Računalnik v drugem razredu
POTEK DELA:
- Že ob prihodu so
učitelji z zanimanjem spremljali priprave na delo

- Na preprogi smo
se dogovorili kako bo potekala današnja ura

- Delo učencev po
skupinah
- Poročanje
učencev
- Zaključni
razgovor in anketa - vprašanj in dilem je bilo res
veliko
- Predstavitev
dosežkov projekta RO
- Računalniška
dejavnost na OŠ Bršljin
- Delo z
računalniškimi didaktičnimi programi namenjenimi
osnovnošolcem v učilnici 4. razreda
Obiskovalci so z zanimanjem
opazovali in preizkušali delovanje programov.
UČNA
PRIPRAVA
Predmet:
- Matematika
- Slovenski jezik
- Likovna vzgoja
Cilji:
Učenec:
- primerja žoge,
išče podobnosti in razlike,
- spoznava in
določa lastnosti žog (velika – majhna, lahka –
težka, gladka – hrapava, odbijajoča –
neodbijajoča),
- ustno in pisno
opiše žoge (pozoren je na pravopisna pravila),
- loči daljico od
ostalih črt,
- pravilno določi
levo – desno, spodaj – zgoraj,
- riše črte po
navodilih,
- loči risbo in
sliko,
- nariše žoge s
podrobnostmi (pozoren je na likovno ravnovesje).
Učne oblike:
Učne metode:
- razlaga
- razgovor
- demonstracija
Pripomočki:
- računalnik,
računalniški program Žoge
- žoge za golf,
tenis, namizni tenis, nogomet
- učni listi za
matematiko
- listi za
evalvacijo dela
Organizacija dela:
- matična
učilnica z enim računalnikom
- delo po učnih
centrih (kotičkih) – metodologija Korak za korakom
Delam po metodologiji Korak za
korakom, kjer učenci delajo po centrih (kotičkih) in
individualno prehajajo iz kotičkov, ko opravijo delo. Kotički
so barvno označeni in ko opravijo delo v posameznem kotičku, to
označijo na listu za evalvacijo. Dan začnemo z jutranjim
srečanjem na preprogi, ko se pozdravimo, pogovarjamo in
načrtujemo delo za ta dan. Učenci si nato sami izberejo delo, s
katerim bodo dan začeli in delo, ki ga bodo opravili kasneje.
Omejitev je prostor (število stolov v posameznem kotičku) in pa
dogovor, katere naloge morajo obvezno opraviti, katere pa so
dodatne in neobvezne. Frontalno dan tudi končamo, ko se
pogovorimo o opravljenem delu.
V izvedeni uri sem želela
prikazati potek enega dne v našem razredu. Poudarek je bil
seveda na uporabi enega računalnika v razredu. Pokazati sem
želela, kako vsako nalogo najprej opravimo na konkretnem nivoju,
šele nato se poslužujemo dela pri računalniku. Obenem pa sem
želela prikazati tudi organizacijo dela. Če se z učenci
dogovorimo, računalnik ni moteč dejavnik, učenci se ne
prepirajo, kdo bo delal pri njem in ne čakajo v vrsti, da bodo
delali z njim. Pri računalniku so se v pol ure (brez prepirov,
prerivanj…) zvrstili skorajda vsi učenci.
RAZGOVOR PO
UČNI URI

