Hišni red |
I. SPLOŠNI DEL 1. Vsebina S hišnim redom šola določa območje šole in površine, ki sodijo v šolski prostor, poslovni čas in uradne ure, uporabo šolskega prostora in organizacijo nadzora, ukrepe za zagotavljanje varnosti, vzdrževanje reda in čistoče in drugo.
2. Območje šole in šolski prostor Poleg šolske zgradbe sodijo v območje šole še: · šolsko dvorišče do ograje oziroma betonske stene ob Cesti v Laško do Vegove ulice · ograjeno športno igrišče pred glavnim vhodom · otroško igrišče z igrali · dvorišče pred zgornjim vhodom do Hrašovčeve ulice · na jugu pa prehod do zadnje stene šole oziroma igrišča.
3. Poslovni čas in uradne ure Poslovni čas je vse delovne dni v šolskem letu v skladu s Pravilnikom o šolskem koledarju, ki ga izda minister za šolstvo in šport, in v skladu z Letnim delovnim načrtom za posamezno šolsko leto. Poslovni čas OŠ Frana Kranjca je od 6.00 do 16.00 ure. V tem času izvajamo jutranje varstvo, pouk, podaljšano bivanje, izbirne predmete, dopolnilni pouk, dodatni pouk, oblike skupinske in individualne pomoči, interesne dejavnosti, ... V času popoldanskih govorilnih ur, roditeljskih sestankov, predavanj ali drugih organiziranih oblik dela v skladu z delovnim načrtom pa je poslovni čas podaljšan tudi po 16.00 uri.
V tajništvu šole so uradne ure za starše in obiskovalce vsak dan od 7.00 do 13.00 ure. Na začetku šolskega leta z Letnim delovnim načrtom določimo tudi dopoldanske govorilne ure, redne mesečne popoldanske govorilne ure in roditeljske sestanke. V času poletnih počitnic so uradne ure šole vsako sredo od 8.00 do 11. ure. V času drugih počitnic pa uradnih ur ni.
II. POSEBNI DEL
4. Uporaba šolskega prostora · Šolski prostor se uporablja za izvajanje vzgojno-izobraževalnih dejavnosti. Pouk in druge dejavnosti, ki jih organizira šola, potekajo v učilnicah, telovadnici in drugih prostorih za izvajanje vzgojno–izobraževalnega dela, ter na zunanjih površinah šole. · Dejavnosti, ki niso v organizaciji šole oziroma niso povezane z vzgojo in izobraževanjem, se lahko izvajajo v šolskih prostorih samo z dovoljenjem ravnateljice in po predhodnem podpisu pogodbe o uporabi šolskega prostora, s katero se uredijo medsebojne pravice in dolžnosti. · Uporaba šolskih igrišč in igral je dovoljena tudi zunanjim uporabnikom v popoldanskem času oziroma v času počitnic in ostalih pouka prostih dneh. Uporaba je dovoljena izključno za namene, za katere služijo. Po zaključku uporabe je potrebno vzpostaviti prvotno stanje in zapustiti igrišče in igrala nepoškodovana in urejena. Uporaba športnih igrišč in igral je na lastno odgovornost. · Šolsko parkirišče je namenjeno parkiranju vozil zaposlenih, dostavnim vozilom za potrebe šole in staršem učencev 1. razreda, ki vozijo otroke v šolo in iz nje. Parkirišče v garažni hiši pa je namenjeno izključno parkiranju vozil zaposlenih. · Vhod za učence in starše prve triade in vhod pri vrtcu hišnik odpre ob 6.00 uri. Starši prvošolcev pripeljejo svojega otroka do učiteljice. Njim je namenjeno za ustavljanje vozil in nemoten dostop prvih pet parkirnih mest pred vrtcem. · Učenci od 2. do 3. razreda vstopajo v šolo pri vhodu prve triade, učenci od 4. do 9. razreda pa pri stranskem vhodu druge in tretje triade ne prej kot 10 minut pred začetkom pouka. Obiskovalci vstopajo pri glavnem vhodu v šolo oziroma pri zgornjem vhodu pri vrtcu.
