Otroci, ki so odraščali v bližini azbestnih rudnikov, imajo do 83 % več možnosti, da umrejo za rakom kot ostali prebivalci. Od leta 2010 samo v Quebecu zabeležijo letno 180 novih primerov raka na dihalih.

Molibden uporabljajo za jačanje jekla, v človeškem telesu pa je pomemben za presnovo dušikovih in žveplovih spojin

Titan zagotavlja mehansko trdnost in odpornost na korozijo. Uporablja se v letalski industriji, raketni tehniki, v medicinskih pripomočkih in kot pigment v industriji barv.

Nikelj je magnetna, lesketajoča, kovna kovina. Odporen je proti organskim kislinam. Uporablja se za protikorozivno zaščito kovin ter za izdelavo nerjavečih jekel, baterij, magnetov in kovancev.

RUDARSTVO

Polovica ameriških in 55 % kanadskih energetskih virov temelji na nafti in derivatih. Teksas, Louisiana in Kalifornija so glavne države proizvajalke v ZDA, Alberta pa je vodilni proizvajalec med kanadskimi provincami. Zemeljski plin predstavlja tretjino energetske oskrbe ZDA (Texas in Louisiana) in četrtino kanadskih potreb (Alberta).  Nahajališča premoga so v Apalačih, Osrednjem nižavju in v Skalnem gorovju. V ZDA so največje svetovne zaloge premoga in so na 2. mestu po izkopu premoga. Največ železove rude se nahaja okoli Velikih jezer (Mesabi) in na Labradorju (Knob Lake, Karol Lake, Jeannine Lake), bakra na Kanadskem ščitu in JZ ZDA (Butte, Bingham, Morenci), svinca in cinka na Kanadskem ščitu, Britanski Kolumbiji in na območju Misisipija, niklja in molibdena v Ontariu (Sudbury), Kaliforniji in Koloradu, zlato in srebro na Kanadskem ščitu (Klondike, Yelowknife, Red Lake, Porcupine) in v Skalnem gorovju (Aljaska, okrožje Carlin - Nevada). Kanada proizvaja tudi azbest, žveplo, pepeliko (za pridobivanje stekla) in je z 18 % največja svetovna proizvajalka titana. Izdatna in razpršena so tudi nahajališča nekovinskih surovin

Zlate mrzlice (Gold Rush) so začetnice sodobnega rudarjenja >

 

Rudnik Barric (Carlin, Nevada) je največji rudnik zlata v ZDA

 

ZDA so bile leta 2017 četrta največja svetovna proizvajalka zlata (245 t - 7,8 %), Kanada pa peta (180 t - 5,7 %). Največja nahajališča zlata v ZDA so v Nevadi - v 31 rudnikih proizvede 78% ameriškega zlata (166 t); okrožje Carlin je drugo največje nahajališče zlata na svetu (za JAR). Kanadska Ontario in Quebec skupaj predstavljata več kot 75% proizvodnje zlata v Kanadi. Leta 2017 so na svetu nakopali 3.150 t zlata - največ na Kitajskem (14 %), v Avstraliji (9 %), v Rusiji (8 %), v ZDA in v Kanadi.

Minerali zlata na piritu, Carlin (Nevada)

 

Bingham Mine

Dnevni (odprti) kop bakra Bingham (Utah) je največja človekova izkopanina materiala na svetu (1,2 km globine, 4 km premera). V rudniku so od leta 2004 nakopali 17.000.000 t bakra, 715 t zlata, 5.900 t srebra in 336.000 t molibdena. Rudnik zaposluje 1.800 ljudi, ki dnevno nakopljejo 50.000 t materiala. Ogromni rudniški kamioni lahko naložijo 320 t materiala.

Bone Valley, 1910

V Dolini Bone (Tampa) v osrednji Floridi kopljejo fosfate - največje znane zaloge v S Ameriki. Fosfate (soli fosforne kisline) uporabljajo za proizvodnjo kmetijskih gnojil. V EU so uporabo pralnih praškov s fosfati zaradi varstva okolja začeli omejevati leta 2004.

Sudbury (Ontario, Kanada) je eno največjih svetovnih rudarskih skupnosti. Rudišča so nastala pred 1849 milijoni leti v udarnem kraterju in njegovi okolici, ko je na prakontinent treščil 12 kilometrski bolid. Na površini 1,6 milijona km2 so raztreseni rudni minerali niklja in bakra, a tudi platine, zlata in drugih kovin. Rudarstvo je zacvetelo z odkritji izredno izdatnih in kakovotnih rudišč niklja in bakra ter s prometno povezavo kanadske pacifiške železnice.

Rudnike v Thetford Minesu so ustanavljali po letu 1876, ko so odkrili velike zaloge azbesta na tem območju. Mesto je postalo središče največje svetovne regije za pridelavo azbesta. Do konca tisočletja je kanadska industrija azbesta cvetela; kanadski letni rudarski prevoz je v 50. letih presegel 900.000 ton. Rudarska mesta so rasla in nastajala številna nova.

Predica prede azbestna vlakna v Thetford Minesu, začetek 20. stoletja

 

Nekoč je bil azbest čudežno vlakno v gradbeništvu in proizvodnji zaradi nekomplicirane pridelave in trajnosti. Industrija azbesta je dala kanadskemu rudarskemu mestu svoje ime (Asbestos) ter oblikovala identiteto cele pokrajine, gospodarstvo in njeno zapuščino.

Danes je azbest prepovedan zaradi strupenosti in smrtonosnih bolezni dihal. Rudnike azbesta so zaprli leta 2011. Še vedno je na območju rudnikov Thetford odprtih ogromno nekdanjih dnevnih kopov, jaškov, odlagališč jalovine idr. Sredstva sanacije bodo ogromna. Izpostavljenost azbestu je pri delovnih boleznih še vedno najpogostejši vzrok smrti. Delež obolelih za rakom na dihalih v Kanadi je eden najvišjih na svetu.

Energetske surovine

Sodček nafte - enota za merjenje količin nafte - vsebuje 158,9 l.

Vrtina Lucas v Texasu je bila prva naftna vrtina

 

Danes v Angloameriki 88 % energetskih virov predstavljajo neobnovljivi viri - fosilna goriva (premog, zemeljski plin, nafta) in jedrsko gorivo. Kanada je leta 2015 imela 3. največje zaloge nafte na svetu. 2/3 dokazanih rezerv kanadske nafte se nahaja v naftnih peskih. 99 % nafte izvaža v ZDA. ZDA so leta 2015 imele največje svetovne zaloge oljnih skrilavcev in največje svetovne zaloge premoga (24%), bile največja svetovna petrokemična industrija (predelovalnica nafte) in največja svetovna proizvajalka zemeljskega plina.

Energetika >