arnes ess eu mzs

OPIS IZVEDBE UPORABE e-GRADIV PRI POUKU

domov

 

Nivo /Razred

9.a, 9.b, 9.c

 

Šolski predmet

Poklicna orientacija

 

Uporabljeno e-gradivo /IKT orodja/Projekt/Programska oprema…

http://www.mss.gov.si/si/delovna_podrocja/srednjesolsko_izobrazevanje/poklicni_kazipot/#c16914

http://www.ess.gov.si/slo/Ncips/OpisiPoklicev/OpisiPoklicev.htm

 

Učni sklop

 

-

 

 

Medpredmetna povezava

 

-

 

 

 

Trajanje (šol. ure)

Program Poklicne orientacije smo zasnovali v obliki 4 uvodnih ur na posamezen razred, od tega je ena šolska ura namenjena delu v računalnici z e-gradivi.

 

Učni cilji /UN

 

Namen učne ure je usposobiti učence za samostojno iskanje želenih podatkov.

 

Cilj učne ure:

  • učenec zna sam poiskati spletna mesta, kjer lahko najde vse opise poklicev,
  • ve, katere informacije zajema opis poklica,
  • zna smiselno uporabiti pridobljene informacije pri odločanju in izbiri poklica/SŠ programa,
  • glavne informacije si natisne in shranjuje v mapo Poklicni kažipot,
  • na ta način se navaja k oblikovanju poklicnega portfolia.

Potekdela in izdelki učencev/dijakov

 

Potek učne ure:

1. Predstavitev Poklicnega kažipota – mape    

  • Skupaj pregledamo vsebino mape, (10 min)
  • rešujejo vprašalnik (naj si vzamejo čas, sami, odgovarjajo naj čimbolj iskreno), (10 min)
  • na koncu navedejo tri poklice, o katerih razmišljajo.

 

2. Pregled Poklicnega kažipota na internetu:    (10 min)

Cilj: učenec zna sam poiskati internetno mesto, kjer najde vse opise poklicev.

  • poiščemo stran MŠŠ,
  • pogosto obiskane strani – Poklicni kažipot,
  • spodaj so napisana različna izobraževalna področja,
  • vsak učenec glede na svoje interese pregleduje datoteke.

 

  • Spletna povezava na www.gov.si             (10 min)
  • podstran NCIPS, 
  • levi stolpec: Opisi poklicev (po abecedi)
  • vsak učenec glede na svoje interese pregleduje opise.

 

Navodilo: doma naj vsak razišče vse o tistih poklicih, o katerih trenutno razmišlja. Razišče naj tudi informacije o SŠ.

Glavne informacije, opise naj si natisne - shranjuje v mapo Poklicni kažipot.

Izpolnjeno mapo bo potreboval tudi za individualni razgovor, ki bo za vse učence v decembru in januarju.

 

3. Izpolnjevanje vprašalnika: vsak učenec izpolni vprašalnik, ki se nanaša na njegovo konkretno delo z internetom v povezavi z izbranim poklicem, programom, srednjo šolo. Vprašalnik je obvezno pomagalo in izhodišče za individualne razgovore z učenci.

 

 

Učiteljeve aktivnosti/naloge

 

1. Vsebinska in organizacijska priprava učne ure

2. Delo z učenci v razredu (UM demonstracije, UM razlage)

3. Pomoč učencem (usmerjanje) pri individualnem delu z računalnikom

4. Izpolnjevanje vprašalnika (učenci)

 

Refleksija, zanimivosti, prednosti/slabosti/predlogi…

 

Učenci imajo tak način dela radi in si ga v prihodnje želijo več. Radi so samostojni in aktivni.

Na področju poklicne orientacije na splošno manjka gradivo, gre pa za področje, kjer so možnosti razvoja gradiv precejšnje. Gre za področje, kjer se srečujejo interesi različnih socialnih partnerjev (izobraževalnega sistema in delodajalcev).

 

Opombe

-

 

 

 

ŠOLA: OŠ Oskarja Kovačiča

UČITELJ: Mika Čemažar Tratar

DNE: 4.12. 2008