5. Nadzor objekta Nadzor v času pouka in drugih dejavnosti opravljajo strokovni delavci šole in drugi zaposleni v skladu z veljavnimi normativi in standardi (razpored dežurstva učiteljev in učencev, pravila dežuranja, naloge dežurnih učiteljev in učencev). Šola je vseh 24 ur varovana tudi z video sistemom in alarmnim sistemom podjetja Prosignal.
6. Ukrepi za zagotavljanje varnosti · Zagotavljanje varnosti in preprečevanje nasilja dosegamo z dežurstvom strokovnih delavcev, z ustreznim številom spremljevalcev, z aktivnostmi na področju zdravstvenega varstva, prometne varnosti in vzgoje, s spoštovanjem hišnega reda in pravil obnašanja. · Za zagotavljanje varnosti šolskega prostora in oseb šola upošteva navodila iz Požarnega reda, izvaja vaje evakuacije ob nevarnosti, upošteva prepoved uporabe nedovoljenih naprav in pripomočkov, ukrepa v primeru poškodb. · Šola ne odgovarja za uporabo igrišč, igral in parkirnega prostora izven časa izvajanja vzgojno-izobraževalnih dejavnosti.
7. Vzdrževanje reda in čistoče · Higiena in čiščenje šolskih prostorov se izvajata v skladu s predpisi HACCP. · Oddelčne skupnosti redno skrbijo za urejenost učilnic. · V šolskih prostorih in v okolici šole je prepovedano kajenje ter uživanje alkohola in drog oziroma uporaba pirotehničnih sredstev. · Če učenec povzroči materialno škodo, jo morajo poravnati starši. · Za urejenost, opremo, didaktične pripomočke in ostali šolski inventar odgovarjajo vsi učenci, delavci šole in obiskovalci.
8. Dežurstvo učencev in učiteljev · Dežurni učenec ima svoj prostor v avli šole. Dežurstvo opravljajo učenci od 7. do 9. razreda po vnaprej določenem razporedu v času od 7.50 do 14.20 ure. · Podrobnejša navodila o izvajanju dežurstva so sestavni del hišnega reda in so v mapi za dežurstvo. · Zamenjave dežurstev so možne le v dogovoru z razrednikom ali dežurnim učiteljem. · Ostali učenci se ne zadržujejo okoli dežurnega učenca. · Učitelji in drugi delavci šole dežurajo v skupnih prostorih šole in v jedilnici po razporedu, ki je objavljen vsako šolsko leto posebej. S seznamom dežurnih zaposlenih so objavljena tudi pravila dežuranja za posamezni prostor.
9. Vedenje učencev v šolskih prostorih in okolici šole Garderoba · Vsak učenec dobi v začetku šolskega leta v uporabo garderobno omarico in ključ. · Učenec hrani v garderobni omarici oblačila, obutev, po potrebi tudi šolske potrebščine, knjige, vrednostne predmete in mobilne telefone. · Učenci ne odpirajo omaric drugih učencev, lastnine drugih ne skrivajo in ne uničujejo. · Na koncu šolskega leta vsak vrne svoj ključ in nepoškodovano omarico. · Stroške izgube ključa oziroma poškodovanja omarice poravna učenec. Prehrana · Učenci zajtrkujejo v jedilnici pod vodstvom učiteljice v jutranjem varstvu. · Učenci malicajo v učilnici, kjer so imeli drugo uro pouk. · Pet minut pred koncem druge šolske ure gredo trije učenci, ki so zadolženi za malico, v jedilnico po malico, in jo odnesejo v razrede. · Reditelja na klopi razdelita papirnate prtičke, učenci pa si obvezno umijejo roke. · Učitelj, ki je imel drugo uro pouk v razredu, je v času malice prisoten. · Učenci, ki so imeli drugo uro športno vzgojo, malicajo v jedilnici pod vodstvom učitelja športne vzgoje. · Po malici učenci za seboj pospravijo. · Ko gredo h kosilu, pustijo svoje stvari in čevlje v garderobni omarici. · V jedilnico stopajo samo v copatih. · Učenci upoštevajo dogovore in navodila dežurnih učiteljev v jedilnici. · Vedno imajo s seboj ključek za evidentiranje kosila, sicer ne morejo kositi. · Učenci morajo upoštevati bonton kulturnega prehranjevanja. · Po jedi učenci pospravijo za sabo, pladenj pa odnesejo na določen prostor. · Učenci jedo pri mizi, med jedjo se ne sprehajajo, se ne pogovarjajo glasno in ne kričijo. · Prerivanje in vrivanje v vrsti ni dovoljeno. Če učenec krši pravilo, mora na konec vrste.
