Dragi bralci, dragi radovedneži, dragi prijatelji umetnosti sedanjega časa!

Rad bi vas seznanil s projektom »Necessary Discourse on Hysteria« (Potreben diskurz o histeriji), ki se bo odvijal v Koroški galeriji likovnih umetnosti Slovenj Gradec od 10. novembra do 10. decembra 2008.

Ime mi je Radopoggi in sem italijansko-slovenski Evropejec ter svobodni kurator; živim na Siciliji in v Nemčiji ter občasno tudi v Sloveniji. Skupaj z mojim idejnim somišljenikom Jernejem Kožarjem, enim od internih galerijskih kuratorjev in fascinantno briljatnim umetnostim kritikom, ki ima resnični čut za sedajnost, sva od slovenskega Ministrstva za kulturo dobila možnost, da realizirava ta najin koncept o nujnem diskurzu, ki zadeva temo sodobne družbene histerije.

Če na kratko povzamem, gre za aktiviranje kreativnega potenciala v okviru 4-tedenskega diskurza, ki poskuša upoštevati, kolikor se da, večplastne osebnosti, z namenom, da bi jih v prvem tednu seznanil z izdelano vizualno interpretacijo tematike »družbena histerija« in jih v preostalih treh tednih spodbujal k izmenjavi in zavedanju.

Cilj je, razen prikaza vidikov sodobnih umetnikov glede aktualnih tem, ponovna oživitev galerije kot prostora za alternativo in, s pomočjo vašega aktivnega sodelovanja, prilagajanje muzealnega dela »današnjemu dnevu« in »človeku«, ne da bi bila pri tem okrnjena kvaliteta.

Povabili smo umetnike dveh generacij, da bi vam približali zgodovinski razvoj, predvsem pa da bi mladim sodelujočim umetnikom Viktorju Berniku, Vesni Bukovec, Jaši, Mukul Deori, Tanji Vujinovič, Julie Upmeyer in Metki Zupanič omogočili resnično izmenjavo s priznanimi veličinami umetnostne zgodovine, kot so gospodje FLATZ, Pino Poggi in Timm Ulrichs.

Dvomi o realizaciji teh odličnih namer so na tem mestu upravičeni in skušal jim bom biti kos.

Projekt se prične 10. novembra, ob 18. uri. Vabimo vas, da na mestu dogajanja pozdravite umetnike. Ves teden bomo v galeriji realizirali in instalirali dela posameznih umetnikov, ki so bila do tega časa izdelana idejno, ne pa še dejansko.
Vi, kot obiskovalec in sodelujoči, imate možnost, da – ne samo opazujete, kako neka razstava nastaja – ampak lahko tudi posredujete svoje misli glede različnih tem, ki bodo vizualizirane.

V veliki dvorani bodo pripravljeni paneli, ki bodo služili za beleženje vaših spodbud in idej. Tukaj lahko sodelujete pri procesu instaliranja razstave. Umetniki bodo vaše komentarje brali in obdelovali in vaše spodbude bodo v času štirih tednov prispevale k izrisavanju vedno bolj razločne podobe misli, ki nas ljudi resnično zaposlujejo. Nobene cenzure ali filtra, ki bi odločal o vrednosti vašega mnenja, ne bo. Na teh tablah bo zabeležen čisti in direktni dialog. Tako bo nastal lastni socialno-avtentični dokument. Vsak teden bodo barve pisal zamenjane, tako da bomo imeli na koncu štiribarvni dokument, ki ne bo čitljiv samo vsebinsko, ampak tudi kronološko.

In kaj se bo dogajalo v preostalih treh tednih po tem, ko bodo realizirana dela umetnikov?

Za raznovrstno izkoriščanje je na voljo galerijski prostor. Kot lahko razberete iz spodnjega programa, pa s tem še ni vsega konec in umetnost lahko od sedaj naprej samo občudujemo.

Potem ko nam bo dr. Gorazd Mrevlje, priznani in znani slovenski psihiater, že med postavljanjem razstave posredoval svoje misli v zvezi s temo »masovna histerija« in bo, upamo, medtem naš partner »Mladizamlade.si« na organizirani avkciji uspešno iztržil nekaj denarja za pomoči potrebne otroke v Koroški regiji, se bo pričelo drugo poglavje z vernisažem, 17. novembra.

Galerija bo postala mesto srečanj vedno ob 18. uri. Vsak torek bomo prikazovali avtorske (kratke) filme udeleženih umetnikov. Eden od najbolj ekstremnih evropskih umetnikov, FLATZ, nas bo presenetil z eksplozivno predstavo (performansom), gostujoči simpozij se bo z enim od sodelujočih umetnikov, Pinom Poggijem, med drugim ukvarjal s temo umetniške identitete mesta, Tadej Pogačar nam bo predstavil novo produkcijo svojega dela (Zgodbe dveh mest), ki obravnava lokalni identitetni konflikt Ravne – Slovenj Gradec, mi pa bomo, zahvaljujoč Civilni iniciativi za razvoj Koroške, razglabljali o temi, kako se v neki družbi sprejemajo pomembne odločitve (primer: 3. razvojna os) in svetovno priznani in občudovani PR-ekspert Simon Bryceson nam bo razložil svoje poglede na politično histerijo in kako se danes in v bodoče lahko oblikuje splošno mnenje. Za sprostitev pri tem skupnem angažmaju pa bo ob koncu drugega tedna poskrbel mladi zvezdnik Jure Murko, po Sloveniji poznani stand-up komedijant iz Meškove ulice, ko nam bo v soboto, 29. novembra, orisal svoje poglede na aktualne stvari.

Tretji teden nas bo soočil z našo prihodnostjo, z Evropo in ilustracijo skupne evropske kulturne politike. Kdo bi bil lahko za to primernejši kot sodelavka Ministrstva za kulturo in pooblaščenka za evropski interkulturni dialog Špela Spanžel.

Samo dan pozneje nas bo dr. Polona Tratnik soočila z manipuliranjem življenja in (Bio)umetnosti; zagotovo pomembno žarišče, s katerim bi se lahko z več informacijami zavedneje spopadali.

Zaključek našega 4-tedenskega projekta »Necessary Discourse on Hysteria« (Potreben diskurz o histeriji) bo performans Jaše, kateremu se moramo med drugim zahvaliti za ambient, v katerem se bomo čudili, smejali in diskutirali. On zaključuje krog in s tem tudi prireditev.

Omeniti moram še, da bo celotni diskurz »Necessary Discourse on Hysteria« dokumentiran na limitirano proizvedenem DVD-ju, ki si ga lahko zagotovite sami v galeriji, v posebej razstavljenih knjigah ali pa preko interneta.

Vsak obiskovalec, po vsej verjetnosti sam del dokumenta, ima možnost, da tako postane tudi del umetniškega dela in ima o tem dokumentacijo pri sebi doma.

DVD bo izdan in dobavljen do konca leta.

Veselimo se štirih tednov, veselimo se vas!

Radopoggi

You can download a pdf version of the press-release here