še 536 prebivalcev ) do danes prepolovilo.

Trenutno se število stalnih prebivalcev ne spreminja več toliko, v porastu pa je število lastnikov počitniških hišic in vinskih kleti, ki kraj obiskujejo ob koncu tedna. Intenzivni nasadi jablan, breskev in višenj v vasi potrjujejo ugodno lego za pridelavo sadja in možnost gojenja vinogradov. Čist zrak ( v bližini ni nobene industrije ), in zelo malo meglenih dni v letu dajejo kraju in od glavne ceste oddaljenim zaselkom poseben čar, ki ga ni mogoče opisati. S posameznih višjih točk v vasi, pa se odpira pogled na prekmursko ravnico vse do reke Mure in še čez. Na enem takih hribov se nahaja tudi med leti 1939 in 1943 zgrajena in leta 1993 obnovljena luteranska cerkev. V Selu sta kar dve pokopališči, eno nedaleč severno od Romanske rotunde, v bližini katerega je lep lesen zvonik in drugo na nasprotnem hribu z mrliško vežico na eni strani in zvonikom na drugi strani pokopališča. Približno 700 metrov severozahodno od rotunde je na Makoterovem bregu spomeniško zaščiten star pravi kostanj.

V vasi je GOSTILNA K ROTUNDI, ki ima v vinski kleti staro stiskalnico - prešo na vijak iz leta 1772, vhod v gostilno pa krasijo več kot 150 let stara vhodna vrata. V vasi je še vinotoč, hladilnica sadja, vaško gasilski dom in nogometno igrišče. Od društev v vasi SELO delujejo Prostovoljno gasilsko društvo Selo, v letu 1997 ustanovljeno Kulturno-turistično društvo »Betlehem« SELO in nogometni klub »ROTUNDA« Selo – Fokovci.

Selo je bilo leta 1997 uvrščeno med izletniške kraje v republiki Sloveniji, je pa tudi točka slovenske turistične pešpoti. Podatki o vasi Selo in občini Moravske Toplice so dostopni tudi na Internetu na naslovu: http://www2.arnes.si/~msomt1/

©2001 Janez ŠKALIČ