1. CELICA

Celica je strukturna in funkcionalna enota vseh živih organizmov. Nekatere organizme, kot so bakterije in enoceličarji sestavlja ena sama celica. Drugi organizmi, kot ljudje, so mnogocelični (ljudje imajo približno 100 bilijonov celic).
Celice so v povprečju velike 10-20 μm, s prostim očesom jih ne moremo videti.
S svetlobnim mikroskopom (povečava do 2000×) vidimo celico kot vrečasto tvorbo, ki je obdana s celično membrano, izpolnjena s citoplazmo in ima celično jedro.
Z elektronskim mikroskopom (povečava do 1.000.000×) lahko opazujemo podrobno zgradbo celičnih organelov (ribosom, lizosom, endoplazemski retikulum, Golgijev aparat, mitohondrij), ki opravljajo različne naloge.
(Podatki iz strani: http://sl.wikipedia.org/wiki/Celica)
ZNANSTVENIKI, KI SO POMAGALI PRI SPOZNAVANJU CELIC
Robert Hooke (1635-1703) je bil britanski znanstvenik, ki je prvi videl in poimenoval celico. Do tega odkritja je prišel, ko je pod mikroskopom opazoval rezine plute. Vendar je preteklo kar 170 let do oblikovanja celične teorije - spoznanja, da so vsi živi organizmi zgrajeni iz celic in da je celica osnovna enota živih organizmov.
To teorijo sta objavila dva nemška znanstvenika. Leta 1838 je dokaze, da celična teorija velja za rastline, objavil Matthias Schleiden (1804-1881), leto dni kasneje pa je Theodor Schwann (1810-1882) utemeljil celično teorijo za živali.

Učiteljem v pomoč - iskanka, ki jo lahko pred začetkom dela rešijo učenci kot motivacijo. lahko pa iskanko in dodatno nalogo rešijo učenci za domačo nalogo.

Celica je najmanjša živa gradbena enota organizmov. | |
Celica je največja živa gradbena enota organizmov.
| |
Celica je najmanjša živa gradbena enota snovi.
| |
Celica je najmanjša neživa gradbena enota snovi.
|

Pravilno Nepravilno
Pravilno Nepravilno
Pravilno Nepravilno
Pravilno Nepravilno
Pravilno Nepravilno
