ŠOLA V NARAVI
Kot vsako šolsko leto, so se tudi letos učenci in učenke petih razredov OŠ Franja Goloba Prevalje odpravili v zimsko šolo v naravi na Pohorje. Šolo v naravi smo izvedli na Kopah, kot že mnogo let do sedaj. Gostinske usluge in prenočišče pa so nam nudili v Grmovškovem domu.
Zimska šola v naravi je tokrat potekala samo v eni izmeni, to je od 15. 1. 2007 do 19. 1. 2007, saj je bilo letos veliko manj otrok kot v prejšnjih letih. Tako se je letos udeležilo bivanja v naravi 49 otrok, šest pa jih je ostalo doma iz zdravstvenih ali drugih razlogov.
Učence so na Grmovškovem domu na Kopah spremljali razredniki in učitelji smučanja.
Učenje in izpopolnjevanje znanja smučanja in druge športno-rekreativne dejavnostih, so vodili učitelji smučanja:Mladen Pisnik in Tomaž Sonjak, Damjan Gutman, Urban Žaže in Jure Žlogar, ki nam je priskočil na pomoč kar iz Rakeka. Za učence so skrbeli učitelji razredniki: Emil Petek, Tanja Strojnik in Betina Jamšek. V šoli v naravi so nas obiskali in popestrili dogajanje z različnimi predavanji: GRS Prevalje – reševanje v gorah in na smučiščih, Policija – varnost in obnašanje na smučišču, potopisna predavanja o Namibiji– Dušan Tinta, gozdar – rastlinstvo in živalstvo na Pohorju).
V času zimske šole v naravi so se učenci pomerili v veleslalomu, tekmovali v urejenosti bivalnih prostorov in nočnem miru, odšli na krajši sprehod po Pohorju ter se ob večerih družili in zabavali.
Ob izredno lepem vremenu in dobrih pogojih za učenje smučanja je bil naš program v celoti realiziran. Vsi učenci začetniki smučanja, ki jih je bilo kar 23, so se naučili smučati, vsi ostali pa izboljšali svoje smučarsko znanje. Edino kar so pogrešali boljši smučarji je bilo pomanjkanje snega, saj si s smučmi nismo mogli ogledati celotnega slovenj graškega Pohorja in velike nove štiri-sedežnice, ki je to leto pričela z obratovanjem na smučišču Partizanka.
V tem letu smo posodili kompletno šolsko smučarsko opremo 14 učencem, nekaterim pa samo smučarske čelade, tako da je bila udeležba v šoli v naravi 89%. Zahvaljujemo se tudi vsem staršem, sponzorjem in donatorjem, saj so omogočili udeležbo vsem učencem, ne glede na njihov socialni položaj, podelili pa smo tudi kar nekaj nagrad za različna tekmovanja. Tedensko bivanje na Kopah smo zaključili brez poškodb. Ob zaključku šole v naravi smo z učenci opravili tudi anketo, ki je pokazala, da so bili otroci v šoli v naravi z vsem zelo zadovoljni, kar lahko potrdijo tudi starši, ki so nas obiskali na Kopah.
Pripravil: Štefan Peršak – vodja šole v naravi
ŠOLA V NARAVI
Kot vsako šolsko leto, so se tudi letos učenci in učenke petih razredov OŠ
Franja Goloba Prevalje odpravili v zimsko šolo v naravi na Kope.
Zimska šola v naravi je potekala v dveh izmenah:
5. c
razred, 9. 1. 2006–13.1.2006,
5. a in 5. b razred, 16. 1. 2006–20. 1. 2006.
Učence so na Grmovškovem domu na Kopah spremljali razredniki in učitelji
smučanja.
Ob učenju in izpopolnjevanju znanja smučanja in drugih športno-rekreativnih
dejavnostih, ki so jih vodili učitelji smučanja, v prvi izmeni Nina Pisnik in
Tomaž Sonjak, v drugi izmeni pa Nataša Pšeničnik, Damjan Gutman, Nejc Strojnik
in Tomaž Sonjak, je bil za učence organiziran tudi pouk, ki so ga vodili
razredniki Emil Petek, Marija Eremut in Samo Lipovnik ter različna predavanja
(GRS Prevalje – reševanje v gorah in na smučiščih, Policija – varnost in
obnašanje na smučišču, potopisna predavanja o Norveški in Namibiji – Dušan
Tinta, gozdar – rastlinstvo in živalstvo na Pohorju).
V času zimske šole v naravi so se učenci pomerili tudi v veleslalomu, odšli na
krajši nočni pohod po Pohorju ter se ob večerih družili in zabavali.
Ob izredno lepem vremenu, predvsem prve izmene, in dobrih pogojih za smučanje je
bil naš program v celoti realiziran. Vsi učenci začetniki smučanja so se naučili
smučati, vsi ostali pa izboljšali smučarsko znanje.
Na koncu pa ne smemo pozabiti tudi na to, da je lahko ocena takšna, kakršna je,
se pravi odlična, le če je program dobro načrtovan in izveden, za kar pa je v
največji meri zaslužen prav vodja šole v naravi, Štefan Peršak.
Pripravil: Tomaž Sonjak
Fotografije prve izmene...
In še prečudovita zimska idila...
Fotografije druge izmene...
Poletna šola v naravi
Poreč, 2005
Poletne šole v naravi so se v času od 29. 8. do 5. 9. 2005 udeležili učenci 4. a in 4. b razreda z matične šole ter učenci 3. in 4. razreda podružnične šole Leše. Učenci so v centru VIRC (vzgojno izobraževalnem in rekreacijskem centru) DPM Maribor v Materadi pri Poreču spremljale razredničarke in plavalni učitelji. Ob lepem vremenu in dobrih pogojih dela v centru in na obali je bil naš načrt v celoti realiziran. Vsi učenci so postali dobri plavalci, saj so osvojili:
27 bronastih delfinov
12 srebrnih delfinov
11 zlatih delfinov
Ob učenju in urjenju plavalnih veščin smo letos prvič izvedli tudi preizkus potapljanja pod vodstvom potapljača Damjana Gutmana. Učenci so bili nad to novostjo v poletni šoli v naravi navdušeni. Ob učenju plavanja in športnorekreativnih dejavnostih, ki so jih vodili plavalni učitelji Tanja Strojnik, Nataša Pšeničnik, Štefan Peršak, Tomaž Sonjak, Damjan Gutman in Borut Dežman so bili učenci deležni tudi "pravega" pouka. Da ne bi pozabili na šolo in šolske obveznosti, so poskrbele razredničarke Metka Pečnik, Marjana Dretnik in Marina Stropnik. Tudi ta pouk je potekal v naravi, saj je v centru in na obali veliko možnosti, da se seznanjajo s posebnostmi morskega in obmorskega sveta.
V času poletne šole v naravi smo si ogledali mesto Poreč, akvarij v Poreču in bili na celodnevnem izletu z ladjo v Rovinju in na Crvenem otoku.
Projekt poletne šole v naravi je bil v celoti realiziran. Le oceno za "umetniški vtis" so na trenutke kvarile solze, ki so jih povzročili mobilni telefoni. Prav ta problem pa je še nedorečen in v šoli v naravi najbolj moteč.
Vodja šole v naravi: Jure Srnko