10. Red v prostorih Na hodnikih · V šoli učenci nosijo copate. · Med hojo po hodnikih učenci skrbijo za lastno in tujo varnost. · Po hodnikih ne tekajo in se ne lovijo. · Kadar je gneča, upoštevajo pravilo hoje po desni strani. · Poskrbijo za čistočo in ne mečejo papirčkov po tleh. · Upoštevajo navodila dežurnih in ostalih učiteljev. · Prepovedana je uporaba mobilnih telefonov in drugih elektronskih naprav. · V času odmora učenci ne odhajajo iz šole. V razredu · Učenec mora biti pravočasno in do konca prisoten pri pouku. Če učenec zamudi, ga učitelj vpiše v dnevnik. Če se zamujanje ponavlja, je učitelj o tem dolžan obvestiti starše in ukrepati v skladu z Vzgojnim načrtom šole. · Pri pouku učenci aktivno sodelujejo. · V učilnico prinašajo le stvari, ki jih potrebujejo za pouk. · Učenci med poukom ne motijo sošolcev in učitelja. · Uporaba mobilnih telefonov ter drugih avdio-vizualnih pripomočkov je v času vzgojno-izobraževalnih dejavnosti v šoli strogo prepovedana. Če ima učenec pri pouku mobilni telefon ali drug avdio-vizualni pripomoček, mu ga učitelj vzame, učencu pa ga vrne ravnateljica naslednji dan. Če se kršitev ponovi, ga vrnemo staršem, ko pridejo v šolo. · K pouku ne prinašajo hrane in pijače, tudi če praznuje učenec rojstni dan. · Učenci se trudijo za prijeten izgled učilnice. Poleg vseh učencev v učilnici posebej skrbijo za red tudi učenci – reditelji. · Brez dovoljenja učitelja učenci med poukom ali pred koncem pouka ne zapuščajo svojega prostora, razreda ali šole. · Takoj po končanem pouku odidejo učenci domov, na kosilo, v podaljšano bivanje ali varstvo vozačev in k drugim dejavnostim. Neupravičeno se ne zadržujejo na hodnikih oziroma v drugih šolskih prostorih. V telovadnici · K uri športne vzgoje gredo učenci v spremstvu učitelja športne vzgoje. Počakajo ga na hodniku pri garderobnih omaricah. · S pomočjo učitelja učenci pripravijo in pospravijo športne rekvizite. · V telovadnico smejo učenci samo s čistimi športnimi copati, ki so namenjeni samo za športno vzgojo. · Učenci se brez spremstva učitelja ne smejo zadrževati v telovadnici. V okolici šole · V okolici šole skrbijo učenci za svojo varnost in varnost ostalih učencev ter za čisto in urejeno okolico. · Učenci prihajajo v šolo peš oziroma se pripeljejo z avtobusom, ne pa s kolesom, rolerji, rolkami, skiroji. · Po pouku se učenci ne zadržujejo v okolici šole. · Učenci ne uničujejo košev na igrišču, igral oziroma sedežev na tribuni. · Na šolskem igrišču so učenci v spremstvu učitelja in ga brez njegove vednosti ne zapuščajo.
|
Copyright Š 2004 oš frana kranjca, celje / all rights reserved. |
Št.
obiskov: |