OSTALI ŠPORTI



16. DRŽAVNO PRVENSTVO SLOVENIJE
v sankanju na naravni progi s tekmovalnimi, športnimi in samotežnimi sanmi
 

Soriška planina, 10. marec 2007

VAVH DOROTEJA iz 9.a/9 je spet postala državna prvakinja v kategoriji deklic od 8 do 14 let... !!! ČESTITAMO!!!

10. marca 2007 je na Soriški planini potekalo 16. državno prvenstvo Slovenije v sankanju na naravnih progah s tekmovalnimi, športnimi in samotežnimi sanmi v organizaciji Športnega društva Jesenice. Zaradi pomanjkanja snega sem letos imela zelo malo treninga na snegu, vendar sem kljub temu uspela obraniti naslov državne prvakinje v kategoriji športne sani, deklice od 8 do 14 let, ki sem ga osvojila lani na Jesenicah. Letos tekmujem za Sankaško društvo Domel Železniki. Tekma je potekala v pravi zimski idili, mraz, sneg in ledena proga. Zadovoljstvo je bilo še toliko večje ko sem drugič zapored uspela premagati konkurentke. Navdajajo me lepi spomini na nova poznanstva. Zadovoljstvo pa je še  toliko večje saj je brat Matej osvojil tretje mesto v kategoriji mladinci od 15 do 25 let. Naslednje leto se bom zanesljivo spet udeležila državnega prvenstva.

...naslov državne prvakinje naproti... ...proga... ...proti cilju... ...s predsednikom SaZS...

 Doroteja VAVH, 9.a/9


 15. DRŽAVNO PRVENSTVO SLOVENIJE
v sankanju na naravni progi s tekmovalnimi, športnimi in samotežnimi sanmi
 

Savske jame (Jesenice), 26. marec 2006

V kategoriji deklice do 14 let z športnimi sanmi je postala državna prvakinja učenka naše šole
VAVH DOROTEJA iz 8.a/9 !!!

 

Preberite si njeno doživljanje napornega dneva…

V nedeljo zjutraj ob 6.00 sva se z očetom podala na  pot proti  Gorenjski, bolj točno proti Jesenicam. Po dolgi vožnji sva končno prispela na Jesenice, kjer  sva zavila  desno  proti »Savskim jamam« pod Golico.

Okoli 8.00 sva bila že na  prizorišče državnega prvenstva v sankanju na naravnih progah. Tam je bilo zbranih že veliko ljudi, eni so pripravljali sani in opremo, drugi so pripravljali progo, merjenje časa in vse ostalo kar sodi zraven. Vse je izgledalo drugače kot na domačih tekmah, katere sem se do sedaj udeleževala. Skupaj z  ostalimi tekmovalci smo si šli ogledati progo, na kateri bomo tekmovali.          

Po ogledu proge smo se šli prijaviti k ciljni hišici, kjer nas je sodnik razdelil  po kategorijah:

Cicibanke/cicibani, deklice/dečki, mladinke/mladinci, članice/člani, st. članice/st. člani, veteranke/veterani. Jaz sem tekmovala v kategoriji "deklice do 14 let", poleg teh formalnosti nam je sodnik pregledal sani, da se dimenzije le teh  ujemajo z predpisanim standardom.

Prvi tek se je začel ob 9.00. Najprej so začeli tekmovati  cicibani in cicibanke, nato pa mi. Vozila sem tretja po vrsti v svoji kategoriji, imela sem štartno številko 33. Na startu sem bila zelo nervozna, ker me je bilo strah, kako bom zvozila progo. Ko mi je dal  štarter znak, sem se spustila po progi. Prvič sem vozila po pravi tekmovalni progi, saj na Koroškem nimamo še nobene. Proga je bila ledena, hitra, z obeh strani je bila lesena zaščita, katero sem nekajkrat oplazila. Na cilju mi je prišla naproti moja sotekmovalka in  prijateljica Katarina iz Bleda ter mi povedala veselo novico, da zaenkrat vodim. Skupaj sva spremljali napeto tekmo. Ko je prišla v cilj še zadnja tekmovalka moje kategorije v prvem teku sem se za kratek čas oddahnila, saj sem po prvem teku vodila kar z precejšnjo razliko.

Ko so vsi tekmovalci v vseh kategorijah prišli v cilj smo se zopet podali na start, saj je bil pred nami še drugi  tek. Na startu tokrat nisem bila tako nervozna kot pred prvim tekom, saj sem že bolje poznala progo in sem vedela katerih ovinkov se moram paziti. Vedela sem, da mi je oče dobro pripravil (»namazal«) sani. Drugo vožnjo sem izpeljala še bolje kot  prvo in  izboljšala čas prve vožnje za 2 sekundi. To spremljanje tekme je bilo stresno. Ni in ni bilo že enkrat konca. Po zadnji tekmovalki sem presrečna ugotovila, da sem postala državna prvakinja.

Podelitev je bila svečana, slovenska zastava, govor predsednika SaZS,  bučno ploskanje gledalcev, tekmovalcev. Medalje nam je podelil udeleženec v sankanju na zadnjih olimpijskih igrah v Torinu Domen Pocieha.

Pot domov je bila lepa, obdana z lepimi in toplimi občutki, saj biti državni prvak ni od muh. Z sankanjem bom skoraj sigurno nadaljevala še v naslednjih letih. Za sankanje sta me navdušila oče in brat Matej, saj sta  oba zelo dobra tekmovalca. Naslednjo sezono bomo vsi skupaj tekmovali za enega od gorenjskih sankaških klubov. Veselim se že nove zime, morda z njo tudi novih sankaških uspehov.

