TEKTONSKO NEMIREN KONTINENT
Zemljina skorja je sestavljena iz velikih plošč, ki se premikajo zaradi konvekcijskih tokov magme v plašču. Zaradi premikov litosferskih plošč so se prestavljali kontinenti in spreminjali svoj izgled (Wegenerjeva teorija o potovanju kontinentov). Posledica premikanj litosferskih plošč so tudi potresi. Na stikih plošč se nahaja največ aktivnih vulkanov. Premikanja plošč so povzročala številne gorotvorne procese.
Gora Sveta Helena
V ameriški zvezni državi Washington je eksplozivni izbruh leta 1980 vulkanu Sveta Helena odbil vrh in ga znižal za 400 m. Umrlo je 57 ljudi, uničenih je bilo 250 domov, 47 mostov, 24 km železnic in 300 km cest. Nazadnje je vulkan bruhal leta 2008.

Tektonika je nauk o premikanju in razporeditvi Zemljinih skladov. Zemljina skorja je sestavljena iz velikih plošč, ki se premikajo zaradi konvekcijskih tokov magme v plašču.
Tektonske plošče se
- podrivajo - tako so nastali vzhodnoazijska otočja, globokomorski jarki (npr. Japonsko otočje, Aleuti idr.) in najvišja gorovja (ameriške Kordiljere, Alpe, Himalaja idr.),
- razmikajo - tako je pred 180 milijoni leti, ko so svetu gospodovali dinozavri, nastal Atlantski ocean,
- drsijo ena ob drugi - ker premikanje ne poteka gladko, so globoke prelomne cone velikokrat žarišča potresov. Ena najaktivnejših je prelomnica sv. Andreja, na kateri leži San Francisco.

Tektonske plošče >
|
|

Prelomnica svetega Andreja je dolga 1200 km.

Potresa v San Franciscu leta 1906 in 1989
Potres leta 1906 in kasnejši požari so uničili 80 % San Francisca in povzročili 3000 smrtnih žrtev. To je bil najhujši potres (7,9/11 stopenj po Mercallijevi lestvici) v zgodovini ZDA. Leta 1989 je mesto zopet stresel potres z jakostjo 6,9 stopenj; umrlo je 67 ljudi.

Narodni park Volcanoes, Havaji
V narodnem parku se nahajata dva izmed najbolj aktivnih vulkanov na svetu - Mauna Loa in Kilauea. Pokrajina se neprestano spreminja. Park se začenja na obali in se prek divjine dviga proti vrhu Maune Loe. Kilauea je turistom dostopnejša in jo lahko raziščejo po 17-kilometrski krožni cesti, ki vodi ob robu kraterja ter prek puščave in višinskega deževnega gozda prečka vulkanska tla.
|