Po učni uri sem udeleženkam
najprej predstavila svoj način dela (metodologija Korak za
korakom), ko učenci delajo po kotičkih. Predstavila sem vse
dejavnosti, ki so jih učenci opravljali. Razložila sem, kako
organiziram delo in kakšna so pravila, ki jih moramo vsi
(učenci in učitelj) upoštevati. Opozorila sem predvsem na
organizacijo dela pri računalniku – delovno mesto pri
računalniku je delovno mesto, ki ga smejo in morajo vsi
obiskati. Ker potekajo istočasno različne dejavnosti, se lahko
učenci odločijo, kaj bodo počeli prej. Omejitev je le prostor
(v ostalih kotičkih je osem stolov, pri računalniku pa le
eden). Če želijo opraviti vse načrtovane naloge, si ne morejo
privoščiti čakanja v enem kotičku. Vsak računalniški
didaktični program, ki ga pri pouku uporabljamo, najprej vsi
otroci spoznajo (ali frontalno v matični učilnici pri enem
računalniku ali v računalniški učilnici).
V dobrem letu, kar
imamo računalnik v učilnici, smo uporabljali naslednje
programe:
- Miškina mala
šola računalništva,
- Miškina šola
računalništva: Opazujem povezujem,
- Žoge,
- Stavnica,
- Alma (Mara, Moja
prva števila, Liki in barve),
- Moje prvo
čudovito raziskovanje sveta,
- Kako pa to
deluje.
Pogosto uporabljam
potujoči napis na ohranjevalniku zaslona, da učencem posredujem
krajša sporočila.
Otroci nekatere svoje
pisne izdelke zapišejo na računalnik in sami popravijo besede,
ki so rdeče podčrtane.
Uporabljam še program
Slikar, kjer otroci spoznavajo like, barve in se likovno
izražajo.
Mnenja udeleženk:
- Mnogo udeleženk
je bilo presenečenih nad delovno disciplino in
razvrščanjem učencev k posameznim dejavnostim.
- Mnogo jih je
izrazilo začudenje, kako mirno so se otroci razporedili
po kotičkih v učilnici (nikjer jih ni bilo preveč,
noben kotiček ni bil prazen. Obenem se jim je zdelo
neverjetno, koliko otrok se je zvrstilo v dobre pol ure
(14) pri računalniku.
- Izrazile so
navdušenje nad računalniško pismenjenostjo učencev in
njihovo povsem samostojno delo pri računalniku
(vstavitev CD ROM-a, priklic programa, podpis, delo,
zapis uspešnosti na list).
Izrazile pa so tudi
nekaj dilem.
- Zanimalo jih je,
kdo priskrbi programe, jih instalira, vzdržuje
računalnik, če se kaj pokvari (oz.: “če otroci kaj
uničijo”). Odgovorila sem jim, da za računalnik v
moji učilnici skrbim jaz s svojimi učenci. V dobrem
letu se ni še nič pokvarilo, nič prevrnilo…, saj sem
se že v začetku z učenci natančno pogovorila in
skupaj smo sestavili pravila, ki veljajo pri
računalniku. Ta pravila vsi upoštevamo. Če pa
slučajno česa ne bi zmogli ali znali, bi pomoč
poiskali pri računalnikarki ali pa pri strokovnjaku, ki
vzdržuje šolske računalnike.
- Zanimalo jih je,
če niso otroci zaradi kopice dejavnosti bolj površni.
Odgovorila sem jim, da so nekateri otroci tudi površni,
da pa sem na to pozorna in mi morajo vsi učenci pokazati
svoj izdelek, preden odidejo v naslednji kotiček. Ob
hitrem pregledu ugotovim, ali izdelek zadostuje mojim
zahtevam in sposobnostim učencev. Če z izdelkom nisem
zadovoljna, ga mora dopolniti, popraviti…
- Pojavilo se je
tudi vprašanje, kako en učitelj zmore vso organizacijo,
vodenje učnega procesa, kako poteka obravnava,
preverjanje, ocenjevanje, kdaj učitelj pregleda izdelke
učencev… Te učence poučujem drugo leto in
ugotavljam, da mi je letos veliko lažje. Poznamo se,
navajeni smo na tak način dela, poznamo pravila in jih
dokaj dosledno upoštevamo. Novo snov obravnavam v
frontalni obliki, tudi pisna ocenjevanja znanja potekajo
za vse učence istočasno (ne po kotičkih). Naloge za
delo po kotičkih pa organiziram tako, da lahko hitro
preverim njihovo uspešnost. Pri delu z računalnikom pa
učenci dobijo sprotno povratno informacijo o
uspešnosti, ki jo zapišejo na priložen list.
Naj za konec še
ponovim besede samostojne svetovalke ZRSŠ – OE Novo mesto
Jožice Čampa, ki je bila, od kar imamo računalnik, večkrat
(lani in letos) prisotna pri pouku. Dejala je, da vidi ogromen
napredek pri učencih – ne le področju računalništva, ampak
tudi na učnem in socialnem področju.
Po končani analizi ure smo si
v avli ogledali razstave, predstavitev dosežkov projekta RO in
predstavitev računalniške dejavnosti v OŠ Bršljin.
Andreja Barbič
prof. RP v OŠ
Bršljin
RAČUNALNIK V ŠOLSKI
KNJIŽNICI
POTEK DELA:
- Pozdrav
udeležencev
- Predstavitev
učne ure – v čitalnici je vse dišalo po Kitajski


- Poročanje
učencev
- Zaključni
razgovor in anketa

- Predstavitev
dosežkov projekta RO
- Računalniška
dejavnost na OŠ Bršljin
PREDSTAVITEV
RAČUNALNIŠKIH DIDAKTIČNIH PROGRAMOV NAMENJENIH OSNOVNOŠOLCEM
POTEK DELA:
- Pozdrav
udeležencev
- Predstavitev
dosežkov projekta RO
- Računalniška
dejavnost na OŠ Bršljin
- Predstavitev
didaktičnih programov namenjenih osnovnošlcem in
zanimivih spletnih naslovov za učitelje
- Zaključni
razgovor in anketa