VAVH Doroteja, 8.a/9


"HURA, PROSTI ČAS!"
Odpiramo telovadnice med jesenskimi počitnicami
šol. leto: 2005/2006

Projekt »Hura, prosti čas« izhaja iz splošnega interesa otrok in mladine, ki se želijo ukvarjati s športom ob prostem času. To so ugotovili različni strokovnjaki in je zahteval tudi otroški parlament. V okviru projekta "Hura, prosti čas!", smo na OŠ Franja Goloba Prevalje pustili odprta vrata telovadnice tudi med jesenskimi počitnicami in tako omogočili učencem, da svoj prosti čas zapolnjujejo s športno-rekreativno dejavnostjo.

Namen tega projekta je bil predvsem, povečati število aktivnih udeležencev v interesnih programih športa otrok in mladine med počitnicami; omgočiti otrokom, da čim bolj koristno zapolnjujejo svoj prosti čas in povečati število odprtih javnih športnih površin med pouka prostim časom.

Tega projekta se je med jesenskimi počitnicami udeležilo preko sto učencev naše osnovne šole. Ta podatek nam pove, da učenci tudi med počitnicami potrebujejo tovrstno dejavnost , da si želijo razvedrila in športne aktivnosti in da bi jim bilo smiselno pustiti odpreta vrata telovadnice tudi v naslednjih počitnicah.



ŠPORTNO-REKREATIVNE DEJAVNOSTI V OKVIRU
TEDENA VSEŽIVLJENSKEGA UČENJA

OKTOBER 2005 

Ob tednu vseživljenskega učenja s športom smo na šoli organizirali 18. in 19. oktobra za naše učence in starše prikaz igre badmintona in namiznega tenisa. Akcije se je udeležilo veliko učencev in nekaj staršev. V tem času smo se med seboj pomerili v namiznem tenisu in badmintonu učenci, učitelji in starši. Igre so bile zelo zanimive saj končni rezultat ni bil v ospredju. S to akcijo smo hoteli povečati popularnost in bolj spoznati namizni tenis in badminton, ter ga približati našim učencem in staršem, z željo, da bi ti dve igri še dodatno športno-rekreativno zapolnili njihov prosti čas.

V okviru tedna vseživljenskega učenja smo na OŠ Prevalje 20. oktobra 2005 organizirali tudi manjši občinski turnir v odbojki na katerem so sodelovale naslednje ekipe:

 1.       ekipa deklic in dečkov OŠ Prevalje,

2.       ekipa starsev,

3.       ekipa lokalne skupnosti Prevalje,

4.       ekipa učiteljev OŠ Prevalje.

 Na turnirju, katerega namen je bil, medsebojno druženje in športno-rekreativno udestvovanje, je prvo mesto osvojila ekipa staršev, drugo mesto ekipa deklic in dečkov OŠ Prevalje, tretje mesto ekipa učiteljev OŠ Prevalje in četrto mesto ekipa lokalne skupnosti Prevalje.

  

Projekt so vodili:
Tanja Strojnik
Jure Srnko
Štefan Peršak
Tomaž Sonjak


"DNEVI SLOVENIJA V GIBANJU Z ZDRAVO PREHRANO"

 ORIENTACIJSKI POHOD

V okviru projekta "Dnevi Slovenija v gibanju z zdravo prehrano" smo v petek, dne 13.5.2005 organizirali  orientacijski pohod za predmetno stopnjo OŠ Franja Goloba Prevalje. Orientacijskega pohoda se je udeležilo 280 otrok. Pohod smo organizirali po okoliških zaselkih Prevalj. 5. razredi in 7. razredi  so imeli orientacijski pohod na območju Stražišča, Brinjeve gore in Breznice. Za 8. razrede pa se je orientacija izvajala na južnem pobočju Prevalj, po zaselkih Zagrad, Kot in Leše.

Rezultati orientacijskega pohoda:

5. RAZREDI   OSEMLETKA IN
7. RAZREDI   DEVETLETKA

MESTO

RAZRED

ČAS

1.

7.b / 9

65  MIN

2.

5.a / 8

69  MIN

3.

7.a / 9

70  MIN

4.

5.c / 8

86  MIN

5.

5.b / 8

106  MIN

6.

7.c / 9

111  MIN


(foto: Emil Petek)

8. RAZREDI   OSEMLETKA IN
 8. RAZREDI   DEVETLETKA

MESTO

RAZRED

ČAS

1.

8.č / 9

64  MIN

2.

8.b / 9

68  MIN

3.

8.a / 8

73  MIN

4.

8.a / 9

75  MIN

5.

8.b / 8

84  MIN

6.

8.c / 8

88  MIN

Pohvala vsem učenkam in učencem, ki so prehodili celotno pot orientacijskega pohoda od štarta do cilja.


(foto: Franc Štrekelj)

Športni pedagogi


TEDEN VSEŽIVLJENSKEGA UČENJA
OKTOBER 2004

Učimo se s športom

Ob tednu  vseživljenskega učenja s športom smo na šoli organizirali 19. in 21. oktobra  za naše učence in starše prikaz igre badmintona in namiznega tenisa. Pri demonstraciji nam je pomagal tudi namiznoteniški klub Fužinar iz Raven na Koroškem /Anita  Tomašič – trenerka namiznega tenisa/. Akcije se je udeležilo veliko učencev in nekaj staršev. V tem času smo se med seboj pomerili v namiznem tenisu in badmintonu učenci, učitelji in starši. Igre so bile zelo zanimive  saj končni rezultat ni bil v ospredju.

S to akcijo smo hoteli povečati popularnost in bolj spoznati namizni tenis in badminton, ter ga približati našim učencem in staršem, z željo, da bi ti dve igri še dodatno športno-rekreativno zapolnili njihov prosti čas.

  

Projekt so vodili športni pedagogi:

Štefan Peršak
Jurij Srnko
Tomaž Sonjak