![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU
Nivo /Razred
8.A1 – 8.a in 8.d
|
Šolski predmet
MATEMATIKA |
Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema…
Potence
|
|
Učni sklop
Aritmetika - potence
|
Medpredmetna povezava
|
Trajanje (šol. ure)
1 šolska ura
|
|
Učni cilji /UN
Učenec: - zna opredeliti pojme: potenca, osnova, stopnja in vrednost potence - zna zapisati zmnožek enakih faktorjev kot potenco in obratno - zna izračunati vrednost potence (tudi z racionalno osnovo) - zna potencirati zmnožek in količnik - zna uporabljati pravila pri reševanju primerov
|
|
Viri in literatura:
SVET MATEMATIČNIH ČUDES 8, učbenik za matematiko v 8. razredu devetletne OŠ, Ljubljana, DZS, 2006
SVET MATEMATIČNIH ČUDES 8, vaje za utrjevanje,delovni zvezek za matematiko v 8. razredu devetletne OŠ, Ljubljana, DZS, 2006
SVET MATEMATIČNIH ČUDES 8, kako poučevati matematiko v 8. razredu devetletne OŠ, priročnik za učitelja, Ljubljana, DZS, 2007
|
|
Potekdela in izdelki učencev/dijakov
Priprava na izvedbo šolske ure.
|
|
FAZE UČNEGA PROCESA |
UČNA STRATEGIJA |
|
UČITELJ
|
UČENCI |
|
UVAJANJE |
Po pozdravu vpišem v dnevnik manjkajoče učence in uro.
Povem, da bo današnja ura malo drugačna, saj bomo do sedaj osvojeno znanje o potencah ponovili s pomočjo računalnika in spletne stani: www.e-um.si
Preden jim razdelim listke s podrobnejšimi navodili za delo, ponovimo vse, kar o potencah že vemo.
|
Odzdravijo. Reditelj pove, kdo manjka.
Aktivno sodelujejo. Odgovarjajo na zastavljena vprašanja.
|
MOTIVACIJA |
Razmišljajo in predlagajo nekaj potenc.
To so števila oblike eksponent.
|
FAZE UČNEGA PROCESA |
UČNA STRATEGIJA |
|
UČITELJ |
DIJAKI |
|
PONOVITEV
|
Ponovimo o potencah : - produkt - to imenujemo potenciranje in pomeni:
- ponovimo pravila za računanje potenc:
Ob tem ponovimo še :
|
|
FAZE UČNEGA PROCESA |
UČNA STRATEGIJA |
|
UČITELJ |
DIJAKI |
|
UTRJEVANJE |
Da utrdimo pravila, rešimo nekaj nalog:
Učencem razdelim navodila za delo: (napisana so na listih, katerega dobi vsak učenec).
Navodila za učence:
1. Odprete internetno stran:
2. Izberete - Devetletka - 8. razred - Aritmetika - Potence
3. Začnejo reševati.
Hodim po razredu in jim nudim pomoč, če imajo težave.
|
Učenci rešujejo samostojno, vsak na svojem računalniku. Preverjajo rešitve.
Učenci si, kdor si še ni, napišejo v zvezke naslov internetne strani:
|
Učiteljeve aktivnosti/naloge
So zajete v pripravi na izvedbo šolske ure.
|
Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi…
Tako učencem kot meni se je zdela ura matematike zelo zanimiva. E-um je zelo dober učni pripomoček – tako za obravnavo nove snovi, kot za ponavljanje.
|
Opombe
E-um je zelo dober učni pripomoček. Mogoče bi lahko bilo malo več »težjih« nalog.
|
ŠOLA: Osnovna šola Oskarja Kovačiča Ljubljana
UČITELJ: Simona Rotovnik Stergar
DNE: 04.12.2008