Revščina je pomanjkanje materialnih dobrin, ki se odraža v nezmožnosti človeka, da vzdržuje standard življenja, primerljiv s tistim svojih rojakov. Reven je vsak človek, čigar dohodek ne dosega praga, ki ga določi vlada neke države glede na povprečno stanje v tej državi.  Absolutna revščina pa je pod tistim, kar je minimum za preživetje (hrana, pitna voda, obleka, zatočišče).

Revščina ima številne razsežnosti – ne gre le za to, koliko denarja ljudje zaslužijo. Revščina pomeni, da nimajo čiste vode ali dovolj hrane, nimajo primernega bivališča in zadovoljive zdravstvene oskrbe, nimajo dovolj denarja, da bi svojim otrokom omogočili šolanje, nimajo dostopa do vseh dobrin in storitev. Posledice revščine so lakota, brezdomstvo, odsotnost izobraževanja, pomanjkanje virov za osnovne življenjske potrebe ter večja obolevnost in umrljivost prebivalstva.

 

Leta 2017 je v ZDA 17% ljudi živelo pod pragom revščine (polovica med njimi v absolutni revščini), v Kanadi pa 12% državljanov. ZDA so bile po deležu revščine na 3. mestu, Kanada na 8. mestu med razvitimi državami. Vsak tretji Američan je dobival "socialno podporo". 10 milijonov Američanov (4-krat več kot leta 2007) je prejemalo nadomestilo za brezposelnost. V 28% ameriških gospodinjstev vsaj en član išče stalno zaposlitev.

 


Ginijev koeficient predstavlja stopnjo neenakosti - merilo neenakomerne porazdelitve dohodka in premoženja. Definiran je kot razmerje z vrednostmi med 0 in 1. Število 0 predstavlja popolno enakost (vsakdo ima popolnoma enaki prihodek in premoženje), število 1 pa predstavlja popolno neenakost (nobeden nima enakega prihodka in premoženja). Stopnja neenakosti - gini leta 2017:

  • ZDA 0,48
  • Kanada 0,32
  • Slovenija 0,24

 

Prebivalstvo Apalačev je najrevnejše >

 

 

Na ameriških ulicah je leta 2017 živelo 553.740 brezdomcev - v topli Kaliforniji živi vsak peti ameriški brezdomec,  četrtina med njimi je otrok. Na 46 newyorških šolah je bil vsak 3. učenec brez stalnega doma. Mesta Los Angeles, Seattle in Portland ter zvezni državi Oregon in Havaji so morali razglasiti izredne razmere zaradi naraščanja števila brezdomcev.

 

Leta 2017 je vsak osmi Američan živel pod pragom revščine, ki je v ZDA znašal 682 €/preb./mesec, v Sloveniji pa 616 €.