Letala

Letala so v II. svetovni vojni igrala veliko vlogo. Američani so imeli USAAF, Britanci RAF, Nemci Luftwaffe. Nemci so imeli v načrtih, da bi z lovci dosegli premoč nad britanskim zračnim prostorom, z bombniki uničili čim več kopenskih struktur na koncu pa bi prišlo na vrsto izkrcanje zemeljske vojske. Ker pa so američani podnevi in britanci ponoči neprestano napadali Nemčijo, je bila Luftwaffe postavljena bolj v defenzivno vlogo. Vsa odkritja na področju letalstva so prišla prav še v prihodnosti in danes, tudi pri civilnih letalih. Največja dosežka slednjih sta Boeing 747 in Antonov An-225.

 

Ameriške letalske sile - United States of America Air Force - USAAF
Američani so se zanšali na nekaj dobrih letal, ki so jih uporabljali npr. P-51 Mustang, P-47 Thunderbolt, P-38 Lightning, B-17, B-25... Za Pacifiško bojišče so uporabljali F6F, F4U in druge, v Evropi pa so njihovi piloti leteli z P-51, P-47... B-29, je bilo Ameriško letalo in tudi prvo, ki je odvrglo atomsko bombo.    

       
B17 Flying fortress   B29 Super fortress   F-4U Corsair   P-51 Mustang   P-38 Lightning

 

Britanske letalske sile - Royal Air Force - RAF
Britanci so imeli dve poglaviti lovski letali Spitfire in Hawker Hurricane. Čeprav je bil Spitfire veliko bolj znan, pa je bil Hurricane odgovoren za kar 2/3 vseh uničenih nemških letal iz strani Britancev. Od njihovih bombnikov je bil najbolj uporabljan Avro 683 Lancaster

     
Supermarine Spitfire   Hawker Hurricane   Hawker Tempest   Avro 683 Lancaster

 

Nemške letalske sile - Luftwaffe
Največji nemški dosežek na tem področju je bil prvi serijsko izdelovan lovec na reaktivni pogon Me 262 A1a. Poleg tega so nemški konstruktorji načrtovali še veliko različnih letal na reaktivni pogon, raketni pogon (Me 263-A) ali hibird reaktivec-propeler (Blohm & Voss BV P-194). Imeli so odlične lovce Bf-109, Fw 190 in Me 110. Vendar tudi njihovo letalstvo ni bilo popolno. Niso imeli skoraj nič težkih bombnikov dolgega dosega zato so bili bombniški napadi manj uspešni, kot bi lahko bili.

     
Me Bf 109   Focke wulf 190   Me 163-a   Me 262 A1-a

 

Japonske letalske sile
Japonci so imeli veliko letalonosilk in pa dobra letala, ki niso bila dovolj močna v primerjavi z ameriškimi F6F in F-4U. Proti koncu vojne ko so izgubljali so se zatekli k zadnji taktiki-Kamikaze oz. "Božji veter". To so bili samomorilski piloti, ki so se z letali polnimi eksploziva zaletavali v ameriška vojne ladje. Japonci so imeli veliko bombnikov, ki pa so bili večinoma lahki dvosedežniki z torpedi ali majhno količino bomb.

     
Mitsubishi G4M   B5N2 Kate   Ki 43 Hayabusa   Mitsubishi A6M Zero

 

Nazaj!