ZGODOVINA (ob 40. letnici BZ):

Dvignila se je mlada beroča vojska izpod Pece in Uršlje in za njo so se dvignili beroči šolarji po vsej slovenski domovini...
Zamisel se je porodila na naši šoli, kjer je v šestdesetih letih poučeval slovenski jezik
profesor Stanko Kotnik in ravnateljeval Leopold Suhodolčan. Prof. Kotnik je po svojih izkušnjah pri delu z mladimi v bralnem krožku predlagal obliko tekmovanja za bralno značko po češkem zgledu. Slavistični aktiv ga je podrpl, zlasti Leopold Suhodolčan, in ob šolski slovenščini so vpeljali še posebno obliko knjižne vzgoje, to je tekmovanje za bralno značko. Poimenovali so jo po Prežihovem Vorancu, saj je tedaj preteklo 10 let od pisateljeve smrti. Zato je 8. marec rojstni dan Prežihove bralne značke in začetek gibanja za bralno značko. Sčasoma je bralna značka prešla pod okrilje Zveze prijateljev mladine. Prvi bralni značkarji, bilo jih je 10, so opravili takoimenovano skušnjo pred slavnostno komisijo 21.maja 1961 leta, dan zatem, 22.maja, pa je bila svečana podelitev v nekdanji krajevni skupnosti. Dvorana je bila polna do zadnjega kotička, prišel je celo pisatelj France Bevk in to je bil za Prevalje izjemen dogodek.
Bralna značka temelji danes na tradiciji 39 tovrstnih značk, zajema vso Slovenijo, dogaja pa se tudi med otroki v zamejstvu in v svetu.