Po izkušnjah nabranih pri odkrivanju življenja v Mlaki nad dobravsko šolo in v ribniku Krnica smo se 09. junija odpravili še na »raziskavo« kala v Šmarjah. A vsako vodno oko je zgodba zase.

V kalu smo pogrešali kopico vodnih bolh in rakcev samookov, ki smo jih našli v prejšnjih dveh vodah. Zlasti vodne bolhe prispevajo k bistrosti stoječih voda.

Kal v Šmarjah je bil poln mladih krastač in koresljev. Te ribice so odlični plenilci vodnih rakcev in žuželk, tudi zaradi tega, ker so bregovi kala betonirani in breg ni obraščen, kjer bi imele vodne žuželke zavetje.

Del znižane biotske pestrosti v kalu smo pripisali tudi uporabi škropiv na višje ležečih vinogradih.

Kljub navedenemu, smo imeli dela na pretek. Poleg lova z mrežico, opazovanja pod lupo in mikroskopom, smo nekaj koresljev tudi ujeli. Ugotovili smo, da smo jih »zmotili« ravno sredi svatovanja. Samčki so namreč imeli drstne izpuščaje, samičke pa nabrekle iker polne trebuščke.

Kal v Šmarjah ima velik kulturni in etični pomen. Izvir nad kalom je obzidan in obokan. Šmarje imajo to srečo, da nad vasjo izvira in napaja zajetje nepresahljivi Culovec. Če bi šlo za kraško vas, pa bi verjetno bila ta vaška mlaka edina voda v vasi (poleg kapnice). Spomini, ko so v kraških vaseh vodo cenili kot čisto zlato so sicer mimo in upajmo, da se ne bodo tako ali drugače ponovili - za mnogo širši krog prebivalstva kot nekoč.

                                                                                                                          Peter

img_5211_small.jpg img_5197_small.jpg img_5222_small.jpg img_5189_small.jpg img_5231_small.jpg
img_5239_small.jpg img_5244_small.jpg img_5252_small.jpg img_5268_small.jpg img_6072_small.jpg
img_6098_small.jpg img_6107_small.jpg img_6113_small.jpg img_6130_small.jpg img_6138_small.jpg